Hlavní obsah
Bydlení

Jak bydlí Tomio Okamura? Takešiho hrad v Břevnově postavil za 20 milionů z trubek

Foto: Autor: Tomio Okamura – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65297267

Netradiční vila předsedy SPD Tomia Okamury budí v pražském Břevnově velké emoce. Zatímco architektonické časopisy po celém světě ji vychvalují jako unikátní dílo, místní obyvatelé kroutí hlavou nad podivnou stavbou složenou z šestnácti tubusů.

Článek

Dům za 20 milionů korun, který vznikal mezi lety 2018 až 2021, se stal terčem nemístných poznámek a kritiky nejen od odborníků, ale také obyvatel. O čem je vlastně řeč? Když se řekne Takešiho hrad, většina lidí si vybaví japonskou televizní show plnou komediálních prvků. V Praze na Břevnově ale tento název pojala nová rezidence Tomia Okamury, která svým vzhledem skutečně připomíná bizarní pevnost. Stavba, která se lemuje na pozemku o rozloze 371 metrů čtverečních, se krátce poté, co vznikla, stala předmětem vášnivých debat mezi místními obyvateli i odbornou veřejností. Za tímto projektem stojí renomovaný švýcarský architekt Christian Kerez, který je mezi odbornou veřejností známý tím, že miluje netradiční věci plné dobrodružství a kontroverze.

Architektonické řešení a vnitřní uspořádání

Dům Tomia Okamury byl velmi náročný na realizaci a to potvrzuje i fakt, že několik stavebních firem odmítlo tuto stavbu dle dohody realizovat. „Vila je na první pohled extravagantní,“ potvrzuje architekt Tran Anh Tuan v rozhovoru pro Pražskou drbnu. Přestože stavba vzbuzuje mezi místními lidmi kontroverzní názory a některé z nich jsou velmi kritické, i tak splňuje všechny stavební předpisy, takže nic nebránilo tomu, aby vznikala. Nejvíce kritiky se sneslo především na samotnou výšku objektu, která odpovídá čtyřpatrovému panelovému domu. Místní lidé si dokonce stěžují na to, že kvůli oranžové stavbě nevidí na krajinu a musí se dívat na zdivo, které není vůbec lákavé.

Podle odborníků je problematické i to, jak stavba pracuje s rohovou parcelou, která se na pozemku nachází. „Vnímám to jako nevyužitý potenciál ve vztahu k veřejnému prostranství. Shluk tubusů proto působí chaoticky. Situace se však může zlepšit po dokončení zahrady,“ vysvětluje architekt Tuan. Interiér domu je stejně pozoruhodný jako jeho vnější vzhled. Kruhové místnosti bez ostrých hran vytvářejí dojem nekonečného prostoru. „Je to prostor, který se otevírá sám do sebe a expanduje. Dispozice jednotlivých místností se navíc mění z jedné úrovně do druhé,“ prozradil švýcarský architekt Christian Kerez.

Další zajímavostí je i samotná velikost pokojů. Ta se pohybuje od skromných čtyř až po velkorysých osmnáct metrů čtverečních, s výškou stropů od dvou do pěti metrů. Dům disponuje rovnou třemi samostatnými byty o celkových rozměrech 102 m², 143 m² a 72 m². Dále v sobě ukrývá 39 pokojů různých velikostí, tři ložnice, dvě pracovny a tři haly, pět toalet a tři koupelny, tři jídelny a tři obývací pokoje a garáž pro pět vozů. Chybět nemůže ani soukromý výtah. Celkové náklady na výstavbu dosáhly 20 milionů korun.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz