Článek
Podle seriózních průzkumů psychologů mezi námi žije kolem 20 % lidí (tedy zhruba každý pátý člověk), kterým byla dána od narození do vínku hypersenzitivita. O co se jedná, jak se daní lidé cítí a projevují a proč se často ve svém okolí setkávají s nepochopením, které jejich obtíže mohou ještě zhoršit?
Každý nejspíše známe někoho, nebo jím sami jsme, kdo působí navenek křehce a přecitlivěle. Mnohdy možná i jako slaboch. Nezaměňujme však dojmy s pojmy. Být slabochem je povahový či charakterový rys. Ne každý má prostě danou sílu a odolnost ať už od přírody, nebo že by si ji dokázal v průběhu života vybudovat. Mezní a kritické situace tak každý nezvládá na stejné úrovni. Jinou polohou slabošství je špatný charakter, který z daného člověka dělá slabocha, který se neumí postavit za sebe nebo ostatní v momentech, kdy je to potřeba.
Přecitlivělost není rys trvalý a může se s ním během běhu života setkat každý z nás. Je to většinou jen krátkodobá reakce zesílených vjemů na nějakou osobní tragédii nebo negativní událost, která nám na nějaký čas vezme vítr z plachet, ale buď se z ní tzv. vyspíme nebo se postupně oklepeme, dokážeme se z ní dostat a fungujeme normálně dál. To je hlavní rozdíl mezi dočasnou přecitlivělostí a trvalou hypersenzitivitou.
S tou se daní jedinci už rodí a provází je celý život. Jedná se o povahový dědičný rys a jiné chemické nastavení v mozku, které způsobuje trvale zesílené vnímání různých vjemů a také vysokou míru empatie a porozumění jiným lidem. Nejedná se tedy o žádnou slabou reakci na traumata ani neschopnost se poprat s vlastním životem. Hypersenzitivní lidé mají toto razítko pevně dané a jedinou možností, jak s ním obstát, je naučit se se sebou pracovat. Nejprve poznat, že se mě to týká a následně klidně i s pomocí terapeuta pochopit a žít v přátelství s touto „diagnózou“. Protože pokud daní lidé neporozumí, budou popírat, kým jsou a nebudou žít v souladu sami se sebou, budou se cítit postupem času hůř a hůř a ponesou si do dalších let pocity strachu, viny a nízkého sebevědomí a sebehodnoty.
Mozek vysoce citlivých osob - anglicky High Sensitivity Person (HSP) - funguje trochu jinak než u ostatních. Je to hlavně proto, že při zpracovávání informací jde více do hloubky. Hypersenzitivní člověk si tak všímá mnohem více detailů. Tito lidé jsou také mnohem rychleji přestimulováni, jelikož mají extrémně citlivou nervovou soustavu.
Jak tedy poznáte sami na sobě nebo na někom z vašeho okolí, že je jeho nervová soustava hypersenzitivní? Obecně se jedná o lidi, o kterých prostě můžeme říci „To je dobrý člověk“. Bývají velmi empatičtí, nesobečtí a nápomocní. S klidným, milým a příjemným chováním. To, co chtějí pro sebe, chtějí i pro ostatní a snaží se pro to něco dělat. A velmi špatně snáší, že jim to okolí často nevrací, protože prostě mají pocit, že když to tak berou oni sami a je to tak správné, že to tak musí cítit všichni.
Když je znáte chvilku, jsou zatažení do sebe a plaší, jakmile jsou ale mezi svými, ověřenými osobami, pak se teprve projevují naplno. Jejich city jsou hluboké. Pokud už mají kamarády, tak jen pár a ty skutečné a naplno o přátelství pečují. Stejné je to s láskou. Plně se oddávají jednomu partnerovi / partnerce ideálně na celý život, sdílejí vše z jejich nitra a milují hluboce a se vším všudy. Jen těžce si někoho nového pouští do života - mnohokrát už se spálili a nemají příliš energie na to podstupovat znovu a dokola kolečko zjišťování, odhalování a odmítnutí. Jedním z dalších rysů těchto osobností je totiž i zvýšená únava. Mozek a nervová soustava jim pracují naplno a to stojí spoustu sil.
Nežijí povrchně. Oni to totiž ani díky těm zesíleným vjemům a prožitkům neumí. Často se tak jedná o lidi bez vztahu k materialismu a konzumu, kteří jsou silně duchovně založeni a mají nadprůměrnou inteligenci. A taktéž vykazují silné umělecké vlohy. Dokážou se ponořit do jiných dimenzí, než běžný člověk a vnímají skutečné hodnoty věcí bez toho, aby zůstávali jen na hladině. S tím se logicky a bohužel pojí negativum v podobě častých neurotických stavů a úzkostí, které mohou přerůst až v deprese. Opět zde neplatí zjednodušené vidění většinové společnosti ve smyslu „mám depku“, tedy dočasný splín a pokles nálady, který se dříve nebo později spraví.
Dalším rysem hypersenzitivních lidí je globální uvažování, přejímání a sdílení světových traumat. Neumí, i kdyby chtěli, sobecky myslet jen na sebe a na nejbližší okolí. Mnohem více než ostatních lidí se jich dotýkají celoplanetární problémy, jako klimatická krize, války a konflikty, chudoba a hladomor zemí třetího světa apod. Jednou jsem četl trefné vyjádření jedné hypersenzitivní ženy, která tvrdila, že nebude v životě šťastná, dokud poslední dítě na planetě bude chodit otrhané a naboso.
Na druhou stranu, vše má dvě strany mince a na všem zlém je něco dobrého. Hypersenzitivní lidé tak mají oproti ostatním přínos v zesíleném vnímání i pozitivních zážitků. Dokáží si tak mnoho věci více vychutnat a mít z nich větší radost a potěšení. Mají také mnohem větší představivost, vidí více dopředu a dokáží lépe modelovat situace do budoucna. A asi není překvapením, že i jejich vnitřní hlas v podobě intuice jim slouží lépe. Pokud jej tedy přijmou a dokáží následovat. Tito lidé jsou také hodně sví - odmítají obecné vzorce a stereotypy, očekávání a tlaky společnosti, že budou takoví a makoví. Jsou zcela sami za sebe a zpravidla velmi upřímní a otevření. Ve smyslu „Než být pro všechny jen šálek čaje, tak radši pro pár lidí panák whiskey“.
V zaměstnání se typický hypersenzitivní člověk projevuje na jednou stranu vysokou pečlivostí, důsledností, kreativitou a ochotou pomoci druhým, ale také sníženou tolerancí vůči nevyhovujícím pracovním podmínkám nebo směrem k toxickému kolektivu či nadřízenému. Takoví lidé mají větší obtíže obstát v práci, která jim nevyhovuje a nevyhovuje jim více, než ostatním. Postupně jsou k daným podmínkám a lidem v práci méně tolerantní a nevrlí a nakonec odcházejí na nové místo. A po čase znovu a znovu. Jsou pak mnohými z okolí neprávem kritizováni, považování za náročné, nespolehlivé nebo neschopné a to jim ještě více ubližuje. Je to takový koloběh křivd všeho druhu. Každopádně nejlepší uplatnění nacházejí v uměleckých profesích všeho druhu nebo v podpůrných jako učitelé, zdravotníci nebo pracovníci v sociálních službách. Nebo naopak v samostatné práci, kdy dělají jen sami na sebe a musí se vypořádat s co nejméně věcmi a lidmi, které neovlivní. Vítězí u nich prostě zaměstnání, které má hlubší význam a smysl a nejde v něm jen o sobecké a samoprospěchářské hromadění peněz.
S danou problematikou úzce souvisí a prolíná se také oblast psychologie, věnující se tzv. mozkům nadaných či divergentnímu myšlení. V případě zájmu naleznete můj článek na toto téma zde.
Znám to všechno dobře na vlastní kůži. Hypersenzitivita se z mého subjektivního pohledu spíše bohužel než bohudík týká i mě, nejspíše ze strany mojí maminky, která byla taky taková a čím jsem starší, tím více jdu do ní.
Pokud se mám svěřit se svými konkrétními projevy, obecně na mě sedí vše, co bylo doposud napsáno a moje pocity se shodují s těmi odborně popisovanými téměř zcela. Nejvíce se mě z výše uvedeného týkají hluboké vztahy, ve kterých jsem k sobě i na okolí velmi náročný. Miluji prostě buď naplno, nebo vůbec. Tedy pěstuji ve své bublině pouze pár lidí, kteří mi dávají vše a já jim a ostatní odvrhuji. Ač se snažím vše lidem řádně a s empatií vysvětlovat, abych neublížil, většinou se setkám jen s nepochopením a zatracením a nakonec i s pocitem, že jsem stejně ublížil. Ale už jsem si zvykl, vím, že to tak nemyslím a neberu si to už tolik jako dřív. To je totiž základní předpoklad toho, aby mohl být hypersenzitivní člověk alespoň trochu šťastný. Přijmout se, naučit se se sebou žít, posílit pozitiva a potlačit negativa tohoto nervového nastavení a zvyknout si. Na sebe i reakce okolí.
Z výše uvedených důvodů se hypersenzitivní lidé cítí často buď osamocení, i když jsou mezi lidmi, nebo jsou fakticky opravdu sami. Bez přátel, bez lásky. Já mám to obrovské štěstí, že jsem nalezl partnera, který moji psychiku a duši chápe a respektuje a který mi moje hluboké city a propojení opětuje. Mám také štěstí na pár přátel, kteří pochopili o co v mém případě jde a dokážou ocenit pozitiva toho, když se s nimi kamarádí někdo hypersenzitivní. A já vám všem tímto moc děkuji. A ostatní lidi prosím, aby si to, co si právě přečetli, zapamatovali, brali to jako hotovou věc (a ne nějaké výmluvné smyšlenky nebo vytáčky) a snažili se lidi jako jsem já více chápat.
Věřím, že alespoň jednomu člověku tento text pomůže v jeho trápení, co mu je. Pozná se v tom a naučí se se sebou pracovat tak, aby byl spokojený. Pomáhám tímto textem i sobě, neboť neustálé vysvětlování a obhajování je velmi únavné a mnohdy zbytečné a já tak mohu od teď do budoucna poslat dotčeným lidem tyto informace k přečtení. Pak už je jen na nich, jak s nimi naloží.
Anketa
Článek je sepsán na základě vlastních zkušeností autora s dopomocí zdrojů:
https://hsperson.com/
https://www.flowee.cz/psychologogie-a-vztahy/14809-prace-v-kancelari-me-nicila-musela-jsem-odejit-rika-hypersenzitivni-veronika
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/hypersenzitivita-citlivost-psychologie-zdravi.A200202_211505_zdravi_abr
https://www.denik.cz/zdravi/hypersenzitivita-citlivost-je-dar.html
https://www.terapie.cz/blog/vysoce-citlivi-lide-vnimaji-svet-i-lidi-kolem-sebe-intenzivneji