Článek
Reality show nebo novinářský mítink s jihoafrickým prezidentem?
Je středa 21. května 2025, mítink v Oválné pracovně začíná a po velmi zdvořilém úvodu ze strany amerického i jihoafrického prezidenta dostávají prostor otázky novinářů. Hned první dotaz míří na dodržování práv bělošské menšiny v Jihoafrické republice a po odpovědi jihoafrického prezidenta se do debaty vkládá Donald Trump. Nechává přehrát předem připravené video, které s použitím nekorektních argumentů obviňuje JAR z genocidy bělošské menšiny. Celý ten režijní záměr není moc duchaplný, je po trumpovsku neomalený, ale svůj účel splňuje: předem domluveným dotazem novinář přihrává Trumpovi na smeč a zábava začíná. Donald Trump nechává přehrát video, kterým se snaží svého hosta rozhodit, dostat pod tlak. Jak se host vypořádá s nečekaným útokem svého hostitele před neúprosně zkoumavým dohledem kamer televizních štábů? Tato podivná reality show v režii Donalda Trumpa nám cosi nedávného připomněla…
Nic proti režijním ambicím Donalda Trumpa, ale neomaleně zinscenované představení na účet prezidenta JAR ukázalo mnohem více, než Donald Trump ukázat chtěl. Především Donald Trump celému světu názorně předvedl, že jeho trapností zavánějící mítinky nejsou dílem okamžiku, ale jsou Trumpem pečlivě režírovány včetně angažování novinářů coby užitečného komparzu v předem domluvených představeních. Režisérským záměrem je dostat hosta Bílého domu pod tlak, dehonestovat ho nebo se ho přinejmenším pokusit rozhodit před dalším jednáním.
Kromě zapojení přizvaných novinářů zvyšuje tlak na hosta i množství nekorektních argumentů z úst Donalda Trumpa. Video přehrávané jihoafrickému prezidentovi si zaslouží zvláštní pozornost nejen pro množství obsažených nepravd a faulů. Svým způsobem se Trump dopředu připraveným videem vytaženým po dotazu novináře střelil do vlastní nohy. Především tím názorně ukázal, že režie mítinku pracuje kromě jiného i s předem domluvenými novinářskými dotazy. Druhým problémem je, že fauly obsažené v připraveném videu jsou mnohem silnější kávou než fauly, kterých by se vznětlivý diskutér mohl dopustit v zápalu živé debaty.
Podobnost čistě náhodná?
Neobratně zinscenovaná show s prezidentem JAR vrhá nové světlo i na únorový skandální mítink Donalda Truma s Volodymyrem Zelenským. Vyhození Zelenského z Bílého domu již tehdy část veřejnosti oprávněně pokládala za účelové divadlo předem připravené proti ukrajinskému prezidentovi. Bílý dům se takovým nařčením rezolutně bránil, nyní však celému světu ještě názorněji předvedl, jakým způsobem jsou akce tohoto druhu připravovány.
Kapitola sama o sobě je selekce novinářů. Je naprosto logické, že do předem připraveného představení nechcete pouštět osoby, které by režijní záměr kazily – je však ostudou Bílého domu, že mítinky s novináři tímto způsobem proměňuje v nedůstojné frašky, kde novináři fungují jako komparz pro naplnění režijního záměru. Na památný mítink Trumpa se Zelenským nevpustili úředníci Bílého domu do Oválné pracovny reportéry agentury Reuters a AP, přičemž před zraky těchto reportérů titíž úředníci do Oválné pracovny vpustili reportéra ruské státní agentury TASS. Stokrát pak může Bílý dům takový skandál žehlit následnými slovy o tom, že tiskové oddělení Bílého domu reportéra TASS později z Oválné pracovny vykázalo. Jen velmi těžko si však lze představit, že by úředníci střežící vstup do Oválné pracovny jednali svévolně a neměli jasné instrukce.
Motivace? Nejistota rádoby silného muže?
Mohli bychom donekonečna rozebírat, jaké pohnutky vedou Donalda Trumpa k tomu, aby snižoval sebe i svůj úřad k využívání podobných praktik. Odpovědí, která se nabízí hned jako první, může být, že si tím Donald Trump kompenzuje osobní mindráky. Rád se staví do pozice silného muže, a to mu v mezinárodní politice dost dobře nejde, protože Trumpovy postupy jsou světu často pro legraci. A tak si Donald Trump vychutnává ty chvíle převahy, kdy před zraky novinářských kamer griluje své hosty v Oválné pracovně s využíváním nekorektních argumentů během předem inscenovaných názorových střetů. Host je pak v kleštích. Je zaskočen nečekaným útokem a ačkoliv si nemůže nechat takové zacházení líbit, současně si nemůže dovolit otevřeně se před kamerami s Trumpem hádat, pokud nechce způsobit politické škody. Pro Donalda Trumpa vítaná příležitost, jak domácímu publiku ukázat silného Trumpa a silnou Ameriku.
Já ne, já ne, to ty, to ty…
Závěrem se ještě krátce vraťme do Oválné pracovny k mítinku s Volodymyrem Zelenským. Jak všichni už z Trumpovy volební kampaně víme, Donald Trump umí vyjednat rychlý mír. To pouze jeho předchůdci svojí neschopností prodlužovali válku. Pokud válka pokračuje, Trumpovou logikou to samozřejmě není selhání Donalda Trumpa, a proto musí být zřetelně označen nějaký viník. A protože Donald Trump, jehož podnikání kdysi před krachem zachraňovaly ruské peníze, má s označením Putina jako viníka války velký problém, vybral si Trump pro něj to nejjednodušší řešení: viníkem prodlužování války je bránící se Ukrajina, přesněji řečeno její prezident. A aby to bylo celému světu úplně jasné, přišlo to divadlo se Zelenským v Oválné pracovně. Trump nemohl debatu prohrát – Zelenskyj buď projeví ochotu podvolit se diktátu ruské agrese, nebo bude demonstrativně vyhozen a označen za viníka prodlužujícího válku. To se ve finále stalo, a tak mohl Trump naplno rozjet propagandu, že Zelenskyj je onou žábou na prameni míru, kterou je nutné odstranit, aby už nestála v cestě Ttumpovu mírovému úsilí.
Doufejme, že toto už je za námi. Donald Trump sice zůstane Donaldem Trumpem, ale doufejme, že nyní, když ruská strana naprosto otevřeně blokuje snahy o příměří, Donald Trump ztrácí prostor k tomu, aby ve válce na Ukrajině nadále podporoval agresora, obviňoval bránící se zemi a celé to označoval za mírové úsilí.
Zdroje: