Článek
Je hlavním městem Katalánska, sídlem místní vlády, městské rady, sídlem arcibiskupa. Může se pochlubit slavnou historií, řadou kvalitních universit, muzeí, architektonických skvostů, památek i atrakcí pro turisty.
Barcelona má necelé dva milióny obyvatel a její význam daleko přesahuje hranice Španělska i Katalánska. Je to významný námořní přístav a je kulturní, ekonomickou i finanční metropolí celé jižní Evropy. Město disponuje velkým mezinárodním letištěm a v neposlední řadě i vynikající dálniční sítí a vysokorychlostní železnicí má výborné spojení nejen s regiony Španělska, ale i s Francií, Portugalskem a dalšími státy Evropy.
Jako hlavní město Katalánska je i v centru separatistických snah. Katalánsko má svůj vlastní jazyk, katalánštinu, považuje se za nejvyspělejší provincii Španělska a Katalánci často uvažují o samostatnosti. Těžko říci, zda tyto separatistické snahy Barceloně více škodí nebo prospívají.
Barcelona byla založena jako římská kolonie již v období několika století po Kristu. Bojovali o ni Frankové s Maury a v devátém století se stala hlavním městem Barcelónského hrabství. Ve středověku byla hlavním městem konfederace Aragonie a Katalánska a jednou z největších obchodních mocností Středozemního moře.
Město se pyšní královským palácem i katedrálou, založenou ve století čtrnáctém. Ve staré městské čtvrti se nachází paláce nejstarších, nejvznešenějších a nejmocnějších barcelonských rodin. Ale je tam i Picassovo muzeum, protože malíř prožil v Barceloně několik let. Nádherné gotické sály hostí Katalánskou knihovnu, Lékařskou akademii a v okolí je historický trh, kde můžeme dodnes zakoupit vzácné rostliny, druhy čajů a léčivých bylin.
Mezi historickými kláštery a paláci novověku zůstala široká volná promenáda, dnes je zde bulvár Las Ramblas, považovaný za srdce moderní Barcelony. Vede v délce více než jednoho kilometru od Katalánského náměstí až k moři. Kdo se neprošel po tomto bulváru, jako by nebyl v Barceloně. Divadlo, stánky, tržnice, bistra, hospody, restaurace, kavárny, centra bohémů i podsvětí nacházíme na bulváru a v jeho blízkém okolí. Atmosféra nedalekého nevěstince prý inspirovala Picassa ke slavnému obrazu Slečny Avignonské.
Na mořském břehu, kde Las Ramblas končí, stojí vysoký Kolumbův sloup, na památku uvítání slavného mořeplavce v roce 1493, které mu uspořádali obyvatelé města Barcelony po jeho návratu z Ameriky.
Při pohledu na panorama města jsou nepřehlédnutelné věže katedrály Sagrada Familia, světoznámé, ale nedokončené dílo geniálního architekta Gaudího. Nedaleko jsou i jiné secesní stavby, Casa Milá a Casa Batló, postavené dle návrhů tohoto umělce.
Ale nejen uměním živ je člověk. Už na konci 18. století byla Barcelona významným průmyslovým městem. Má jeden z nejvýznamějším přístavů v jižní Evropě.
Olympijský stadion a vesnice poblíž moře jsou připomínkou na olympijské hry konané zde v roce 1992. Příjemné středomořské podnebí, dokonalá infrastruktura, množství architektonických památek, muzea, výborné městské pláže i katalánská kuchyně, lákají do města každoročně množství turistů. Rozhodně nejsou zklamáni a vedle samotného města , jeho historických čtvrtí, parků a pláží, nabízí se i atraktivní výlety do bližšího či vzdálenějšího okolí. Lanovkou na vrch Tibidabo, po silnici do benediktýnského kláštera v Montserratu, po dálnici či železnici na Costa Brava, nebo do Pyrenejí.
Barcelona je pro turisty čtvrtým nejoblíbenějším městem v Evropě, po Londýnu, Paříži a Římu. Nejvíce slunce zde návštěvníci zažijí v červenci a musí se přizpůsobit zdejšímu životu. Vstává se pozdě, ke snídani je káva a croissant, obědvá se ve 14 hodin, potom následuje siesta a večeří se nejdříve v osm večer, často ještě později.
Barcelona je bezpečným městem, jen pozor na kapsáře; a hotelů všech kategorií je dostatek. Říká se, že Barcelona je centrem nočního života, nejvíce barů nalezneme na starém městě, ale i jinde.
Také je zde sídlo slavného klubu FC Barcelona, jezdí se Grand Prix Španělska. A u vchodu do parku Güell je Gaudího ještěrka, neoficiální symbol Barcelony.