Článek
Epické výpravné velkofilmy Avatar (2009) a Avatar: The Way of Water (2022) kanadského režiséra Jamese Camerona (který má na svém kontě taktéž megafilm Titanic) patří mezi tři nejvýdělečnější filmy všech dob. Příběhy domorodých obyvatel modré pleti kmene Na'vi, kteří chrání a bojují s lidmi o svoji planetu Pandora patří k tomu nejlepšímu, co světová kinematografie stvořila a právem se tak zapsaly miliardám diváků do srdcí.
Záběry přírodních krás Pandory jsou dechberoucí. Jednou z nejkrásnějších scenérií jsou zelené plovoucí ostrovy, nad kterými se prohánějí bájní ikrani a torukové - draci, kteří se nechávají osedlat a spojují se s lidmi domorodého kmene nehynoucím poutem. Tato krajina však nebyla zcela vymyšlená. Inspiraci a předlohu, jak ji počítačově vytvořit, našel režisér v Číně.
Ve střední části této země se nachází oblast Wulingyuan. Ta má výměru necelých 700 kilometrů čtverečních a její součástí je kromě jiných přírodních pozoruhodností také národní lesní park Zhangjiajie, jehož krásy jsou od roku 1992 pod záštitou UNESCO a ve kterém ční k obloze více jak tři tisíce mnohdy velmi vysokých pískovcových skal a sloupů, které jsou pokryté bujnou vegetací. Pokud je v oblasti oblačnost, některé útvary do ní zahalené vykukují nahoře nad oblaky a vytvářejí iluzi vznášejících se kusů země nad okolní krajinou tak, jak je známe právě z Avatara. Oblast je známá také výskytem vzácných a ohrožených druhů zvířat, jako jsou například asijští černí medvědi nebo čínští vodní jeleni.
Camerona inspirovala nejvíce hora s názvem „Southern Sky Column“ nebo také „Southern Pillar of Heaven“ (můžeme přeložit jako sloup jižní oblohy nebo jižní pilíř nebes). Tento majestátní sloup se tyčí do výšky přes úctyhodných tisíc metrů a po uvedení prvního Avataru se stal nejnavštěvovanější atrakcí národního parku. Hora byla dokonce přejmenována na Avatar Hallelujah, aby navždy upomínala na svoji „hlavní roli“ při vytváření filmové oblačné krajiny.
Čína veleúspěchu Avatara samozřejmě využila a snaží se oblast parku a „avataří hory“ turisticky a ekonomicky vytěžit. Na film zde poukazuje mnoho artefaktů, např. na jedné z okolních vyhlídek na nejznámější pískovcový sloup nechali Číňané nainstalovat modely příslušníka kmene Na'vi a létajícího ikrana v životní velikosti. Místní restaurace a různé informační cedule a billboardy z filmů profitují také. Naštěstí není ale oblast nijak výrazně výjevy z říše „modrých lidí“ zaplavena a něco ve stylu monstrózních amerických zábavních parků zde nenajdete.
Co zde ale můžete od roku 2016 obdivovat je obří skleněný most, po kterém se projdete skoro půl kilometru a který je ukotven 300 metrů nad zemí. Než ve Vietnamu postavili ještě větší, držel dlouho světový rekord největšího a nejvyššího mostu ze skla na světě. Druhou skleněnou dominantou je vysoký výtah Bailong u jedné ze skal, který vás během pár minut přepraví až na vrcholek, abyste se cítili jako ve filmu na jednom z plovoucích ostrůvků. Do češtiny lze název přeložit jako „Výtah tisíce draků“. Ten ale nebyl zbudován až na základě Cameronova velkofilmu, jelikož vozí turisty už od roku 2002.
Vraťme se nyní zpátky k filmu Avatar. Ačkoliv jeho úspěchy Čínu ekonomicky a turisticky podpořily, paradoxně představoval pro tuto zemi tržního komunismu a její pohlaváry také určitou hrozbu. Jelikož stejně jako byli příslušníci kmene Na'vi vytlačováni ze svého území kvůli ekonomickému profitu, tak i původní obyvatelé Tujia - dřívější válečníci a etnická domorodá menšina, která si uchovává po staletí svoje zvyklosti, tradice a kulturu - byli vyháněni a nuceně přesidlováni z oblasti Wulingyuanu kvůli ekonomickému rozmachu a cestovnímu ruchu. Lidé tak začali po shlédnutí Avataru vnímat a uvědomovat si tuto silnou podobnost, a tak se po pouhých čtrnácti dnech čínská kina dočkala zákazu promítání a stažení filmu z očí veřejnosti. I tak ale byla během těch pár dnů čínská návštěvnost kin enormní. Avatar se stal tou dobou nejvýdělečnějším filmem i v těchto „lidově-demokratických“ končinách a jen zde inkasoval přes 200 milionů amerických dolarů.
Závěrem připomenu všem nadšencům filmové ságy, že třetí díl je pomalu na spadnutí a jeho premiéra je naplánována na prosinec letošního roku. Bude se jmenovat Avatar: Fire and Ash (oheň a popel) a v hlavních rolích uvidíme opět herce Sama Worthingtona, Sigourney Weaver a Zoe Saldanu. Děj bude více zaměřen na stinné stránky kmene Na'vi a rodinné vztahy, konflikty a traumata ústřední rodiny kolem postav Jakea a Neytiri. Objeví se nově také kmen „Ash People“ - tajemné a nevyzpytatelné společenství obývající nehostinné vulkanické oblasti planety Pandora.
Anketa
Použité zdroje:
https://eu.usatoday.com/story/travel/destinations/2019/12/17/zhangjiajie-china-experience-mountains-inspired-avatar/2663739001/
https://www.chinahighlights.com/zhangjiajie/and-avatar.htm
https://www.denik.cz/cestujeme-do-sveta/kamenny-les-v-cine-se-stal-predlohou-pro-plovouci-hory-pandory-ve-filmu-avatar-2.html
https://cc.cz/novy-avatar-je-treti-nejvydelecnejsi-film-vsech-dob-james-cameron-prekonal-svuj-vlastni-titanic/
https://www.kinobox.cz/film/400832-avatar-fire-and-ash
https://www.csfd.cz/tvurce/2840-james-cameron/galerie/