Článek
Benátská republika, La Serenissima, založená na přelomu 7. a 8. století trvala více než 1000 let, až do konce 18. století. Benátky pak trochu ztratily ze své reputace, přesto zůstaly výjimečné. Například tím, že si je nejlépe prohlédneme pěšky a nejsme přitom obtěžováni automobily.
Od počátku druhého tisíciletí se Benátky stávaly stále významnější silou ve Středomoří. K jejich věhlasu přispělo, když se ve 13. století benátský kupec jménem Marco Polo vypravil na dvacet let přes valný kus zeměkoule, až do Číny.
Přibližně ve stejné době, kdy Kolumbus objevil Ameriku, obeplul portugalský mořeplavec Vasco de Gama Afriku a objevil tak novou cestu do Asie. Také se musely Benátky, jako mnohé jiné evropské státy, bránit proti invazím Turků. Tyto události snižovaly význam Benátské republiky, ale navzdory jim, zůstávala silná a mocná.
Vnitřní bezpečnost Benátek byla kdysi zajišťována podporou udavačství a velmi přísnými tresty.Dnes Benátky bojují o přežití, díky záplavám, davům turistů a různým zdrojům znečištění, které ohrožují tento skvost.
Ve spleti uliček a kanálů lze snadno zabloudit, naštěstí na důležitých pěších trasách jsou směrovky, ukazující trasy k náměstí sv. Marka a mostu Rialto. Benátky jsou město, kde se nachází téměř dvě stovky různých církevních staveb a desítky paláců soustřeďujících umělecká díla nedozírné hodnoty.
V úzkých klikatých uličkách nacházíme butiky, prodejny suvenýrů, restaurace a osterie nejen v centru, ale i na různých překvapivých místech. Po kanálech nás dopraví vaporetta, což je místní druh veřejné dopravy. Romantici, si mohou stále najmout poměrně drahé gondoly, a tam kde postrádáme mosty přes vodu, se občas vyskytují i převozníci.
V centru zájmu turistů je náměstí San Marco, most Rialto (riva alto) a spleť uliček a obchodů se suvenýry mezi těmito dvěma místy. V sezóně jsou Benátky plné turistů, ale pokud se odchýlíme od hlavních tras, do klidnějších oblastí, možná nebudeme litovat. Třeba objevíme veřejně přístupné budovy, které ukrývají díla Tizianova, Tintoretova, nebo Tiepolda. Gallerie dell’ Academia ve čtvrti západně od sv. Marka , soustřeďuje sbírky umění Benátek od 14. do 18. století. A nedaleko odtud je k vidění sbírka Peggy Guggenheim, sbírky moderního malířství od Picassa, přes Kandinského, Chagalla, Dalího a dalších.
Ale vraťme se k hlavním atrakcím tohoto pozoruhodného města. Na náměstí sv. Marka je pozoruhodná basilika sv. Marka. Bazilika byla založena už někdy v 8.století, ale Benátčané měli tehdy sv. Teodora, a to byl svatý jen druhořadý. A tak se stalo, že podle legendy, dva benátští kupci ukradli v Alexandrii, kde zemřel, z hrobu apoštola Marka, a tělo přenesli do Benátek a pohřbili ho v basilice.
Ale co se nestalo. Během přestavby basiliky v roce 1063 se tělo sv. Marka ztratilo. A potom, o několik desítek let později, praskl sloup ve kterém bylo ukryto; a ztracené tělo svatého Marka se znovu v objevilo. „Zázrak,“ volali Benátčané, a svého ukradeného, ztraceného a znovu nalezeného světce s velkou pietou pohřbili pod oltářem basiliky, kdy odpočívá dodnes.
Jiná významná část města se nachází v okolí mostu Rialto. Místo je považováno za nejstarší osídlení města Benátek. Je zde tisíc let starý trh, a kostel San Giacomo di Rialto je dle místní legendy stejně starý jako město. Byl založen 25. března 421.
Nejdůležitějšími událostmi roku jsou karneval, Bienále a Mezinárodní filmový festival.
Benátky mají ubytovací kapacity všech kategorií, kvalitní restaurace i osterie. Vše poněkud drahé, proto na závěr nějaká doporučení. Pro ty co se chtějí stravovat sami, je k disposici například supermarket Standa ve čtvrti Cannaregio. Levněji bydlet a stravovat se je také možné ve městě Padova, a do Benátek dojíždět. Není to daleko.