Hlavní obsah
Jídlo a pití

Otrávit se můžeme i jedlými houbami Jak poznat příznaky a co dělat? Rozhodně nenosit igelitky

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Autor: Brzeszczot – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=277342

Houbařská sezóna je v plném proudu a s ní přichází i zvýšené riziko otrav. Překvapivé je, že otrávit se můžeme i jedlými houbami. Jak takovou otravu poznat a co v případě potíží dělat?

Článek

Letošní houbařská sezóna je mimořádně štědrá a do lesů vyráží stále více nadšenců. S tím bohužel souvisí i nárůst případů otrav. „Od začátku prázdnin už řešilo možnou otravu houbami třikrát více lidí než za stejnou dobu loni. Na toxikologické středisko se obrátilo 43 houbařů,“ uvádí mykolog Marek Zelenka, se kterým jsem se na toto téma pobavila. Stejně tak přibývá i počet ztracených lidí, protože nadšení houbaři vyrážejí do lesa bez mobilních telefonů a velmi často jen málo oděni.

Málokdo ví, že i klasické jedlé houby mohou způsobit zdravotní potíže. Nejčastější příčinou je špatné skladování a zpracování. „Nenechávejte proces zpracování do druhého dne, většina hub má tendenci začít plesnivět a jejich rozkladem vznikají mytotoxiny, které mohou způsobit otravu. Doporučujeme opatrnost při konzumaci sušených nebo zmražených hub, zvláště pokud je lidé nasbírali před delší dobou nebo pokud jim je někdo daroval. Houby je možné zamrazit jen po tepelné úpravě,“ prozradil mi mykolog, který také dodal, že právě tyto běžné věci lidé moc neřeší.

Jak se projevuje otrava houbami?

Příznaky otravy se liší také podle toho, jaký druh hub zrovna zpracováváme, ale také jakým stylem je upravujeme. Obecně platí, že u jedlých, ale špatně zpracovaných hub, se příznaky objevují rychle, většinou do několika hodin. Jak poznat otravu ze špatně zpracovaných hub? Většinou se dostaví průjmy a zvracení, které obvykle samy odezní. U jedovatých druhů ale mohou nastat mnohem vážnější komplikace. První příznaky se totiž projeví až po 12 hodinách, a to zvracením a silnými průjmy.

Obecně platí, že byste si měli zapamatovat následující pravidla. Jako první vypijte vlažnou slanou vodu a vyvolejte zvracení. Ale pozor, rozhodně nepijte mléko. Při lehčí otravě, která se projeví za 1–4 hodiny po jídle, je dobré užít větší množství živočišného uhlí a zapít ho minimálně půllitrem černého čaje. V případě závažnějšího stavu, kdy se objeví například silné bolesti břicha, úporné zvracení a průjmy, celková slabost a schvácenost, žízeň a známky dehydratace, ihned zavolejte lékařskou pomoc.

Jak předcházet otravám?

  • Sbírejte pouze houby, které bezpečně znáte
  • Používejte prodyšné košíky nebo látkové tašky
  • Houby zpracujte co nejdříve po sběru
  • Vyhněte se starým nebo poškozeným plodnicím
  • Všechny houby důkladně tepelně upravte

Zdroje: autorský text, rozhovor s odborníkem

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz