Článek
Když se řekne „dovolená u moře“, většina z nás si představí pobřeží jako z reklamy na tyčinku Bounty – bílý písek, průhledná voda, blankytné nebe… Ano, všichni toužíme vyrazit tam, kde je voda tak průzračná, že je vidět i desítky metrů vzdálené dno a korály. Jenže najít opravdu čistou pláž může být složitější, než se zdá. Často moře omývá několik států, takže u jednoho břehu může být voda průzračná, jinde však hodně znečištěná. Jsou ale určitá kritéria, která stanovují čistotu vody. Která moře tedy patří k těm nejčistším?
Weddellovo moře: voda jako destilka
Podle Guinnessovy knihy rekordů je Weddellovo moře nejčistší na světě – je skoro stejně průhledné jako destilovaná voda. Je však dost možné, že jste o něm nikdy dřív neslyšeli, v katalozích cestovních agentur ho také nejspíš nenajdete. Koupání tu totiž není možné: omývá břehy Západní Antarktidy a většinu roku je pokryté ledem. Teplota vody v zimě klesá až na –1,8 °C, což z něj dělá jedno z nejchladnějších moří planety. Přesto je zdejší podmořský svět bohatý a různorodý – na dně leží největší známé rybí jikoviště (o rozloze cca 240 km²), žijí tu modré velryby, tuleně i tučňáky, mořští leopardi, kosatky či vorvani.

Rudé moře: celoroční oáza s teplou a průhlednou vody
Chcete čistou vodu a teplo? Rudé moře je sázkou na jistotu. Nevtéká do něj žádná řeka – a právě řeky do moří a oceánů přinášejí přes 80 % plastů. A také to znamená, že tu nejsou žádné kalné přítoky. Pro někoho může být problém vyšší slanost, která je tu druhá nejvyšší po Mrtvém moři. Teplota vody se téměř nikdy nedostane pod 20 °C, v létě dosahuje až 28 °C. Nejhezčí pláže najdete v Hurghadě (Dream Beach, Old Vic), u Šarm el-Majje nebo na ostrovech Giftun.

Mrtvé moře: nejčistší a nejslanější „jezero“ planety
Technicky jde spíše o jezero než o moře, ale slanost 350 ‰ ho povyšuje na „moře“. Žádné bakterie, žádné ryby. A nemusíte se bát utonutí – voda vás sama vyplaví na hladinu a plavání je spíš o nadnášení než o námaze. Pokud ale milujete dlouhé koupání, Mrtvé moře není pro vás: nedoporučuje se zde strávit déle než půl hodiny v kuse. Leží mezi Izraelem a Jordánskem; ke známému letovisku Ein Bokek dojedete z Tel Avivu za pouhé dvě hodiny.

Egejské moře: ostrovní ráj – ale jen na řecké straně
Egejské moře omývá břehy Řecka a Turecka – a záleží na tom, kterou stranu vyberete. Řecké pobřeží patří k nejčistším v Evropě, řada pláží má Modrou vlajku (certifikát pláží splňujících přísné normy od Nadace pro environmentální vzdělávání (FEL), která se skládá z národních členských organizací zastupujících 59 zemí světa. Na jejich webu si můžete zkontrolovat kvalitu jednotlivých pláží). Naopak turecké břehy od Izmiru po Istanbul trpí průmyslovými odtoky a často se tu objevují toxické řasy.

Karibské moře: ráj na zemi
Karibik je synonymem křišťálové vody a bílých pláží. Ukazuje také, jak mohou fungovat mezinárodní dohody: Kartagenský protokol z roku 1990 (podepsaný 13 státy) zakázal jakoukoliv činnosti ohrožující kvalitu vody. Díky tomu je Karibik průzračný a teplý (23–28 °C celý rok). V Karibiku leží Kuba, Jamajka, Dominikánská republika, Portoriko a další ostrovní státy, kde je cestovní ruch nejdůležitější položkou státního rozpočtu. Turisté zde utrácejí miliardy dolarů ročně.

Seznam použitých zdrojů: