Hlavní obsah
Psychologie

Pozor na přílišné sebevědomí

Foto: Canva

Znáte rčení, že největším nepřítelem investora je investor sám? Určitě ano. Součástí ekonomické vědy je už nějaký čas tzv. behaviorální ekonomie. Ta popisuje desítky kognitivních zkreslení a psychologických předsudků.

Článek

Některým z nich podléhá každý z nás a neprojevují se pouze při investování. Víte například, že 73 % řidičů je přesvědčeno o tom, že mají nadprůměrné řidičské schopnosti? Všichni víme, že to logicky není možné. Je to ukázkou jednoho z předsudků, tzv. biasů, který je v investičních kruzích nejvíce viditelný. Říká se mu overconfidence bias (předsudek přílišného sebevědomí).

Setkávám se s ním především u investorů, kteří se investováním aktivně zabývají. Buď jsou to přímo profesionálové nebo amatérští investoři aktivně spravující své vlastní portfolio. Čím více daný člověk trhy sleduje a čím více se vzdělává, tím větší má člověk tendenci být přesvědčen o svých schopnostech. Až teprve po mnoha a mnoha letech zkušeností spojených se vzestupy a pády se tento bias začíná u profesionálů mírně vytrácet. A netýká se to jen investičního oboru. Velmi mu podléhají úspěšní lidé, kteří mají tendenci přisuzovat veškerý svůj úspěch pouze svým schopnostem. Tito lidé snadno podléhají dojmu, že mají vždy pravdu i v ostatních oborech, které nejsou jejich primárním oborem. Je to vlastně další popsaný předsudek, kterému se říká „iluze kontroly“.

Čas od času se zapojím na Twitteru do diskuzí investorů zabývající se výběrem jednotlivých akciových titulů nebo traderů obchodujících s opcemi či jinými deriváty. Je až zarážející, jak moc jsou někteří lidé přesvědčeni o své výjimečnosti a schopnosti najít neprůstřelnou strategii, která porazí všechny ostatní. Někteří z nich navíc stejnou strategii doporučují nebo prodávají ostatním. Což by asi nebyl zas až takový problém, kdybych se u nich setkala, alespoň s náznakem pochybností či pokory. Chybí uvědomění si, že finanční trhy bývají často nevyzpytatelné a vše může dopadnout úplně jinak, než oni očekávají. Že skutečně neví všechno.

Proč o tom ale píšu? Tento bias určitě nemusí být (a když odebíráte můj newsletter, tak pravděpodobně ani není) váš případ. Přesto byste o něm měli vědět. Obzvlášť pokud se spíše potýkáte s opakem, tedy v investování si vůbec nevěříte. Pak se pro vás může stát setkání s člověkem, který předsudkem přílišného sebevědomí trpí, velmi zničující. Tito lidé dokáží být velmi přesvědčiví a je snadné jim uvěřit, že vědí něco víc než vy a že jejich přístup je bezchybný. Pokud oplýváte předsudky typu imposter syndrom (pochybnosti o vlastních schopnostech, talentu a úspěších) nebo authority bias (důvěra v cokoliv, co říká člověk, kterého považuji za autoritu či odborníka v daném oboru), bývá snadné podlehnout dojmu, že svěřit své peníze právě jim bude to nejlepší řešení. A jejich overconfidance bias pak může vést k vašim ztrátám.

Jak už jsem psala na začátku, overconfidence bias se týká i skutečných odborníků. I ti se mohou velmi mýlit ve svých odhadech a pokud na ně stoprocentně spoléhají, vede to k nevratným ztrátám. Proto bych vás dnes chtěla varovat především před přílišnou důvěrou v někoho, kdo působí velmi sebevědomě. Používejte okřídlené „důvěřuj, ale prověřuj“ a hledejte u svých dodavatelů investičních řešení či služeb, jestli se alespoň snaží s předsudkem přílišného sebevědomí bojovat.

I já u sebe po dvaceti letech zkušeností pozoruji tendence podléhat tomuto předsudku. Je velmi těžké se mu vyhnout. Věřím tomu, že uvědomění si nedostatků je prvním důležitým krokem a snaha s tím bojovat, je tím druhým. Já se snažím s tím bojovat následujícím způsobem:

  • vyhledávám opačné názory a snažím se zjistit, jestli na nich není něco pravdivého
  • nikdy nesázím vše na jednu kartu
  • snažím se své publikum upozorňovat na to, že finanční trhy si občas dělají co chtějí a i sebelepší strategie může čas od času selhat
  • snažím se rozhodovat na základě nastaveného procesu, nikoliv na základě intuice
  • pracuji s pravděpodobností a zahrnuji roli náhody do svých rozhodnutí

Paradoxně čas od času podléhám i naprosto opačnému předsudku, již zmíněnému imposter syndromu. Mezi těmito extrémy se snažím balancovat. Předpokládám, že i vás se týká mnoho předsudků, které vám v konečném důsledku komplikují život, nejen ten investiční. Mezi těmito extrémy se snažím balancovat. Předpokládám, že i vás se týká mnoho předsudků, které vám v konečném důsledku komplikují život, nejen ten investiční. Myslím si, že je dobré ty své poznat a pracovat s nimi. Poměrně vyčerpávající přehled těchto předsudků najdete třeba Wikipedii nebo Investopedii.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám