Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Chráněný holub hřivnáč: Přítel vaší zahrady i balkonu plný užitečných vlastností

Foto: Freepik

Holubi to u lidí nemají jednoduché. Většina si pod tím slovem představí jen špinavé dlažby, dotěrné hejna na nádraží nebo nehezké fleky na parapetu. Nechte holuba hřivnáče v klidu – jeho přínos pro zahradu vás překvapí.

Článek

Jenže mezi nimi je i jeden druh, který si zaslouží víc než jen ohrnutý nos. Jmenuje se holub hřivnáč a dokáže překvapit. Když jsme ho poprvé spatřili na svém parapetu, nevěděli jsme, co je to za holuba. Původně jsme si mysleli, že se jedná o běžného městského holuba, který je však mladý a nevyvinutý. Ale opak je pravdou. Mluvili jsme s ochráncem zvířat, který nám vysvětlil, s kým máme tu čest. Říká se mu taky kachní holub – ne kvůli tomu, že by plaval, ale pro svou velikost a zavalitější postavu. Je to totiž největší druh holuba, který ve střední Evropě žije.

Zahradní přítel, který neškodí našemu pozemku

Pozná se celkem snadno – má šedé peří, vínovou hruď a hlavně bílou skvrnu na krku, kterou nejde přehlédnout. Když se rozletí, je ve vzduchu vidět široký bílý pruh na křídlech, což mu dává nečekanou eleganci. Měří kolem 40 centimetrů, rozpětí křídel má skoro 80 a váží i půl kila. Najít ho můžete téměř po celé Evropě. A nejen tam – hřivnáči obývají i kus Sibiře, severní Afriku a dokonce se dostali až k Blízkému východu. Dřív je lidé vídali hlavně v lesích. Dnes se ale stále častěji objevují ve městech, parcích a zahradách. Není to známka drzosti, spíš důkaz jejich přizpůsobivosti. Někteří z nich dokonce na zimu odlétají – ano, holub, který cestuje jako vlaštovka.

Hnízda si staví vysoko v korunách stromů a nejsou nijak zvlášť složitá – větvičky, pár listů, nic víc. Ale co je milé: na péči o mláďata se podílejí oba rodiče. Střídají se při sezení na vejcích i při krmení holátek. Celý proces trvá zhruba čtyři týdny. Pokud se rozhodnete hřivnáče přikrmovat, není to nic složitého. Má rád zrní, kukuřici, slunečnici, klidně i se slupkou. Nejlépe se mu sbírá přímo ze země. Nepohrdne ale ani listy zelí nebo květáku, a když narazí na něco chutnějšího, poznáte to hned – říká se, že je to holub gurmán.

Foto: Freepik

Holub hřivnáč – nenápadný ochránce zahrady, který si zaslouží naši péči.

Chráněný druh holuba, který je užitečný

Některým lidem mizí ze záhonů mladé rostlinky – a často je na vině právě on. Na druhou stranu, tenhle pták si poradí s kdejakým hmyzem a škůdcem. Co je zajímavé je fakt, že tento holub patří do rodu hrdliček, takže si společně s hrdličkami náramně rozumí. Naopak městské holuby nemá rád. Co možná potěší zahrádkáře – hřivnáč je užitečný pomocník. Nejenže neničí úrodu, ale naopak čistí půdu od larev, housenek a dalších škůdců, kteří se jinak vesele pustí do vašich salátů.

Navíc – a to je překvapení – nedělá tolik nepořádku jako jiní holubi. Pokud vám někdy zanechá stopu na okně, berte to spíš jako náhodu než zlomyslnost. Na rozdíl od svých městských příbuzných je hřivnáč chráněný. A není to náhoda. Je to tichý, klidný a esteticky krásný pták, který si našel cestu do míst, kde by ho před lety nikdo nehledal. Možná by si zasloužil trochu víc pozornosti. A méně předsudků.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz