Článek
Ve školce mají dvacet dětí v jedné třídě, všechny si půjčují stejné hračky, spí na lehátkách vedle sebe, a když se objeví vši, je to problém rodičů? To snad nemyslí vážně. Místo aby školka přijala nějaká preventivní opatření, hodí to na rodiče a tváří se, že se jich to netýká.
Nejhorší je ta bezmoc. Musíte vyhodit všechno povlečení, vyprat každý kousek oblečení na vysokou teplotu, hodiny vyčesávat ty potvory z vlasů. A to všechno proto, že někdo posílá zavšivené dítě do školky a nikomu to nevadí. Prý nemůžou děti kontrolovat. A proč ne? Vždyť je to jejich zodpovědnost!
Když jsem se zeptala, jestli informovali ostatní rodiče, dozvěděla jsem se, že to není možné kvůli ochraně osobních údajů. Takže ostatní děti budou dál vesele roznášet vši, protože školka se bojí říct rodičům, že je problém. To je přece absurdní.
A ten přístup! „Kupte si šampon.“ Jako by to bylo tak jednoduché. Jeden šampon stojí tři stovky, musíte to opakovat několikrát, k tomu všechno to praní a čištění. A za týden může být všechno znovu, protože někdo pošle do školky neodvšivené dítě. Přitom by stačilo tak málo.
Pravidelné kontroly, informování rodičů, prevence. Ale ne, radši dělat mrtvého brouka a házet zodpovědnost na rodiče. A pak se divit, že se vši ve školce objevují pořád dokola. Nejsmutnější je, že Tomášek teď nechce do školky chodit. Stydí se. Děti se mu smějí, že má breberky. A učitelky? Ty jen krčí rameny, že s tím nemůžou nic dělat. Můžou, ale nechtějí. Je jednodušší říct rodičům kupte si šampon než řešit skutečný problém.
Je načase, aby školky přestaly strkat hlavu do písku a začaly tyhle věci řešit systematicky. Dokud se to nestane, budeme se točit v začarovaném kruhu vší, šamponů a zbytečných výdajů. A trpět budou hlavně děti. A víte, co je na tom všem nejhorší? Že příště, až se vši objeví znovu, bude to úplně stejné. Zase jen pokrčení ramen a kupte si šampon. Protože proč měnit něco, co nefunguje, že?
Zdroje: autorský text, vlastní dotazování