Článek
Rádi hýříme slovy o demokracii, ale uvědomujeme si, co je demokracie ve své podstatě? Podle jedné z původních definic je demokracie forma vlády v níž o výkonu státní moci rozhoduje mínění většiny oprávněných voličů.
Můžeme potvrdit, že Fialova vláda odpovídá této definici? Asi sotva. Přesto se tato vláda často ohání slovy o demokracii. Definitivně mě naštvala, když si na přelomu tohoto roku nechala odhlasovat významné zvýšení už tak dost vysokých platů politiků. Nejde o absolutní částku, ta je v rámci státního rozpočtu celkem zanedbatelná. Mě vadí, že vláda propásla možnost dát najevo, že situace je vážná, že budeme muset zvýšit výdaje na obranu, že budeme muset šetřit a oni, jako vláda a parlament, jdou symbolicky příkladem. To se nestalo.
A mimochodem, z našich daní platíme téměř půl milionu státních zaměstnanců a to už je síla. Tak bych rád věděl, co všichni tito lidé dělají. Akceptuji vojáky, hasiče, policisty, zdravotníky a učitele. Ale co úředníci?
Pokud na podzim zvolíme Fialu a spol., budou možná hledat potřebné zdroje u důchodců, na daních, škrtat ve výdajích, ale na sobě šetřit nebudou. A to je podle mne velká chyba. Bylo snad přáním většiny voličů, aby si politici zvýšili platy? Tak jakápak demokracie.
V době nástupu Fialovy vlády k moci scházelo jen několik málo měsíců do začátku agrese, respektive „ruské speciální operace,“ na Ukrajině. Je to důvod nebo záminka proč nedostatečně plnit Programové prohlášení vlády? Osobně si myslím, že ne. Programové prohlášení vlády má být dokument, který počítá s určitými turbulencemi, nemá to být dokument, který předpokládá, že vše půjde hladce.
Příčinou zvýšení daní a odvodů byl prý dominový efekt v důsledku ruské agrese na Ukrajině. Takové zdůvodnění by obstálo, kdyby bylo doprovázeno seškrtáním všech možných zbytečných výdajů a úniků do šedé a černé ekonomiky. O tom ale mě není nic známo.
Slibovali prioritu vzdělávání, ale rádi pak seberou 30 miliard učitelům. Nový eurokomisař Síkela, kterého protlačil do Bruselu premiér Fiala, prohlásil, že připravený spolupracovat i s Andrejem Babišem. Tak o co jde?
Chlubit se tím, Fialova vláda dokázala odstranit závislost země na ruské ropě a plynu je trochu zavádějící. Jen málo kdo asi ví, kudy a kam přes různé roury a kohouty ty suroviny v celé Evropě tečou.
Možná, že současná vláda je opravdu největší zárukou jednoznačné orientace Česka směrem k vyspělým západním civilizacím, ale odpověď na otázku, proč má prostý volič odpustit všechny přehmaty vlády a se skřípajícím zuby opět volit Fialu a spol., neexistuje.
Myslím, že demokracie není, když se papaláš zajímá o voliče jen před volbami. A po volbách skutek nenápadně utek.