Hlavní obsah
Lidé a společnost

Herečka Milena Dvorská studovala na sestru, pracovala i u prezidenta. Dcera jí zmizela v sektě

Foto: ČTK / Dostál Dušan / Zakoupená licence Profimedia

Herečka Milena Dvorská v roce 1992.

K Vánocům neodmyslitelně patří pohádka Byl jednou jeden král a v ní hodná princezna Maruška, kterou si jako svoji první roli zahrála tehdy patnáctiletá Milena Dvorská. Její plodný profesní život byl bohužel vykoupen značným strádáním v tom soukromém.

Článek

Dětství na Moravě a zdravotnická škola

Milena Dvorská se narodila rok před vypuknutím druhé světové války. Žila s rodiči v Prostějově ve sladovně, kde její otec pracoval jako úředník, matka se živila jako švadlena. Už jako malá holčička se zhlédla v divadle a začala vystupovat s ochotnickým souborem. Studijně se však herectví nevěnovala a nastoupila na místní střední zdravotnickou školu. Měla v plánu stát se zdravotní sestřičkou.

Vše se ale otočilo o 180 stupňů zásahem velké náhody, když se byla mladinká, ani ne patnáctiletá Milena podívat v prostějovském divadle na pražské zájezdní představení. V estrádním programu hrál i slovutný herec Jan Werich, dívka se po skončení osmělila a zašla si k němu do herecké šatny pro autogram. Werich se jí podepsal, krátce s ní prohodil pár slov (na otázku, jestli by nechtěla být herečkou mu odpověděla ano) a odjel zpátky do Prahy.

Setkání s Werichem jí změnilo život

Utkvěla mu ale svojí krásou a charizmatem jako modrooká černovláska v paměti. Záhy se začalo připravovat natáčení komediální pohádky Byl jednou jeden král (1954) a režisér Bořivoj Zeman se poohlížel po představitelce hlavní role princezny Marušky. Werich jakožto pohádkový král si vzpomněl na krásku z Prostějova, sehnal kontakt a oslovil ji. Dvorská se rozhodla zkusit štěstí, odjela s otcem do Prahy na kamerové zkoušky a roli dostala. Její profesní a životní pouť tak nabrala zcela jiný spád. Po celou dobu natáčení bydlela u Wericha v jeho vile na pražské Kampě a stali se z nich přátelé.

Jako princezna Maruška v pohádce s tematikou soli nad zlato zaujala laické i odborné publikum natolik, že k ní začaly houfně proudit nabídky na další role. Ona se tak nadobro vzdala představy života zdravotní sestry v Prostějově a usadila se natrvalo v Praze. Hned po úspěchu pohádky natočila další film, známou komedii Anděl na horách (1955), kde hrála herci Jaroslavu Marvanovi snoubenku jeho filmového syna. Zde se také seznámila s herečkou Vlastou Fabiánovou, která jí zde hrála maminku, a ta ji pečlivě připravila na talentové zkoušky na DAMU, kam se Dvorská skutečně i bez maturity dostala a roku 1960 absolvovala.

Stihla přes 160 filmových a televizních rolí a k tomu stálé divadelní angažmá

Vedle četných filmových rolí se intenzivně věnovala také divadelním prknům. Ihned po škole dostala angažmá v divadle E. F. Buriana, kde hrála dlouhých 30 let, na začátku 70. let hrála chvíli také v Divadle za branou, než jeho provoz pro jeho nepohodlnost ukončil tehdejší komunistický režim. V roce 1991 bylo zrušena také její domovská scéna a než začala hrát bez dalšího stálého angažmá v obnoveném Divadle za branou II., v Divadle na Fidlovačce a v Divadelní společnosti Háta herečky Olgy Želenské, byla krátce zaměstnána jako úřednice na korespondenčním oddělení Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla.

Byla to moje kamarádka, hráli jsme spolu už u Burianů. A když jsem koncem 90. let zakládal nuselskou scénu, byla jednou z prvních, které jsem oslovil. Účinkovala s námi ještě v rozestavěném divadle v Tylově Fidlovačce, a pak i v dalších dvou inscenacích. Byla statečná - měla velké osobní trápení.
Bývalý principál Divadla na Fidlovačce herec Tomáš Töpfer pro server Idnes.cz; 2009

Ve světě filmu a televize natočila neuvěřitelných více jak 160 rolí a byla tak vytížená, že zvládala zejména do 90. let v průměru nastudovat a odehrát pět rolí ročně. Nejspíše každý z nás, možná vyjma nejmladších generací, si ji ihned na první dobrou z nějakého filmu vybaví. Mně osobně utkvěla nejvíce jako čarodějnice z pohádky Malá mořská víla (1976).

Dále jako kolegyně Jiřího Sováka v komedii Marečku, podejte mi pero (1976), arcivévodkyně v Jára Cimrman ležící, spící (1983) nebo jako Pávková v komedii Vesničko má středisková (1985). Poslední film s její účastí Ať žijí rytíři měl premiéru roku 2009. Za svoje herecké výkony ve snímku Tomáše Vorla Kamenný most si vysloužila v roce 1996 nominaci na cenu Český Lev.

Měl jsem ji hrozně rád, samozřejmě hlavně jako princeznu z pohádky Byl jednou jeden král, to byla její největší role. Když jsem s ní natáčel já, byla to samozřejmě zcela rozdílná poloha a ona sama byla už životem poněkud znavená. Protože to ale byla perfektní herečka a velká profesionálka, dokázala skvěle zahrát pozitivní emoce, i když jí nebylo zrovna valně. Byla to radost, sledovat ji při práci a zpráva o jejím úmrtí je pro mě velice smutná.
Režisér snímku Ať žijí rytíři! Karel Janák pro server Idnes.cz; 2009

Odcizení s malou dcerou pokračovalo i v dospělosti

Bohužel mi herečka Milena Dvorská v hlavě utkvěla také jako nešťastná žena, matka a babička, zejména na sklonku svého života. Její smutný životní osud se začal odvíjet už na studiích DAMU, kde se poznala s studentem režie, Bulharem Orfeiem Cokovem. Chodili spolu čtyři roky, měli svatbu a narodila se jim dcera Lucie. Cokov ale nechtěl po škole u nás nadále setrvávat a protože stejně tak Dvorská neměla zájem odstěhovat se na Balkán, manželství skončilo rozvodem. Ani o vlastní dceru její otec zájem neměl, vlastně ji nikdy neviděl, protože odcestoval ze země ještě před jejím narozením.

Dvorská tak zůstala jako mladá nadějná herečka s rozjetou kariérou a čerstvě narozenou dcerou na všechno sama. Nechtěla se ani na čas vzdát hraní (možná se obávala, že by po mateřské už do rozjetého vlaku nenaskočila) a svěřila tak na pár let dceru do rukou svých rodičů na Moravu. Do školy už ale malá Lucie nastupovala opět v Praze, kde začala opět žít u matky a jejího nového manžela, herce Josefa Krause, se kterým strávila celý zbytek života. Narodilo se jí druhé dítě, syn Jakub (50), který se stal kameramanem a se kterým udržovala po celý život hezký vztah.

Ona na tu roli maminky v reálném životě neměla moc čas. Na druhou stranu si nemyslím, že by to nějak odbývala, například strašně dobře vařila a pekla, často jsme společně večeřeli nebo obědvali, když měla volno, koukali jsme na televizi… Ale že by se nějak zajímala třeba o mou školu nebo mi dávala rady do života, jak to tak matky asi běžně dělají, to u nás moc neprobíhalo.
Syn Mileny Dvorské Jakub zavzpomínal pro deník Blesk; 2018

Dcera a vnoučata se ztratila v područí sekty

S dcerou Lucií ale přišlo velké trápení. Zpočátku bylo jejich pouto narušeno právě tím, že jako malá nevyrůstala s matkou a dokonce Dvorskou obviňovala, že ji jako malou v opilosti bila. Herečka to však popřela jako výmysl, nicméně svoje chyby ve výchově pokorně přiznala. To nejhorší však teprve mělo přijít. Lucie se později ve věku pouhých patnácti let dostala do spárů Jana Dietricha Dvorského, který ji zatáhl do náboženské sekty. Prohlásil se spasitelem Parsifalem Immanuelem, svoji Lucii tituloval Labutí pannou a společně s osmi dětmi žili v izolaci od okolního světa mimo veškeré společenské systémy. Pobývali v Čechách na Hořovicku, pak museli uprchnout (úřady se o rodinu začaly zajímat v souvislosti s ohrožením mravní výchovy mládeže) a nějaký čas žili v Nizozemsku, v Belgii, Německu i jinde po Evropě. Aktuálně by měli být podle dostupných informací od roku 2013 zase v naší zemi (tento rok byla u nás oficiálně povolena domácí výuka), stále izolováni v pražském domě s vysokou zdí.

Samozřejmě mě velmi zajímá, co se s nimi děje. Moc bych je chtěla vidět, ale to víte, mám ze setkání i trochu strach. Já o vnučkách i o Lucii už přemýšlím jinak než jako o někom, kdo se může objevit ve dveřích. Uběhla příliš dlouhá doba, než abych tomu věřila.
Milena Dvorská a její vyjádření směrem k rodině pro deník Blesk; 2009

Utrápený konec života a odchod bez usmíření

Mileně Dvorské tak dcera již od roku 1991 nadobro zmizela ze života a byl jí zamezen také styk s vnoučaty. Herečka tím přirozeně velmi trpěla a chřadla, přidala se závislost na alkoholu. Měla alespoň dvě vnučky od syna Jakuba, se kterými si roli babičky užívala. Před svojí smrtí v roce 2009 stihla vidět pouze nejstarší vnučku Julii, které se podařilo ze sektářské rodiny uprchnout a slavnou herečku a svoji babičku vyhledala. Dvorská odešla na věčnost ve věku 71 let v čase předvánočním (její muž zemřel necelé dva roky po ní) a rodina dcery Lucie se nechala slyšet, že prožili běžné Vánoce a skon matky a babičky je nijak zvlášť díky letitému odcizení nezasáhl. Na pohřeb se nikdo z nich nedostavil. Těžko soudit vztahy rodiny, kterou člověk osobně nezná. Nicméně ztráta dětí a vnoučat ať už z jakéhokoliv důvodu je velkou ranou a neštěstím asi pro každou matku a babičku.

Použité zdroje:

Pořad 13. komnata Mileny Dvorské, Česká televize, 2008

https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/zemrela-herecka-milena-dvorska-maruska-z-pohadky-o-soli-nad-zlato.A091223_095410_filmvideo_ton

https://www.svetzeny.cz/zabava/desiva-ceska-sekta-imanuelite-vudce-parsifal-poblouznil-dceru-herecky-mileny-dvorske-udelal

https://www.vlasta.cz/celebrity/milena-dvorska-dcera-sekta-byl-jednou-jeden-kral-pohadka/

https://www.krajskelisty.cz/praha/20405-milena-dvorska-leta-zila-jako-v-pohadce-ale-nakonec-bala-vyjit-mezi-lidi-tajnosti-slavnych.htm

https://www.dotyk.cz/magazin/milena-dvorska-dcera/

https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-zemrela-milena-dvorska-71/107834/dvorska-chci-videt-vnoucata-ale-mam-strach-z-parsifala.html

https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/584107/syn-mileny-dvorske-alias-marusky-z-byl-jednou-jeden-kral-nemela-cas-byt-mamou.html

https://www.csfd.cz/tvurce/1012-milena-dvorska/prehled/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz