Hlavní obsah

Mostecká sídliště: Guláš společenských vrstev a rostoucí nespokojenost

Foto: Moral Journalism

Francie

Mostecká sídliště se stala chaotickým mixem dělníků, úředníků, vojáků i kriminálníků. Roste drogová kriminalita, nespokojenost i nedůvěra v instituce. Bez zásahu hrozí rozpad komunit a proměna sídlišť v nebezpečné oblasti.

Článek

Most, kdysi symbol socialistického budování, dnes představuje učebnicový příklad složitého soužití různorodých společenských vrstev na sídlištích, která byla navržena s velkorysostí, ale dnes v nich narůstají napětí a problémy.

V panelových blocích bok po boku žijí bývalí dělníci těžkého průmyslu, stárnoucí státní úředníci, příslušníci bezpečnostních sborů, vojáci z povolání, ale také lidé na sociálním dně, včetně osob s trestní minulostí. V posledních letech přibývá i mladých rodin hledajících levné bydlení – často však narážejí na prostředí, které je formováno dlouhodobou frustrací a absencí pozitivních vzorů.

Zvláštní „guláš“ společenských vrstev, který měl být důkazem rovnosti, se stal podhoubím pro hlubší problémy. Dělnická pýcha a identita, kdysi tak silná, byla v éře post-industriálního úpadku nahrazena pocitem bezvýchodnosti. Státní úředníci a příslušníci bezpečnostních složek, kteří v minulosti zajišťovali stabilitu, dnes mnohdy žijí v anonymitě, bez schopnosti či chuti zasahovat do problémů, které je obklopují.

Nárůst kriminality a drog

Mostecká sídliště se zároveň stávají stále častěji místem, kde bují drogová kriminalita. Rozšiřování drog mezi mladými i staršími obyvateli jde ruku v ruce s vyšší mírou drobných krádeží, násilností i obchodování s návykovými látkami. Nejde přitom jen o tvrdé drogy – problémem je i zneužívání léků, alkoholu a nových syntetických drog, které se v prostředí anonymních bloků šíří prakticky nekontrolovaně.

Rostoucí nespokojenost a rozpad důvěry

Veřejná nespokojenost je patrná na každém kroku. Obyvatelé sídlišť často vnímají, že jim veřejná správa přestává rozumět a že bezpečnost je stále více závislá na osobní obezřetnosti než na přítomnosti státních institucí. Přibývá také případů, kdy se lidé bojí nahlásit trestnou činnost ze strachu z odvety nebo kvůli přesvědčení, že „se stejně nic nezmění“.

Soužití různých vrstev, které bylo v minulosti zvládnutelné díky společné identitě a jistému společenskému řádu, se tak mění v chaotickou směs individuálních přežití. Bez vize, bez skutečných integračních programů a bez obnovy základních hodnot dochází k postupnému rozkladu komunitního života.

Co čeká mostecká sídliště dál?

Případ Mostu je varováním i pro další podobná města. Pokud se nepodaří obnovit důvěru obyvatel ve spravedlnost, bezpečnost a smysluplnou budoucnost, bude sídlištní guláš společenských vrstev i nadále kyprou půdou pro kriminalitu, radikalizaci a sociální kolaps.

Obnova musí začít nejen na úrovni investic do bydlení a veřejného prostoru, ale především v oblasti mezilidských vztahů, bezpečnosti a podpory pozitivních komunitních vzorů. Jinak hrozí, že některá sídliště se definitivně promění v ghetta, odkud už nebude návratu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz