Hlavní obsah
Cestování

Vodopády na horách nepřekvapí, ale co třeba v polabské rovině u Kolína?

Foto: Miroslav Šára

Polepský vodopád

Nejsme sice vodopádová velmoc na způsob Norska či Islandu, přesto i v tuzemsku se příklady padající vody naleznou. Občas dokonce i tam, kde bychom ji nečekali.

Článek

Průvodce Nejkrásnější vodopády České republiky autora Martina Janošky čtenářům představuje 120 nejkrásnějších vodopádových míst, přičemž publikace konstatuje, že to není výčet úplný, že řada dalších (možná) ještě čeká na své objevení. „Najdeme je i tam, kde by to člověk vůbec nepředpokládal,“ konstatuje Martin Janoška. „V civilizovaných a obydlených krajinách kolem větších řek, v bývalých lomech či u hrází starých rybníků.“

Na tři místa ne zcela typická se podíváme právě v tomto putování. Nezvyklost bude pramenit zejména z faktu, že procházet se budeme místy, jež jsou přímým protikladem hor – zavítáme do nížiny rovinatého Polabí. Takže vzhůru na Kolínsko a Kutnohorsko.

Toušické prahy

První zastávka patří místu nedaleko Kouřimi. Také Toušicemi na Kolínsku protéká Výrovka (známá ovšem i pod jménem Vavřinecký potok) a právě zde si tak trochu až nečekaně „poskočí“.

Foto: Miroslav Šára

Toušické prahy zdobí barokní kamenný most.

Prudce zrychlující vodní tok není pravým vodopádem, ale skalní kaskádou – ovšem i ty do širší rodiny vodopádů patří. Ale zpět z Toušickým prahům, jak se vodopádovému místu populárnímu i mezi vodáky říká. Když má kaskáda, na výšku zhruba pětimetrová, průtok náležitě vysoký, pak zmínění vodáci potok valící se po ortorulových plotnách s oblibou zdolávají.

Na místo je velice utěšený pohled i tehdy, když je vody o trochu méně – dojem z pádící vody umocňuje barokní kamenný most s pěticí oblouků z druhé poloviny 17. století, který se nad kaskádou klene. K mostu ještě doplňme, že se dochoval bez novodobých úprav.

Foto: Miroslav Šára

Spěchající voda v Toušicích

I když místo se na první pohled zdá až překvapivě dramatické a divoké, není ani trochu složité z hlediska přístupu. Z obce se na místo zájemci dostanou pohodlně po žlutě značené turistické stezce, podobně bezproblémový je sestup až těsně k vodnímu proudu pod most.

Vodopády Vrchlice

A teď k sousedům. Přibližně tři kilometry jižně od centra Kutné Hory se rozkládá sedmihektarový Velký rybník. Pod jeho hrází je k vidění nejen jeden, ale dokonce hned dva vodopády (píše se o nich i ve výše zmíněné publikaci věnované nejkrásnějším tuzemským vodopádům). Jsme v místech, kde se mezi vysokými rozeklanými skalami prodírá říčka Vrchlice a protéká zmíněným rybníkem. Vodopády tak mají celoročně vyrovnaný průtok.

Jedná se sice o vodopády umělé, ale to jim na půvabu neubírá. Jednoduše řečeno: na první pohled vypadají naprosto přirozeně. Těsně pod hrází burácí první vodopád, a to postupně na dvou zlomech. O pár set metrů dál, nedaleko ruiny bývalého mlýna Šimákov, je k vidění další vodopád řítící se od protějšího konce hráze. Je užší, zato ještě strmější.

Foto: Miroslav Šára

Vodopád pod hrází Velkého rybníka

„Rybník má dvě postranní výpustě, přičemž na každé byl vytvořen v tvrdém rulovém skalním podloží vodopád. Levý je nižší, tvoří ho vodní proud, který kaskádovitě, přímočaře stéká přes mírně ukloněné vrstvy výrazné metamorfní břidličnatosti…“ popisuje místo Martin Januška. „Pravostranný vodopád je mnohem zajímavější a divočejší. Výpusť zde byla vysekána do skály v podobě mírně ukloněného koryta, zakončeného po několika desítkách metrů umělou, levostranně orientovanou vodopádovou štěrbinou, která ústí z boku do údolí pod hrází. Ve vodopádu lze rozlišit tři stupně, na nichž vodní proud postupně mění svůj směr o více než 90 stupňů. Kromě směru mění vodopád při překonávání uměle vysekané skalní štěrbiny i svůj tvar a šířku, což výrazně zvyšuje jeho estetickou hodnotu.“

Orientačně je lokalita velice snadno k nalezení. Od Malešova lze k Velkému rybníku jít po červeně a modře značené turistické trase, od Bylan po modré a od Kutné Hory po červené.

Polepský vodopád

„Na potoku Polepka se nachází čtyři metry vysoký vodopád, který je ve zdejší rovinaté oblasti přírodní raritou. Vodopád byl vyhlášen za významný krajinný prvek z důvodu ochrany vystupujícího kutnohorského krystalinika,“ píše se na Mapách.cz.

Foto: Miroslav Šára

Čtyřmetrový vodopád v blízkosti Kolína

Rarita určitě. Možná přímo unikát. V dokonalé rovině asi tři kilometry jižně od Kolína, v nadmořské výšce jen nepatrně převyšující dvousetmetrovou hranici je podobně formovaný vodní skok jevem opravdu nečekaným. Navíc – na rozdíl od vodopádů Vrchlice popisovaných předchozími řádky – je jednoznačně přirozeného původu.

Na severním okraji obce s o něco více než šesti sty obyvateli je zdánlivě nenápadný potok Polepka (občas se užívá rovněž název Chotouchovský potok) náhle přinucen skalní hranou k mohutnému skoku. A poté stéká po silně nakloněné rovině. Takže podobně jako v Toušicích i zde odborníci hovoří o tzv. nepravém vodopádu. Což ovšem výsledný pohledový dojem nijak nesnižuje.

Zdroje:

https://mapy.cz/turisticka?source=base&id=1978345&x=15.0105462&y=49.9854698&z=15

https://mapy.cz/turisticka?source=base&id=1923073&x=15.2450571&y=49.9295185&z=16

https://mapy.cz/turisticka?source=base&id=1923073&x=15.2450571&y=49.9295185&z=16

Martin Janoška: Nejkrásnější vodopády České republiky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz