Článek
Tonya Hardingová patřila na začátku 90. let ke světové špičce ženského krasobruslení. Dvojnásobná olympijská účastnice předvedla jako druhá žena a první Američanka náročný skok trojitého Axela v mezinárodní soutěži. Drží taktéž prvenství v provedení skokové kombinace za použití trojitého Axela, doplnila jej dvojitým Toeloopem (pozn. pro fajnšmekry tohoto sportu). Je držitelkou stříbrné medaile z Mistrovství světa v Mnichově z roku 1991.
Ze stejného roku si odnesla i prvenství z mistrovství USA a zlato zopakovala na stejné soutěži i o tři roky později. Ovšem po události, která otřásla nejen krasobruslařským světem, jí byla cena odebrána a naopak si pro sebe „vyhrála“ vyloučení z Asociace a doživotní zákaz účasti na všech krasobruslařských kláních.
Tou událostí bylo napadení a zmrzačení její úhlavní americké rivalky Nancy Kerriganové. Ta již nějakou dobu šlapala Hardingové na paty a byla jí trnem v oku, ale asi nikoho by nenapadlo, že by za útokem stála právě ona. Avšak ukázalo se, že to tak bylo. Vyšetřovatelé se postupně dopátrali kruté pravdy - napadení Kerriganové si domluvila sama Hardingová a realizoval jej její tehdejší manžel Jeff Gillooly. Hardingová si k zákazu bruslení přidala také tříletou podmínku, 500 hodin veřejně prospěšných prací a pokutu 160 tisíc dolarů.
Vše se odehrálo v roce 1994 těsně před Mistrovstvím Ameriky a pouhých 6 týdnů před zimními olympijskými hrami v norském Lillehammeru. Kerriganová dotrénovala a když odcházela z ledu do šaten, skočil po ní maskovaný muž a obuškem jí opakovaně uhodil do nohy. Věděl přesně, kam mířit a bruslařka skončila s poraněným kolenem a šlachami.
Anketa
Z domácích amerických závodů byla skutečně vyřazena, to Hardingové vyšlo. Ale i za tak krátkou dobu pár týdnů se dokázala dát obdivuhodně do kupy, na olympiádě si dojela pro stříbro a Hardingové nepovedená jízda stačila pouze na osmou příčku. Kerriganová se tak nakonec stala miláčkem Ameriky a Hardingová ostrouhala ještě než se vůbec přišlo na to, že ona byla strůjcem napadení.
Poté se ty dvě navzájem neviděly mnoho let. Hardingová se snažila telefonicky omluvit a požádat o odpuštění. Toho se dočkala svým způsobem až v roce 2014, kdy Kerriganová v jedné televizní talkshow pronesla na její adresu, že je čas jít dál.
Dál se snažila jít po hořkém konci kariéry i Hardingová. Dva roky se věnovala ženskému boxu, ale musela toho ze zdravotních důvodů nechat. Neuchytila se ani jako herečka. Nyní je potřetí vdaná a má jednoho syna, kterému věnuje veškerou pozornost. Stále však žije v ústraní a ve studu z tehdejšího špatného konání.
V roce 2017 byl o celé události natočen snímek Já, Tonya, kde Hardingovou skvěle ztvárnila půvabná hollywoodská hvězda Margot Robbie. Bůhvíproč zvolili tuto krásku - Hardingová krásou a štíhlostí nikdy neoplývala.
Film však vnesl do celého případu širší souvislosti ve spojitosti s její matkou, která sice Tonyu v její sportovní kariéře velmi podporovala, ale lidsky se k ní chovala velmi hrubě, včetně fyzických napadení. Hardingová se tak potýkala s psychickými obtížemi a nevyrovnanou povahou, což vše prý přispělo k myšlence napadnout svoji konkurentku. Zdali je možné vzít to jako polehčující okolnost nechť si každý posoudí sám.
Použité zdroje:
https://www.lidovky.cz/orientace/kultura/film-krasobrusleni-tonya-hardingova-nancy-kerriganova-lillehammer-olympijske-hry-margot-robbie.A240405_135105_ln_kultura_lvar
https://www.lidovky.cz/sport/ostatni-sporty/proc-ji-rovnou-nezabijeme-ptala-se-hardingova-skandal-stoleti-slavi-25-let.A190108_120259_ln-sport-ostatni_lar
https://olympics.com/en/athletes/tonya-harding
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tonya_Harding
https://www.kinobox.cz/clanky/filmy/13680-brusle-slava-a-intriky-margot-robbie-na-sebe-strhava-pozornost-ve-skandalu-podle-skutecnosti