Hlavní obsah
Internet a technologie

Jak probíhá podvod s investováním do kryptoměn

Foto: Midrosoft deigner AI Miroslav Procházka

Tento podvod je sofistikovaný, a proto zveřejňuji to, jak probíhá, jako varování.

Článek

Přijal jsem hovor od neznámého čísla s předvolbou +420. Ozval se muž s cizím přízvukem, který ale mluvil česky velmi dobře. Zeptal se mě, jestli mám čas na hovor. Nemám rád, když mě někdo takto nečekaně kontaktuje, a tak jsem se zeptal, o co jde. Začal mluvit o investicích do kryptoměn. Odpověděl jsem, že nemám zájem, a ukončil hovor. Ihned zavolal znovu, tak jsem hovor přijal. Opět jsem se zeptal, co potřebuje. Vysvětlil, že jsem před čtyřmi lety investoval do kryptoměn a že bych měl zrušit nevyužívaný účet.

Tentokrát jsem byl nezdvořilý a poslal jsme ho do pozadí. Řekl jsem, že jsem neinvestoval, domnívám se, že se pokouší o podvod, a požádal jsem ho, aby mě nekontaktoval. Volal znovu, rozčileně se hájil, že není podvodník. Zeptal jsem se jaká je ta údajná částka. Na dotaz, v jaké měně to chci vědět, jsem odpověděl, že v korunách. Po chvíli přepočítávání mi oznámil, že tam mám přes 200 000 korun.

Nepamatuji si, že bych investoval do kryptoměn, ale napadlo mě, že jsem to mohl vyzkoušet, poslat tam malou částku na test a zapomněl na to. Zeptal jsem se, co mám dělat. Bylo mi řečeno, že si domluvíme termín, kdy budu u počítače, a že mi zavolá, abychom účet společně aktivovali. Požádal jsem o zaslání informací e-mailem, abych je mohl konzultovat se svým synovcem, který se v tom vyzná, a on souhlasil.

Jako důchodce mám problémy i se zakládáním bankovního účtu. Bylo mi slíbeno, že mi e-mail pošle. Pro ověření mi nadiktoval můj e-mail, který dotyčný znal.

Obdržel jsem zprávu s odkazy na oficiální stránky pro obchodování s kryptoměnami, které nebyly podvodné, a začal jsem věřit. Přeposlal jsem e-mail svému synovci, aby informace prověřil. Následně mi sdělil, že po zadání e-mailu tohoto muže do internetu objevil podrobný článek o tom, jak podvod probíhá

Z článku jsem pochopil, že bych měl stáhnout aplikaci a aktivovat v ní svůj účet, což bych neudělal, ale dozvědět se podrobností o tom, jak podvod funguje, je lepší než pouhá nedůvěra. Takto si člověk může být jistý, že se nenechal oklamat, což je příjemný pocit. Proto sdílím svou zkušenost a přikládám článek, který detailně popisuje průběh podvodu.

Autor článku se nenechal okrást, pouze předstíral, že na podvod skočí, prošel celým procesem s podvodníkem, ale poskytl mu jen falešné informace. Když podvodník pochopil, že byl oklamán on, a ne tem koho chtěl oklamat, odpojil se a autor aplikaci odinstaloval. Autor článku je člověk, který věděl, co dělá, a měl situaci pod kontrolou, na rozdíl od podvodníka.

Domnívám se, že popsaná zkušenost může být užitečná i pro ty, kteří by podvod rozpoznali. Je vždy užitečné vědět, jak podvod funguje, a proto zde přidávám název zmíněného článku.

Jedná se o webové stránky btctip.cz a článek s názvem: Další scam, tentokrát zaměřený i na technicky znalé uživatele kryptoměn. Jak funguje a na co si dát pozor?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz