Článek
Česká republika je bohužel vyhlášená jako jedno z center množírenského byznysu - počet množíren na našem území se odhaduje až do řádu tisíců. Díky módnímu trendu zejména malých „kapesních“ plemen vzniká na trhu obrovský deficit mezi poptávkou a nabídkou, čehož se právě rychloobrátkové množírny snaží využít. Za cenu neodborného špatného chovu, který produkuje geneticky neprověřená zvířata s četnými zdravotními obtížemi. Do všeho jsou zapleteni dokonce i někteří veterináři, který celý proces tohoto nelegálního velmi výnosného byznysu a daňových úniků dále kryjí a zdůvěryhodňují.
V praxi to pak vypadá následovně. Pokud nic neřešíte, jedete v den vyzvednutí štěněte (případně vám podstrčí starší ročník, prodat je potřeba vše) na místo určení. Hned za vchodem na pozemek nebo do vnitřních prostor vám je pejsek během chvilky předán nějakou milou osobou, která na něj i na vás hezky mluví. Nikam dál vás ovšem bez vašeho zájmu nepustí. Často jsou noví majitelé v návalu emocí a až v autě se jim celá předávka rozleží. Bývá totiž rychlá a bez podstatných informací, ve stylu koupě pečiva v supermarketu.
A to je ještě ta lepší varianta. Častokrát si totiž pejska převezmete někde na parkovišti se slovy předávajícího, že majitel musel do nemocnice nebo postarat se narychlo o náhle nemohoucí maminku. Klasické výmluvy, na které prostě nemáte to srdce nic říct. Množkaři tak preventují to, abyste se případně nechtěli pídit po prostorech, kde jsou psi chováni.
Pokud jste uvědomělejší a chcete si chovnou stanici dopředu ještě před koupí pejska prověřit, zpravidla tu možnost dostanete, aby nevyvstalo žádné podezření. Ale žádné směrodatné vodítko to bohužel není. Prostory, které vám každý chovatel ukáže, vypadají samozřejmě krásně a čistě. Jsou uměle vybaveny a načančány k dokonalosti blížící se psímu ráji. Pobíhá v nich pár ukázkově krásných a fit pejsků a štěňat s nastrčenou domnělou fenkou maminkou.
Ta skutečná se však nachází jinde. Tam, kam vaše oko nesmí dohlédnout. Někde ve sklepení nebo na půdě jsou pečlivě schovány reálné prostory určené k „továrnímu“ množení psů. V totálně nevyhovujících podmínkách zde živoří desítky až stovky chovných psů a fenek se svými štěňaty. Tísní se na malých prostorách nebo v klecích, nedostávají se ven proběhnout a vykonat potřebu. Podlaha bývá plná zaschlých loužiček a hovínek, které často hladová zvířata konzumují. A sem vás samozřejmě dobrovolně nikdo nevezme.
Pokud už se někomu výjímečně podaří do takových míst proniknout a pořídit záznam, obrázky a videa jsou pro většinu lidí a milovníků zvířat velmi trýznivé. Zubožení, vyhublí, zablešení a navzájem pokousaní psi trpící řadou chorob podléhají velkému stresu až apatiím k okolnímu světu. Nemohou kvůli nedostatku prostoru a přerostlým drápkům ani pořádně chodit, natož si popoběhnout.
Oproti oficiálním kontrolovaným papírovým chovům jsou pejsci z množíren daleko více náchylní ke zdravotním obtížím všeho druhu. S ohledem na veškeré podmínky chovu je to zcela logické. Nikdo zde navíc na rozdíl od papírových legálních chovů nevyřazuje genetický nevhodné a nemocné psy z množení a ještě zde často dochází k příbuzenskému křížení. A to jak známo zdraví rozhodně neprospívá. Nejčastěji je trápí špatně vyvinutá kostra a poškozené klouby, kožní infekce nebo paraziti, výtoky a záněty očí a uší, srdeční defekty a problémy s trávením, počínaje nedostatečným chrupem a konče trávicími potížemi, alergiemi a následnou zácpou nebo průjmy. Vždy po převzetí pejska jej nechte nejen letmým pohledem, ale řádně a pečlivě vyšetřit veterinárním lékařem. Ten vám s jistotou řekne, zda-li máte pejska z dobrého chovu nebo jste naletěli podvodníkům. O zkušenostech s chovem takového postiženého psa a jak moc to leze také do peněz si můžete přečíst v článku níže.
Jak tedy co nejjistěji včas odhalíte nelegální množírnu, ze které byste si pravděpodobně domů dovezli celoživotního pacienta nejasného původu s mnoha obtížemi a labilní povahou? Mnohé poznáte už z inzerátu.
- Chovatel používá u inzerátů z různých let stále stejné fotografie a texty, inzeruje velmi často (tedy má k dispozici velké množství štěňat) a ne pod celým jménem, např. Hana B. apod.
- Fotografie bývají nekvalitní, s univerzálním pozadím a jsou na nich co nejmenší a nejroztomilejší štěňátka se smutným pohledem, aby více útočili na lidské city a vybízeli ke koupi.
- V inzerátu chybí propojení na webovou stránku, kterou solidní a registrovaný chovatel zpravidla má.
- Při detailnějším pátrání objevujete, že chovatel má k prodeji více vrhů od více psů či dokonce chová více plemen. Jediná správná a dostatečná péče je o pár zvířat, ne o desítky či stovky. To vždy zavání množírnou.
- Chovatel se nezajímá se, jaké máte zkušenosti, kde budete pejska chovat nebo zda je pro vás vhodným plemenem. Nepodá vám sám od sebe informace, jakými granulemi byl doposud krmen. Nemá v plánu o něm ani do budoucna obdržet jakékoliv informace.
- Na adrese uvedené od chovatele by se měl zdržovat on. Pokud v katastru, do kterého se lehce dostanete třeba na Mapy.cz, objevíte na dané adrese jinou osobu, pravděpodobně se bude jednat o překupníka, který indikuje ukrytou množírnu někde jinde. Na mnohdy falešné představení osoby na místě se nespoléhejte.
- Štěňata i starší psi konkrétního plemene by měli mít průkaz původu. To vám množírna nikdy nezajistí. Pokud kupujete psa s papíry a chovatel vám tvrdí, že zrovna tenhle kus papíry nedostal, protože má drobnou vadu, je to lež. Papíry dostávají buď všechna štěňata z vrhu, nebo žádné. Pokud rovnou kupujete psa bez PP, což je bohužel drtivá většina nákupů, vystavujete se vysokému riziku, že pochází z množírny.
- Očkovací průkaz by měl obsahovat záznam z místní nebo blízké veterinární kliniky. Často bývají od psího doktora zdaleka a to může opět indikovat množírnu jinde a překupnické místo tam, kam vás pro pejska posílají.
- Chovatel vám nabízí rádoby kvalitní službu navíc a zdarma, že vám pejska doveze.
- Pokud si pro pejska jedete a je tam v jeden moment více zájemců, kteří jsou sice celkem mile, ale odbýváni, zejména pokud projeví pochybnosti nebo nezájem.
- Při předání na adrese jsou pejsci předávání venku, jsou plaší, ustrašení, nervózní. Předání na parkovišti a podobně téměř stoprocentně indikuje množírnu.
- Pokud chovatel striktně trvá na prodeji bez dokladu a v hotovosti, máte téměř jasno. Nebude ani zapsán na žádném úřadu.
Při podezření na nekalé praktiky množírny či překupníků máte několik možností, kde situaci nahlásit:
- Státní veterinární správa.
- Policie České republiky.
- Státní zastupitelství nebo obecní úřad.
- Neziskové organizace a spolky, například Hlas zvířat nebo Obránci zvířat.
Kontroly a postihy množíren jsou u nás mimořádně právně nedokonalé a nejspíš i proto zde tento byznys jen kvete. Ředitel Státní veterinární zprávy uvedl, že za tři roky došlo k postihu pouhých osmi množíren ze stovek až tisíců, které u nás operují. A to je zoufale málo. Doufejme, že legislativní kroky vedoucí k lepšímu podchycení a postihům až zákazům množíren budou co nejdříve nastoleny.
Za vším ale bez obalu stojí primárně koncoví zákazníci, tedy zájemci a kupující. Pokud by nebyli v takovém množství, nebylo by ani zdaleka tolik množíren. Pečlivě tedy rozvažujte a prověřujte místa a lidi, kde si chcete pejska pořídit. A nepodporujte tento nehumánní byznys, na jehož konci jsou nemocná a utrápená zvířata a nešťastní majitelé, navíc se značnými a nekončícími finančními náklady navíc. A zapomeňte na myšlenku, že jste nebohé zvíře zachránili. Jen jste zafinancovali dalším nákupem množírnu a ta tak jede vesele dál. Za každé jedno zachráněné zvíře se tak narodí mnoho dalších nebožáků.
Všichni chceme ušetřit. Ale pes není nekvalitní výrobek někde z čínského online tržiště, který netrpí. Je to živý tvor, který je většinou už od narození v množírně odsouzen k doživotnímu trpění. A ve finále navíc nic neušetříte. Naopak, za sníženou platbu za pejska z „množky“ bohatě zaplatíte jeho léčbu, speciální stravu a doplňky, ortopedické pelíšky apod. Pořizujte si tedy nejlépe psy s průkazem původu z chovatelské stanice, registrované a s kladnými referencemi. I kdybyste měli čekat dlouho.
Celé problematice se věnuje i nový a povedený dokument na České televizi s názvem Továrna na psí prachy, ke shlédnutí zdarma je k dispozici zde. Nedoporučuji slabým povahám - některé záběry z odhalených provozoven jsou opravdu otřesné.
Anketa
Použité zdroje: