Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ženskou obřízku se stále nedaří vymýtit, nejen v Africe umírají desetitisíce zmrzačených dívek a žen

Foto: Pixabay.com

Obřízkou dodnes trpí zejména africké dívky a ženy, ale také Indonésanky.

Celosvětově přes 200 miliónů dívek a žen žije s obřízkou a potýkají se s mnoha tělesnými i psychickými obtížemi. Stále se nedaří tento barbarský a mrzačící zásah do zdraví a ženských práv vymýtit a ročně si zejména v Africe vyžádá desetitíce obětí.

Článek

V současnosti žije po celém světě kolem 250 miliónů žen a dívek, které prodělaly obřízku a každý rok přibývá kolem 4 miliónů dalších obětí. Jedná se o částečné nebo úplné odstranění či poškození zevních pohlavních orgánů, které nemá žádné lékařské ani jiné funkční opodstatnění a zpravidla nebývá odborně provedeno s použitím dezinfikovaných chirurgických nástrojů a s anestezií, ale neodborně a obyčejnou žiletkou. Obřezaným ženám tento nepřirozený barbarský zásah do jejich těla přináší v praxi pouze akutní i chronické doživotní obtíže bez jakéhokoliv užitku, jelikož se nesmyslně odstraňuje zdravá a funkční tkáň.

Asi nikoho nepřekvapí, že kolem 60% obřezaných žen pochází z Afriky, kde se tato praktika stále vyskytuje asi ve 30 státech (tedy ve více jak polovině afrických států), ale legální je pouze v pěti z nich (Mali, Malawi, Čad, Sierra Leone, Libérie). Nelichotivé statistice dominuje Somálsko (až 99% žen a podíl neklesá), následují Guinea, Džibutsko, Mali a také Egypt, kde se naštěstí výrazněji daří počty nově obřezaných dívek redukovat, stejně jako v Keni či Sierra Leone. Po Africe následuje Asie, kde se problém týká zejména Indonésie (až poloviny zdejších žen) a Jemenu. Ženskou obřízku praktikují také některé země a kmeny Latinské Ameriky.

Foto: Nederlandse Leeuw / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Mapa znázorňuje podíl obřezaných dívek a žen v daném státě; 2020

Důvody, proč se tento mrzačící rituál stále provádí a ani v 21. století se jej nedaří vymýtit, sahají hluboko do historie a tradic jednotlivých kmenů a etnik. Je prováděn zejména na dívkách ve věku do 15 let, znepokojivým trendem je ale snižující se věk a výjimkou nejsou ani případy obřezání mladších 5 let, přičemž mezi jednotlivými zeměmi jsou výrazné rozdíly (viz graf níže). Má náboženskou, sociální a kulturní souvislost a mnohdy se jedná pouze o konvenci, která se předává z generace na generaci. Jde často o akt akceptace danou společností a o vyvolaný strach odmítnutí komunitou, pokud by k obřízce nedošlo. Odráží také stále velmi nerovné postavení obou pohlaví v daném společenství v podobě výrazné dominance mužů a bývá spojován se symbolikou nevinnosti, čistoty a věrnosti ženy směrem k muži. Žena tak má kontrolovanou sexualitu a zajištěné panenství a věrnost pro budoucího manžela.

Foto: UNICEF / Wikimedia Commons / Volná licence

Graf UNICEF znázorňuje podíl obřezaných dívek a žen podle věkové skupiny; 2013

V neposlední řadě představuje eliminaci znaků druhého pohlaví. Dochází tedy k redukci nebo odstranění klitorisu a zásahů do stydkých pysků. Ekvivalentem je odebíraná mužská předkožka, brána jako pozůstatek ženského pohlavního orgánu. Podle rozsahu se ženská obřízka dělí na 4 typy:

  1. Částečné nebo úplné odstranění citlivé předkožky a / nebo žaludu klitorisu.
  2. K úkonům popsaným v bodu 1 se přidává zásah do oblasti malých stydkých pysků, případně odstranění velkých stydkých pysků.
  3. Infibulace neboli zúžení poševního otvoru. Provádí se sešitím nebo zúžením pomocí odříznutých a našitých malých nebo velkých stydkých pysků a může a nemusí dojít k zásahu do klitorisu.
  4. Každý další zásah jako je propichování, nařezávání nebo dokonce poleptávání.

Z faktického hlediska nepřináší ženská obřízka žádný zdravotní benefit, naopak pohlavní orgán je zmrzačen a působí nositelce akutní i chronické obtíže. K těm akutním se řadí bolest a otoky, nadměrné krvácení, infekce, psychické obtíže, šok a nezřídka dochází i k úmrtí. Dlouhodobými problémy jsou nepříjemný a  bolestivý pohlavní styk, neplodnost nebo naopak komplikované porody a vyšší novorozenecká úmrtnost, potíže s močením a menstruací a chronický špatný psychický stav.

Ženská obřízka je také velmi častým důvodem mnoha úmrtí, a to hned po malárii, střevních a respiračních infekcích. V roce 2023 byla publikována rozsáhlá odborná studie pracující s daty z 15 zemí a časovou osou let 1990 - 2020 s alarmujícím závěrem, který tvrdí, že každoročně takto přijde o život více než 44 tisíc dívek a žen.

Foto: Amnon Shavit / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Příklad kapaně vedené proti obřezávání žen v Ugandě.

V Evropě je provádění ženské obřízky nelegální a je striktně zakázáno. Mnoho států dokonce trestá i její provedení mimo svoje území. I tak se odhaduje, že v Evropě žije přes půl milionu takto postihnutých dívek a žen a obřízka každoročně čeká na téměř 200 tisíc dalších. Čísla i v třetí dekádě druhého tisíciletí jsou tak stále relativně vysoká a děsivá. Organizace spojených národů a UNICEF se zavázaly tento zbytečný a škodlivý rituální přežitek do roku 2030 zcela vymýtit, bohužel opatření nejsou natolik rozsáhlá a účinná, aby byl tento cíl tak brzy naplněn. Klíčovým faktorem je osvěta, šíření povědomí o všech negativech a rizicích a maximalizace vzdělanosti dotčené populace.

V zemích, kde existuje rozmanitost, může být pokrok rychlejší, protože komunity, které ji praktikují, jsou konfrontovány s těmi, které ji nepraktikují – a mohou vidět, že alternativy k jejich víře a hodnotám jsou možné a mohou být kulturně přijatelné.
Poradkyně UNICEF Claudia Cappa pro list New York Times; 2024

V roce 2019 byla skupinou keňských studentek vyvinuta mobilní aplikace i-Cut, pomocí které mohou ohrožené ženy plánovanou obřízku nahlásit příslušným úřadům a oběti mohou vyhledat některé z center pomoci. Aktuální informace k rozsahu, funkčnosti a dopadům používání aplikace nejsou k dispozici a nelze ji u nás najít ke stažení.

Nezbývá, než doufat, že je k dispozici tam, kde má být nápomocná a že přispívá ke snižování počtu žen, které si musí touto odpornou, nebezpečnou, zbytečnou a dávno přežitou mrzačící praktikou projít. V současnosti se tak bohužel stále jedná o jeden z nejhrubších a nejzávažnějších příkladů porušování lidských práv na celé planetě, který zasluhuje maximum pozornosti a konání.

Související článek:

Anketa

Jak se stavíte k ženské obřízce?
Je to v pořádku
1,2 %
Není to v pořádku
98,8 %
Celkem hlasovalo 250 čtenářů.

Použité zdroje:

https://www.nature.com/articles/s41598-023-38276-6

https://www.nytimes.com/2024/03/07/health/female-genital-cutting.html

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/female-genital-mutilation

https://www.europarl.europa.eu/topics/cs/article/20180122STO92230/zenska-obrizka-postihuje-pul-milionu-zen-v-eu

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-obrizka-je-pro-mnoho-zen-v-indonesii-stale-nocni-murou-40029751

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zenska-obrizka-unicef-afrika-asie-somalska-kena-sierra-leone-egypt.A240308_150203_zahranicni_jhr

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/legalni-je-jen-v-peti-zemich-presto-zenska-obrizka-rocne-zabije-desitky-tisic-zen-upozornila-studie-2714

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz