Hlavní obsah

Slon – něžný obr s pamětí a srdcem

Foto: Mojza

Slon je víc než jen obr – má cit, paměť i srdce. Představím vám jeho život, chování a sílu, se kterou čelí přírodě i lidským hrozbám.

Článek

Když se řekne slon, většině lidí naskočí obrázek obrovského zvířete s chobotem, mohutnými kly a ušima jako lopaty. Ale slon je mnohem víc než jen rekordman v tělesné velikosti. Je to tvor s bohatým vnitřním světem, hlubokými emocemi a pozoruhodnou inteligencí.

Sloni jsou největší suchozemští savci na planetě. Existují tři druhy – slon africký (stepní), slon africký pralesnía slon indický (někdy označovaný jako asijský). Liší se velikostí, tvarem uší, kly a také prostředím, kde žijí. Největší je africký stepní slon – samec může vážit až 6 tun a měřit více než 3,5 metru v kohoutku.

Ale velikost není to nejzajímavější, co o slonech můžeme říct.

Citlivý obr

Slon má srdce, které váží víc než deset kilogramů, ale hlavně – má srdce i obrazně. Když ztratí člena stáda, truchlí. Když se po letech znovu setká s přítelem, pozná ho a vítá. Mezi slony existují pevná pouta – matky se starají o svá mláďata s obrovskou péčí a láskou, starší samice vedou stádo s moudrostí a zkušeností.

Chobot – nástroj tisíce možností

Sloní chobot je fascinující. Je to vlastně prodloužený nos spojený s horním pyskem – a dokáže s ním neuvěřitelné věci. Umí jím zvednout i minci ze země, ale také vytrhnout větev ze stromu. Slon jím dýchá, pije, chytá, cítí i zdraví ostatní. A když je horko, nahrne si na sebe bláto nebo vodu – jako přirozenou ochranu proti slunci i hmyzu.

Stravovací rekordman

Denně spořádá dospělý slon až 150 kilogramů potravy – listy, větve, kůru, plody, trávu. A k tomu vypije i 200 litrů vody. Není divu, že sloni tráví většinu dne jídlem. Naštěstí jejich trávicí soustava je přizpůsobená i tomu, co jiná zvířata nestráví.

Cestovatelé s pamětí

Sloní paměť není jen pořekadlo. Sloni si pamatují cesty ke zdrojům vody i po mnoha letech. Umí se vracet na místa narozenínebo ke kostem zesnulých slonů – ty dokonce opatrně zvedají chobotem, jako by vzdávali úctu.

Domov slonů

Africké druhy najdeme v savanách, pralesích i polopouštích. Indický slon obývá tropické lesy jižní a jihovýchodní Asie. Bohužel jejich přirozený prostor se stále zmenšuje kvůli těžbě, zemědělství a rozšiřování lidských sídel. A tak se zvířata, která kdysi volně bloudila tisíce kilometrů, musejí přizpůsobit menším územím.

Ohrožený obr

Sloni jsou v ohrožení. Nejen kvůli ztrátě prostředí, ale i kvůli svým klům, které byly příliš dlouho ceněny víc než život samotného slona. Lov pro slonovinu je krutá kapitola lidské historie, ale naštěstí dnes vzniká čím dál více projektů na jejich ochranu.

Slon je tichý velikán s obrovským srdcem. Nejen že má sílu vyvrátit strom, ale hlavně sílu udržet rodinu pohromadě, odpouštět a pamatovat si. Kdybychom si od něj měli něco vzít, byla by to úcta k přírodě, moudrost a trpělivost – hodnoty, které sloni nosí v sobě po tisíciletí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám