Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Přítulné siby ománské jsou pýchou zlínské zoo, jedničky v evropském chovu. Hlazení a krmení povoleno

Foto: Aneta Pawska / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Siba ománská (Rhinoptera jayakari) patří mezi rejnoky.

Hladili jste si někdy rejnoka? Nebo jej dokonce krmili? Že ne? A víte, že je to možné a jednoduše proveditelné i v Česku? Stačí navštívit zlínskou zoologickou zahradu, kde chovají ladné siby ománské tak, abyste s nimi byli v úzkém kontaktu.

Článek

Siba ománská (lat. Rhinoptera jayakari) patří mezi paryby a je druhem mořského rejnoka. Ti brázdí pozemská moře a oceány už 150 milionů let, můžeme je tak považovat za živoucí fosilie, které dokázaly úspěšně přečkat všechny klimatické pohromy a adaptovat se na nové podmínky. Siba je též známa pod názvem maran.

Přestože samice většinou rodí pouze jedno mládě, tento druh není kriticky ohrožen a patří k početně nejrozšířenějším rejnokům planety. Ani tak však není příliš znám jejich způsob života, chování, sociální interakce nebo podrobný mechanizmus rozmnožování a rození mláďat.

Ve svém přirozeném prostředí je společenský a vytváří hejna čítající desítky jedinců. Nejčastěji se siby pohybují u mořského dna, kde vyhledávají svoji oblíbenou potravu v podobě nejrůznějších měkkýšů či korýšů. Mohou dorůst až 130 centimetrů. Jejich domovinou je zejména Indický oceán a částečně i západní Pacifik - vyskytují se od jižní Afriky, přes okolí Egypta a Arabského poloostrova až po Indonésii a Filipíny.

Tak daleko za nimi cestovat nemusíte a stačí vám vyrazit do zlínské zoologické zahrady. Ta se na tyto krásné a impozantní tvory specializuje a v rámci Evropy je jedničkou v jejich chovu a také množení. Vše začalo roku 2014, kdy byl na popud ředitele zoo Romana Horského přestavěn zastaralý prostor pro primáty na speciální pavilon s názvem Zátoka rejnoků, který nemá na evropském kontinentu dodnes obdoby. Inspirací bylo pár severoamerických zoologických zahrad, které již siby s úspěchem chovaly. Přímo z Rudého moře s karanténní zastávkou v Turecku přicestovala tehdy první dvacítka sib ománských a z původně tří až pětikilových zvířat vyrostli dnešní i osmnáctikiloví jedinci. Aktuálně k únoru 2025 plave v mořské expozici 25 exemplářů.

Foto: Se svolením Zoo Zlín

Nejen pro děti je pohlazení a krmení rejnoků zážitkem.

Prostor pavilonu je zbudován tak, že se návštěvníci nemusí na siby koukat pouze skrze sklo nádrže, jak jsme tomu u vodních tvorů navyklí z jiných zoo, ale mohou s nimi být v těsném kontaktu. Otevřený prostor mořského bazénu je designován přístupně a každý zájemce si tak může rejnoky hladit a dokonce je také krmit předpřipravenou pro ně vhodnou stravou. A sibám se to nadmíru zamlouvá. Samy jakožto zvědaví a přátelští tvorové dobrovolně připlouvají k lidským rukám a nechávají se jimi hladit a laskat. A nelekněte se ani, když vám svými ústy ožužlají ruku, nic vám nehrozí. Jde o opravdu ojedinělý a krásný zážitek, který si vy nebo vaše děti budou ještě dlouho po návštěvě zlínské zoo pamatovat.

V roce 2019 zde měli chovatelé další veliký důvod k oslavám. Pět let pečlivého výzkumu chovných podmínek přineslo zasloužené ovoce a v květnu se zde narodilo první zdejší mládě - samička. Vzápětí přišli na svět tři samečci. Doposud je tak zlínská zoo také jedinou v Evropě, která dokáže tyto rejnoky nejen chovat, ale i rozmnožovat. Do dnešních dní se zde podařilo odchovat 12 mláďat, která putovala do dalších evropských zahrad. Odborníky na začátku překvapila jejich značná porodní velikost a váha - rodí se zcela vyvinutí, samostatní a bez potřeby péče rodičů. Čerstvě narozené přírůstky zůstávají s ostatními v hlavním, veřejnosti přístupném bazénu, ale jsou vždy na nějaký čas s pár dalšími dospělci odděleni tak, aby bylo zajištěno jejich snadné sledování a kontrola příjmu potravy.

Foto: Se svolením Zoo Zlín

Siba ománská patří mezi rejnoky.

Při návštěvě Zátoky rejnoků vše vypadá laickému oku jednoduše, ale za celým úspěchem stojí složitá věda a přesně dané postupy k vytvoření dokonalého klimatu. Bazén o kapacitě 110 kubíků stále proudící vody má pod sebou návštěvníkům skrytou technickou část. Teplota vody se nemusí speciálně řešit, sibám vyhovují „pokojové“ teploty 23 - 24°C. Ovšem čistota a chemismus vody jsou stále a pečlivě sledovány a upravovány.

Než se nově namíchaná běžná kohoutková voda, osmoticky zbavená všech minerálů a chlóru a s přídavkem přesně naměřené soli z Rudého moře dostane do nádrže, musí nejprve tři týdny „zrát“, aby byla použitelná. Následně ještě protéká filtry, odpěňovačem, který ji zbavuje bílkovin, UV zářením, které likviduje mikroby a nakonec systémem živých prospěšných bakterií, které vychytávají dusíkaté sloučeniny. Kvalitu vody hlídají kromě techniky, mnoha různých filtrů a lidí také koráli, přes které je voda hnána. Pokud je na nich jakožto na citlivých přírodních indikátorech znát nějaký problém, je to signál, že voda není v pořádku.

Foto: Se svolením Zoo Zlín

Siba ománská je zvídavý a přátelský živočich.

Před tím, než se pustíte do hlazení nebo krmení rejnoků, umyjte si zde pořádně ruce, abyste nezanášeli vodu nežádoucími látkami, bakteriemi či viry. Pak už si jen užívejte jejich blízkost a náklonnost a nechte na sebe působit zvláštní pocity z dotyku jejich kůže. Přeji krásný zážitek, jaký jsem měl před pár lety i já.

Anketa

Naštívili jste již expozici sib ománských ve zlínské zoo?
Ano, několikrát
45,5 %
Ano, jednou
17,6 %
Ne, ale mám to v plánu
28,5 %
Ne a nechystám se
8,4 %
Celkem hlasovalo 734 čtenářů.
Foto: Se svolením Zoo Zlín

Krmit se smí jen konkrétním krmivem, které je v zoo k zakoupení.

Použité zdroje:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/225562221500005/cast/1095286/

https://www.zoozlin.eu/siba-omanska/

http://www.ic-zlin.cz/26065n-ve-zlinske-zoo-se-narodila-ctyri-mladata-morskych-rejnoku-siba-omanska

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rhinoptera

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz