Článek
O co se jedná
Zánět sedacího nervu je souhrnné označení pro podrážděné, utlačené nebo poškozené míšní nervy, vycházející z nervové pleteně v oblasti kříže a inervující svaly dolní končetiny. Obtíže mohou být několikadenní až v řádu týdnů, ale také chronické trvající roky, což souvisí i s druhem příčiny obtíží.
Příčiny
K projevům ischiasu dochází nejčastěji z důvodu špatného prudkého pohybu nebo nevhodné manipulace s těžkými břemeny, prochladnutí, lokálního zánětu, svalové křeče nebo v horším případě díky vyhřeznutí meziobratlové ploténky, nádorovému onemocnění nebo zúžení páteřního kanálu. Vznik obtíží podporuje sedavý způsob života.
Příznaky
Hlavním příznakem je bolest, kterou pocítíme někde v oblasti spodních zad až chodidel. Charakter bolesti se liší - může být mírná až intenzivní, doprovázená vystřelováním, mravenčením, znecitlivěním nebo slabostí dolní končetiny. Bolest se zintenzivňuje v noci nebo při prudkých pohybech, kašlání a dlouhodobém sezení. Pokud postižený cítí necitlivost kolem genitálií nebo hýždí, je třeba neprodleně volat sanitku.
Diagnostika
Lékař by měl provést sérii specializovaných testů - zkouška reflexů a svalové síly a v případě potřeby poslat pacienta na magnetickou rezonanci, rentgen nebo CT vyšetření.
Léčba
Při lehčím průběhu z dočasných nevážných příčin nemusí být léčba nutná a obtíže samy odezní. Pokud jsou obtíže značné a trvalé, nasazuje se kombinovaná léčba farmaky tlumícími bolest a fyzioterapií. Podstatnou součástí je také provádění speciálních cviků, protahování a masáží. Dobře zafunguje i akupunktura a jóga. Ležení poskytuje pouze krátkodobou úlevu, prospěšnější je bolestivou oblast rozhýbávat.
Prevence
Základem je žít aktivní životní styl s dostatkem vhodného pohybu. Vyhýbejte se nadváze, nesprávnému držení těla, rotačním pohybům v oblasti beder a sedavému zaměstnání bez pohybových a protahovacích pauz. Ochabnuté svalstvo, genetická predispozice a vyšší věk šanci na propuknutí ischiasu zvyšuje. A zainvestujte rozhodně do kvalitní matrace.
Věnujte speciální péči nácviku zvedání břemen. Nikdy se neohýbejte, nikdy se zády nerotujte. Dbejte na to, aby při sklánění ke zvedanému předmětu byla záda vždy v rovině. Podřepněte nebo zanožte jednu z končetin tak, aby jste měli záda vždy narovnaná s lehkým prohybem v oblasti beder.
Článek má pouze informační a vzdělávací charakter a neslouží k plnohodnotnému nahrazení lékařské či lékárnické konzultace a péče. Při obtížích vždy vyhledejte lékaře.
Sepsáno s použitím autorových vlastních znalostí a absolvovaných přednášek z oblastí ergonomie, péče o záda a manipulace s břemeny a s odkazem na odborné zdroje:
https://ischias.cz/otazky-a-odpovedi.php
https://www.celostnimedicina.cz/ischias/
https://www.vitalia.cz/clanky/jak-dlouho-trva-ischias-a-kdy-jit-s-ustrelem-k-lekari/
https://zdravi.euro.cz/clanky/zanet-sedaciho-nervu-priznaky-a-cviky/