Článek
Sestry Martha a Tena Elefteriadu se narodily po 2. světové válce na území Jugoslávie řeckým uprchlíkům. Jejich dětství negativně ovlivnily zejména dvě události. Rodina uprchla před občanskou válkou, a tak se v roce 1950 dostaly do tehdejšího Československa, kde rodina zakotvila již natrvalo. Maminka jim bohužel záhy zemřela a sestry putovaly do dětského domova v Ivančicích u Brna. Považují se ale odjakživa za Češky, ačkoliv nezapřou svoje kořeny, které využívají pro svoji uměleckou tvorbu.
Náš domov je tady. Řecky mluvím, ale česky samozřejmě líp a víc jsem toho načetla v češtině. To je jasné, protože když tam člověk nežije, je to osud druhé generace migrantů, jejich děti umějí líp nový jazyk, protože je tam přirozená potřeba splynout s prostředím… My jsme vyrostly tady. Řecko jsme poznaly až jako dospělé a přitáhlo si nás svou silou, krásou a družností lidí i pocitem, že tam přirozeně taky patříme … Ale nejvíc nám fakt, že jsme Řekyně, připomínali vždycky Češi.
Nepatřily k těm, které chtěly zpívat od malička, tak nějak je to prostě ke zpěvu zaválo. Tena měla v oblibě šití, Martha studovala medicínu, a nakonec promovala jako psycholožka.
Jejich pěvecká kariéra prošla rockovým a popovým obdobím, aby následně zakotvily u řeckých písní a tanců. Vše začalo v průběhu 60. let, kdy působily jako sboristky a brzy se seznámily s kytaristou Alešem Sigmundem, který je přivedl do rockové skupiny Vulkán. Zde nějaký čas působili i se sourozenci Hanou a Petrem Ulrychovými. Po čtyřech letech ve Vulkánu se daly v roce 1970 na samostatnou popovou dráhu a vydaly svoji první desku Dál než slunce vstává. Bodovaly na různých pěveckých soutěžích jako Hledáme nové talenty, Děčínská kotva nebo Bratislavská lyra a začaly se dostávat do povědomí lidí.
Vrchol popularity jim na začátku 70. let předznamenala písnička Zpívej tu píseň kouzelnou a letitá spolupráce s Bobem Friedlem. Sestry se staly natolik populární, že firma Opavia dala na trh oříškové oplatky TENA a oříškočokoládové MARTA.
V roce 1976 se na čas rozdělily poté, co se mladší Tena vdala, odstěhovala se na Slovensko a začala s manželem koncertovat ve Skandinávii. Starší Martha mezitím vystupovala např. v Semaforu, v divadle Ypsilon a také zpívala s kapelou Bacily Václava Neckáře.
V roce 1990 se daly sestry profesně opět dohromady a zaměřily se cestou řecké kultury. Marthě vyšla kuchařská kniha z řecké kuchyně a společně vydaly CD Nejkrásnější řecké písně. Spoluzaložily taktéž nadaci Filhelenia na podporu řecké kultury. S kapelou Colchida se věnovaly řecké lidové tvorbě a vydávaly alba, poslední v pořadí šesté s řeckými písněmi vyšlo v roce 2021 pod názvem Všechny barvy moře. Martha vystupuje také s kapelou Arionas.
Již více jak deset let vede Martha také kurzy řeckých tanců a věnuje se i spolupořádání zájezdů do Řecka s její účastí. Je také vášnivou fotografkou a pořádá i výstavy.
Před pár lety se Martha podílela na natáčení cestopisného cyklu Postřehy odjinud z Řecka a Tena otevřela svoji 13. komnatu (i v souvislosti s prodělaným Hodgkinovým lymfomem, což je rakovina mízních uzlin) ve stejnojmenném dokumentu, obojí v programu České televize.
Společně se sestry objeví např. letos v červnu na jejich koncertě v Divadle Semafor s kapelou Professor, v březnu namluvily do audioverze svoji autobiografii.
Martha zůstala bezdětná, Tena má dvojčata (*1985). Dcera, též Tena, pracuje v cestovním ruchu a syn Marko se proslavil v oblasti rapu pod pseudonymem Ektor. Díky dceři je Tena už i babičkou malé Valentinky.
Použité zdroje:
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Martha_a_Tena
https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-martha-a-tena-elefteriadu-ze-jsme-rekyne-nam-pripominaji-vetsinou-cesi-40320865
https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-martha-a-tena-elefteriadu-z-rozjeteho-vlaku-nevystoupily-12241
https://www.dotyk.cz/magazin/martha-a-tena-elefteriadu-dnes