Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Jaderný tendr na Dukovany: Dělba kůže medvěda běhajícího ještě po lese

Foto: Wikipedie Commons / volné dílo

Po skončení životnosti maximálně v roce 2045 by měly stávající jadernou elektrárnu Dukovany nahradit dva nové velké bloky

Postavíme v ČR nové reaktory, aby energetika i celá ekonomika, průmysl a domácnosti měly šanci na prosperitu? Původní datum podpisu smlouvy 25. března mezi jihokorejskou KHNP, společností ČEZ a vládou ČR, ale padlo, nové je zatím v nedohlednu.

Článek

Česká média se předhánějí v pesimistickém líčení současného stavu jaderného tendru a mnohé z nich to naprosto scestně přičítají na vrub jihokorejské jaderné firmě Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Tu loni v červenci vláda premiéra Petra Fialy vybrala s ohledem na lepší hodnoty ve všech sledovaných parametrech jako preferovaného dodavatele dvou nových jaderných 1050MW bloků pro Elektrárnu Dukovany v dosud uvažované ceně 200 miliard korun za jeden blok (bez nákladů na financování). Mezi hlavní plusy Korejců patří i cena a lepší záruky toho, že se elektrárna postaví včas a bez výrazného překročení nákladů.

Významným důvodem zpoždění podpisu smlouvy je, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením zatím smluvní podpis zakázal s tím, že musí nejprve rozhodnout o stížnostech neúspěšného účastníka jaderného tendru, francouzské společnosti Électricité de France (EdF). Ta reagovala s odporem a protesty na vítězství Korejců prohlášením, že nabídka KHNP je „příliš dobrá na to, aby byla pravdivá“. Vláda ČR zatím také neprezentovala, jak zajistí financování výstavby obou bloků, což bude k již vypracované notifikaci pro 5. blok Dukovan od Evropské komise vyžadovat dlouho trvající řízení na notifikaci 6. bloku. Dalším aspektem prodlužování doby podpisu smluvních dokumentů je lobby českého dodavatelského průmyslu, který by chtěl získat až 60 % dodávek pro zřejmě historicky největší investici na území ČR.

Nad tímto aspektem se zamyslela celá řada českých osobností. Od čelního politika opozičního hnutí ANO a bývalého ministra Karla Havlíčka, přes prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje až po viceprezidenta Hospodářské komory Tomáše Prouzu. V podstatě tvrdě požadují předem záruky o 60% podílu tuzemských dodavatelů na tendru, aby prý bylo možno smlouvu podepsat. To se v Čechách trefným příslovím označuje za snahu „dělit si kůži medvěda, který ještě běhá po lese“. Všichni vyjadřují dojemnou péči, že dodavatele z Česka prý byznysově omezí skutečnost, že KHNP se stáhl z jaderných projektů ve Slovinsku, Švédsku a Nizozemsku.

Blíže si všimněme celkem nepokrytě lobbistického tónu řady příspěvků na toto téma od ekonoma Lukáše Kovandy. A to zvláště svým posledním článkem v tištěné verzi MF Dnes 27. března, který rozšířil 28. března na portále newstream.cz pod názvem „Česko v projektu století vsadilo na špatného koně“. Soustředěním se KHNP „jen“ na Česko podle Kovandy prý také padají šance pro český průmysl na jeho expanzi subdodávek pro jaderné elektrárny v Evropě. A pan Kovanda pak zcela nepokrytě zalobboval pro francouzskou EdF, která v tendru jasně prohrála. „Nabízí se tak zcela legitimní úvaha, zda by zapojení českých firem do evropských projektů nemohlo být potenciálně výrazně vyšší, pokud by projekt rozšíření Dukovan realizoval francouzský EDF. Francouzi, jak známo, mají našlápnuto stát v čele určité renesance evropské jaderné energetiky,“ napsal ekonom Kovanda.

Obě Kovandou citované věty nejsou pravdivé. Za prvé má EdF obrovské problémy, které zhodnotil ve své zničující zprávě právě na adresu EdF nejvyšší kontrolní úřad Francie, jímž je Účetní dvůr (Cour des comptes). Ve své auditní zprávě ze 14. ledna 2025 konstatoval, že francouzský jaderný průmysl není připraven na výstavbu nových bloků. Staví příliš draze a má také potíže s délkou výstavby a kvalitou. EdF by se měl podle auditorů zaměřit na domácí projekty a neměl by se kapitálově a personálně vysilovat budováním jaderných bloků ve Velké Británii nebo v České republice. Plánovaná výstavba šesti nových bloků vylepšeného typu EPR2, kterou už před třemi lety oznámil prezident Emmanuel Macron v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a energetickou krizi, tak podle Účetního dvora nevypadá v tuto chvíli reálně. Výsledek této kritiky? 26. března prezident Macron vyhodil z funkce šéfa EdF Luca Rémonta, který se málo soustředil na zadaný hlavní úkol: stavět doma nové bloky a dodávat levnou elektřinu z jádra domácímu průmyslu. Připomeňme si, že ani 17 let po zahájení výstavby a pětinásobném růstu rozpočtu nebyla EdF dosud plně s to rozjet výrobu elektřiny ve své domácí elektrárně Flamanville s jedním 1600MW blokem.

Přesto zástupci EdF chodí po Praze a slibují hory doly, když by se tendr měl snad zvrátit v jejich prospěch, mj. dokonce garantují 65% podíl tuzemských subdodávek. Přitom jaderná mocnost Francie v čele unijní jaderné aliance 13 zemí EU zřejmě i kvůli neustálé vnitropolitické krizi v zemi hlavně ve spolupráci s Českem a dalšími státy neplní svůj klíčový úkol: prosadit reálnou podporu jaderné technologie v Evropské komisi a parlamentu tak, aby mj. výstavba jaderných zdrojů by se započítávala do plnění dekarbonizačních cílů. Někdy to vypadá tak, jako kdyby naši francouzští přátelé a unijní spojenci zaujali destruktivní pozici, že když Dukovany nebudou zakázka pro EdF, tak ať v Česku raději velké bloky nepostaví nikdo.

Pokud jde o co největší účast tuzemských dodavatelů, máme problém ve faktu, že poslední jadernou elektrárnu tuzemské firmy stavěly před čtvrtstoletím a za tu dobu se leccos změnilo. Nynější „zakázka století“ to nepochybně zásadně prověří. Ovšem za tuto prověrku nese odpovědnost KHNP, která se ve smlouvě s ČEZ a vládou chystá pod finanční sankcí na sebe sama ručit jak ohledně splnění dílčích termínů, tak ohledně dodržení rozpočtu. Proto jakási pevná částka 60% podílu tuzemských subdodávek, která by měla být zakotvena do jinak hotové smlouvy KHNP a ČEZ, by v podstatě znamenala, že Korejci by museli dodavatelům podepsat tzv. bianco šek. KHNP by přitom musela nést veškerou termínovou, finanční i právní odpovědnost, kdyby ta i či ona napevno vybraná firma z jakýchkoli důvodů svou zakázku nedokázala splnit. To je sotva představitelné. A navíc by to bylo v rozporu s evropským soutěžním právem.

Na druhé straně je přitom jasné, že KHNP bude mít sama s ohledem na tvrdý finanční rámec ceny stanovený smlouvou zájem o lokalizaci dodávek namísto cenově i logisticky náročnějších subdodávek ze zahraničí, neřkuli ze zámoří. Jde také o legalitu a transparentnost celého výběrového řízení, aby se proces budování elektráren nezpozdil stížnostmi a žalobami neúspěšných účastníků tendru. KHNP si je toho vědoma a vede už dlouhé měsíce s potenciálními dodavateli rozhovory. Naposledy uspořádala 25. února v Praze KHNP jaderné fórum právě na téma výběru dodavatelů. Zde byl transparentně zveřejněn „jízdní řád“ odpovědné kvalifikace dodavatelů ve zhruba 100 různých projektech, jehož klíčová část má začít v červnu roku 2026 a potrvá dva roky. Samotná stavba nového bloku má začít v roce 2029 a zkušební provoz 5. bloku Dukovan by se měl rozjet v roce 2036.

Tím, že na rozdíl o evropsky teoreticky široce rozkročené a žádné termíny a rozpočty neplnící EdF se KHNP rozhodla zatím pro výstavbu svých bloků „jen“ České republice, není pro naši zemi nějakým deficitem, ale naopak obrovskou výhodou. KHNP totiž v případě uzavření smlouvy a po vyřešení všech sporů s americkou firmou Westinghouse plně soustředí všechny své expertní a technologické kapacity na Českou republiku, kde – jak KHNP doufá – nakonec bude stavět dvě jaderná dvojčata: po dvou nových blocích v Dukovanech a posléze po rozhodnutí příští vlády ČR totožné dva nové bloky v Temelíně. Musíme si totiž neustále uvědomovat skutečnost, že dva 1050MW nové bloky v Dukovanech budou jen náhradou za současnou tamní instalovanou kapacitu 4 × 512MW bloků, jejichž maximální životnost 60 let skončí nejpozději v roce 2045.

Pokud jde o již konkrétní partnery, KHNP dala jasně na vědomí, že počítá s klíčovou dodávkou tzv. turbínové haly od firmy Doosan Škoda Power z Plzně. Na rozdíl od řady politických prohlášení, jimiž si jejich autoři chtějí hlavně získávat politické body, je daleko větším realistou český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Týdeník Euro citoval jeho upozornění, že „konkrétní projektová dokumentace bude hotová až za dva roky, proto v současné době není reálně možné některé věci soutěžit a jednotlivé činnosti při stavbě na sebe navazují“. Jak dále dodal, „lokální prostředí, znalost českého a evropského právního prostředí, evropských stavebních norem a podobně dávají českým firmám konkurenční výhodu“.

Přitom nejde jen o samotnou výstavbu a její subdodávky, ale i o celoživotní servis pro budované jaderné elektrárny, jejichž životnost se odhaduje dnes na 80 až 100 let. S nyní odhadovanou cenou (bez nákladů na financování) pro všechny (doufejme) čtyři nové jaderné bloky od KHNP ve výši 800 miliard korun mají tuzemské firmy reálnou šanci ukousnout si z toho obřího koláče opravdu velký kus. Když pak se KHNP a s ní i tuzemským prověřeným dodavatelům logicky otevřou dveře do dalších zemí EU. Podobně jako Korejci získali skvělou referenci, když v souladu s časovým plánem a rozpočtem v letech 2021 až 2024 v těžkých podmínkách a bez jakéhokoli jaderného či strojírenského zázemí spustili v Baráka ve Spojených arabských emirátech první jadernou elektrárnu v arabském světě se čtyřmi jaderné reaktory APR-1400 (celkem brutto instalovaný výkon 5600 MW). To také otvírá zájem o jadernou technologii KHNP v Saúdské Arábii, Jordánsku, Indonésii a dalších nejen arabských zemích včetně Skandinávie. Ty pozorně sledují vývoj korejského malého inovativního modulárního reaktoru i-SMR o výkonu 170 MW s cílem dokončit jeho design a schválení regulátorem do roku 2028.

V dubnu 2014 společnost ČEZ zrušila tendr na výstavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín s tím, že tehdejší vláda ČR odmítla poskytnout garance výkupních cen elektřiny. Tato garance je dnes součástí projektu nových bloků. Pokud by měl z jakékoli příčiny nynější jaderný tendr ztroskotat, byl by to smrtící úder pro ambice České republiky zajistit si hluboko do 21. století bezpečnou a bezemisní energii pro prosperitu průmyslu i všech obyvatel země. Druhé možné selhání v klíčovém tendru za desetiletí by také zásadně poškodilo pověst Česka jako investorsky vstřícného a podnikatelsky transparentního státu.

Když se podíváme realisticky po dnešním svobodném západním světě, za dohodnuté peníze a ve velmi vypjatém časovém plánu nikdo jiný než Korejci reálně nové velké jaderné bloky v Česku nepostaví.

Zdroje informací:

https://www.newstream.cz/nazory/lukas-kovanda-cesko-v-projektu-stoleti-vsadilo-na-spatneho-kone

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-komentar-sliby-chyby-aneb-konec-snu-o-jaderne-velmoci-272481

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-rafaj-s-podpisem-dukovan-bych-cekal-az-cesky-prumysl-dostane-na-stul-smlouvy-273048

https://www.tydenikeuro.cz/cekani-na-jaderny-happy-end/

https://www.ccomptes.fr/fr/publications/la-filiere-epr-une-dynamique-nouvelle-des-risques-persistants

https://www.politico.eu/article/how-france-first-doom-nuclear-ceo-luc-remont-edf/

https://www.world-nuclear-news.org/articles/simulator-launched-for-development-of-korea-s-i-sm

https://world-nuclear-news.org/articles/south-korean-smr-design-approved-by-regulator

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz