Hlavní obsah

Kamarádi mají psa z množírny, u veterináře jsou s vážnými obtížemi pořád. Chudák zvíře a těch peněz

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto.

Módní vlna pořizování malých plemen psů nejen tuponosých ras zachvátila mnoho lidí. Poptávka převyšuje nabídku a tak se rozbujely nehumánní množírny, kde jede „výroba“ štěňat jako na běžícím pásu. A vy pak máte často doma doživotního pacienta.

Článek

Na začátku byla veliká touha pořídit si společně čtyřnohého psího společníka. Moji kamarádi Adam a Tereza ze západních Čech tedy před čtyřmi lety zasedli k internetu a začalo intenzivní hledání vhodné chovné stanice. Pejska z útulku nechtěli, měli zájem o čistokrevné plemeno francouzského buldočka a takové aby člověk v útulku pohledal. Měli štěstí (tedy alespoň si to mysleli) a brzy narazili na chovatelku, která měla čerstvý vrh a štěňátka buldočka s papíry k odběru za dva měsíce. Nic prý nenasvědčovalo tomu, že by se jednalo o množírnu.

Tak to ale bohužel bývá. Množírny se umí zpravidla velice dobře maskovat a ani pro znalce není jednoduché je odhalit. O tom ale podrobně napíši v jiném článku. Zde se omezím pouze na to, že zatímco si měli u chovatelky doma převzít dostatečně staré a kvalitní štěně, nakonec dostali ve spěchu na jakémsi na poslední chvíli domluveném parkovišti dopředu zaplacený a předčasně odtržený malý uzlíček od nějaké nebohé feny matky, která nejspíš leží někde ve sklepě a rodí jako o závod. A k tomu jakési podvržené papíry, jak zjistili později.

Nestačili se ani rozkoukat a člověk, který jim pejska kluka předal, se vypařil s omluvou, že spěchá za příbuzným do nemocnice. Typická výmluva množkařů. Telefon na majitelku byl najednou nedostupný a její bydliště neznali. Komunikovala s nimi předtím pouze po internetu, kde posílala ukázkové fotky a videa pejsků a krásně vybavené prostory, kde přicházejí na svět a přesvědčila je, že nemá tedy smysl se jet na místo osobně podívat. Už jim samozřejmě došlo, že se stali nedobrovolně zákazníky množírny. A tak si za 25 tisíc korun sice vezli domů svého vysněného krásného psího miláčka jménem Árčí, ale pojali nervozitu, v jakém stavu vlastně pejsek s původem neznámým bude. Přivezli mi jej ukázat a s pláčem se rozpovídali o celém procesu. Inu, nešetřil jsem je a dostali vynadáno, ale samozřejmě jsem malému broučkovi popřál hodně zdraví.

Foto: PETA / Wikimedia Commons / Volná licence

Záběry z americké množírny malých plemen. Podívejte se pozorně na velikost prostoru a po čem pejsci chodí. A to jsou ještě ty mírnější fotografie.

Přání bohužel nevyšlo. Nervozitu ohledně jeho zdraví pojali správně. První zdravotní obtíže na sebe nenechaly čekat ani týden, a to ještě netušili, co je čeká v dalších letech. A také jaké enormní množství peněz si to vyžádá. Jako první se ozvalo špatné trávení a různé alergie. A s tím i první návštěvy veterinárních klinik a první vysoké platby. Kdo máte psa, který má zdravotní obtíže, dobře víte, kolik odborná péče stojí. Plus speciální veterinární granule, za které také saháme hlouběji do kapsy. A to se ani nepohybujeme v Praze, tam je to ještě o pár finančních levelů výše.

K alergiím se bohužel začaly přidávat další neduhy. Nedostatečně vyvinuté klouby na zadních nohách vyžadují další pravidelnou péči veterináře a doplňky stravy. Árčí tak má problémy s chůzí už doživotně, léčba jen brzdí zhoršování obtíží. No a následně přišel v souvislosti se špatným držením těla i výhřez meziobratlové ploténky, který trápí většinou dlouhé pejsky typu jezevčík, hlavně pokud nevhodně lítají po schodech. Buldoček má tělo nedlouhé a po schodech nechodil. A stejně ho to potrefilo. Opět veterinární sál, stres pro všechny zúčastněné a 27 tisíc korun z rodinného rozpočtu mladé dvojice pryč.

Celkem už Adam s Terezou vyčíslili výdaje navíc spojené s podlomeným zdravím nyní čtyřletého Árčího na cca půl milionu korun. Tedy přes sto tisíc korun za rok. Speciální granule, doplňky stravy, drahé speciální postroje, ortopedický pelíšek, nespočet času u zvířecích doktorů a další položky se umí pěkně nasčítat. Svého miláčka zbožňují, ale Tereza mi pravidelně volá a brečí do telefonu, co nového a špatného se u pejska zase projevilo a Marek jen smutně mlčí. Museli se vzdát rekonstrukce bytu a nějakých těch radovánek u moře. To všechno pro jeden neuvážený nákup.

Nejčerstvější a opět novinkou k pláči je zjištění, že má Árčí slabší srdíčko a výhled na život kratší o několik let. Je to další častý zdravotní defekt u psů z množíren. Život mých kamarádů se tak smrsknul z veliké části jen na starání se o jejich psího pacienta, času na jiné věci příliš nemají. A nejsou zdaleka sami. Pravděpodobně teď mnoho z vás smutně pokyvuje, že je to i váš případ nebo někoho z vašeho okolí.

Rozhodně je třeba zmínit ještě dvě důležité věci. První je, že šlechtění a zkracování čumáku tuponosých plemen došlo už tak daleko, že se pejskové celý život ani pořádně nenadechnou a žijí v podstatě stále přidušení. To není hezká představa. Milujete svého pejska a přitom víte, že se mu permanentně nedostává dechu. Mají zúžené nozdry a průdušnici. To jejich chrochtání tedy opravdu není roztomilé, jak to často lidé vnímají. Dalším přídatným problémem jsou časté výtoky z očí a záněty spojivek.

Druhou je zamyšlení nad množírnami a nad viníky celého rozbujelého trhu s malými přešlechtěnými plemeny. Primárním viníkem jsou jako obvykle lidé zájemci, řekněme si to na rovinu. Módní vlna a enormní zájem o malá plemena buldočků, brabantíků, mopsů, jorkšírů, pomeranianů, čivav a dalších tlačí na zvířecí trh, který reaguje na zvýšenou poptávku zvýšenou výrobou. Nejsme ovšem ve fabrice. Ale u živých tvorů. Množírny jen reagují na kupní potenciál trhu, ač je to nemorální a ke zvířatům nehumánní a škodlivé. Pokud by se lidé konečně probrali, uvědomili si důsledky a zastavili se pro pejska radši v útulku, bylo by vše nejspíš jinak. Poptávka by logicky klesla a fenek, rodících jak na běžícím pásu by citelně ubylo. Mimochodem, už jste takovou živou továrnu na štěňata někdy viděli? Mě to stačilo jen v televizi a propukl jsem v pláč, jak zoufalý pohled na zdevastované zubožené zvíře to byl. Jen se podívejte na nedávno uvedený dokument na České televizi, nazvaný Továrna na psí prachy, nejdete jej zde nebo pod článkem ve zdrojích.

Copak toto chce někdo dobrovolně podporovat? Prosím za všechny ty nebohé tvory, pasované na rychloobrátkové zboží: zastavme to včas, je to v našich rukách!

Anketa

Máte doma pejska z množírny?
Ano a je zatím zdravý
0 %
Ano, má pár zdravotních obtíží
0 %
Ano a je hodně nemocný
0 %
Myslím, že nemám, ale jistý / á si nejsem
0 %
Určitě pejska z množírny nemám, mám čistokrevného s papíry
0 %
Mám pejska z útulku
100 %
Pejska nemám, ale plánuji jej
0 %
Pejska nemám a pořizovat si nebudu
0 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Sepsáno na základě reálných zkušeností a informací s dopomocí zdrojů:

https://zvirecizpravy.cz/dusi-se-a-trpi-zakazte-preslechtena-tuponosa-plemena-vyzyvaji-odbornici-z-66-zemi-sveta/

https://www.lidovky.cz/relax/domaci-mazlicci/veterinari-biji-na-poplach-preslechteni-mazlicci-trpi-nekteri-se-trvale-dusi.A200918_194733_domaci-mazlicci_rkj

https://www.ceskatelevize.cz/porady/14807999283-tovarna-na-psi-prachy/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz