Článek
Už při vstupu do oddělení ovoce a zeleniny mě praštil do nosu charakteristický zápach hnijící zeleniny. Na první pohled bylo jasné, že něco není v pořádku. Cibule se válela po zemi jako oběti nějaké přírodní katastrofy. Některé kusy byly tak pomačkané a oslizlé, že by se za ně styděl i kompost. Paprika? Ta vypadala, jako by slavila sté narozeniny. Scvrklá, pomačkaná a s podivnými skvrnami, které rozhodně nevypadaly zdravě.
A ten česnek! Panebože, ten česnek. Vypadal jako po přímém zásahu atomovou bombou. Většina hlaviček byla rozpadlá, jednotlivé stroužky se povalovaly všude možně. Ty, které zůstaly vcelku, byly tak vyschlé, že by se daly použít jako dekorace do suchých vazeb. Na druhé straně oddělení ležely tři osamělé pomeranče. Vypadaly tak smutně, že jsem měla chuť je adoptovat a dát jim lepší domov. Jejich slupka byla pomačkaná a na několika místech dokonce plesnivá. Cenovka Akce nad nimi působila jako špatný vtip.
Rajčata? Raději bych o nich ani nepsala. Ta hrstka, co zbyla, vypadala jako by prošla válečným konfliktem. Některá byla tak měkká, že by se dala rovnou použít na výrobu protlaku. Jiná zase měla podivnou nazelenalou barvu, která rozhodně nepatří do rajského jídelníčku. Nejhorší bylo, že personál to zřejmě vůbec neřešil. Prázdné bedýnky zely prázdnotou, nikdo nedoplňoval zboží, nikdo neuklízel tu spoušť na zemi.
Jediný zaměstnanec, kterého jsem viděla, jen bezradně krčil rameny s tím, že nové zboží přijde až zítra. A ceny? Ty byly kapitola sama o sobě. Za tuhle prémiovou kvalitu chtěli stejné peníze jako za čerstvou zeleninu. Kilogram těch ubohých paprik za 89 korun? To je spíš vstupné do muzea zkažené zeleniny. Přitom ještě před pár lety bylo běžné, že i v obyčejném supermarketu jste našli slušný výběr čerstvé zeleniny. Teď máte pocit, že nakupujete zbytky ze včerejška, které někdo zapomněl vyhodit.
Nejsmutnější je, že tohle není ojedinělý případ. Čím dál častěji narážím na podobné situace v různých obchodech. Jako by kvalita ovoce a zeleniny byla to poslední, co někoho zajímá. A co teprve ty akční bedny se zlevněnou zeleninou! To je teprve podívaná. Napůl shnilé brambory, plesnivé citróny a mrkev, která vypadá jako by ji někdo vykopal z archeologického naleziště.
Začínám chápat, proč lidé čím dál víc nakupují na farmářských trzích nebo si pěstují vlastní zeleninu. Protože tohle už není nakupování - to je archeologická expedice do říše zkažených potravin. Příště si raději zajedu na venkov k nějakému farmáři. Nebo začnu pěstovat vlastní zeleninu na balkóně. Cokoliv bude lepší než tenhle smutný pohled na umírající zeleninu v supermarketu.
Zdroje: autorský text