Článek
Na Mělnicku se chystá výstavba dvou velkých zařízení pro spalování komunálního odpadu. Jedna spalovna má vyrůst v areálu elektrárny v Horních Počaplech, druhá přímo v areálu chemičky Spolana v Neratovicích. Obyvatelé obou lokalit však čelí vážným obavám z dopadu na životní prostředí a zdraví.
Největší spalovna v republice? V Horních Počaplech, poblíž elektrárny Mělník, plánuje společnost ČEZ výstavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) s kapacitou až 320 000 tun ročně. Projekt má reagovat na blížící se zákaz skládkování komunálního odpadu od roku 2030 a představuje obří investici do modernizace nakládání s odpady.
Pro ČEZ jde o logický krok – infrastruktura i připojení k energetické síti už existují. Jenže pro obyvatele Mělnicka to znamená výrazné navýšení dopravy, obavy z emisí a zátěž pro již zatížené ovzduší. Ekologické organizace, například Arnika, kritizují nedostatek informací o konkrétní technologii i fakt, že projekt nepočítá s filtry na rtuť – jedovatý kov, který má schopnost dlouhodobě zatěžovat životní prostředí i lidské zdraví.
Spolana a druhá spalovna, označovaná jako Průmyslové energetické centrum Neratovice (PECeN), má stát přímo v areálu Spolany – chemičky s problematickou ekologickou historií. Kapacita zařízení má být 160 000 tun odpadu ročně, přičemž spalovna má produkovat páru a elektřinu hlavně pro potřeby závodu.
Záměr budí silný odpor mezi obyvateli Neratovic, Libiše i dalších obcí. Místní se obávají nejen dalšího znečištění ovzduší, ale i bezpečnostního rizika spojeného s provozem spalovny v blízkosti chemického areálu. Kritizováno je i plánované měření dioxinů – jedné z nejnebezpečnějších skupin látek – pouze několik hodin ročně.
Obavy nejsou hysterií. Nejde o odpor z principu. Spalovny odpadu mohou být přínosem, pokud jsou správně navržené, důkladně kontrolované a dobře zasazené do místních podmínek. Problémem je nedostatek informací, nízká důvěra veřejnosti v úřady a často netransparentní způsob komunikace investorů.
Například v Horních Počaplech lidé stále neznají detaily o plánované technologii. V Neratovicích se podle obyvatel i neziskových organizací ignoruje zásadní aspekt – že v době klimatické krize a pokročilého znečištění nelze dál spoléhat na spalování jako hlavní řešení pro nakládání s odpady.
Co dál? Plánované spalovny na Mělnicku odrážejí širší střet dvou směrů: modernizace energetiky a potřeba ochrany životního prostředí. Pokud mají tyto projekty skutečně sloužit veřejnému zájmu, musí být transparentní, založené na nejmodernějších technologiích a citlivě posouzené z pohledu dopadu na obyvatele i přírodu.
Nejde jen o to, co spálíme – ale i za jakou cenu.