Článek
Podle dostupných analýz je český pracovní trh jedním z nejstrnulejších v EU, což způsobuje nedostatečný růst mezd. Odborníci z řad personalistů a analytiků pracovního trhu se shodují, že zdravá míra fluktuace přináší zaměstnancům vyšší mzdy. V průměru o 8-12 % si dle dostupných dat polepší každý, kdo přichází do nového zaměstnání. To v případě letošní průměrné mzdy znamená 3 522 až 5 283 Kč. Češi přesto raději volí jistotu, i když jim jejich stávající zaměstnání nevyhovuje. Právě proto se novela zaměřuje především na uvolnění pracovněprávních vztahů. Jaké jsou klíčové úpravy?
Výpovědní doba od prvního dne doručení napomůže plynulejšímu přechodu ze zaměstnání do zaměstnání. Odpadnou obavy z promeškání „správného“ dne pro podání výpovědi. Zkrátí se výpovědní doba u výpovědí ze závažných důvodů na straně zaměstnance, a to ze 2 na 1 měsíc.
Prodloužení zkušební lhůty na 4 měsíce přinese více času na zvážení, zda nové místo zaměstnanci vyhovuje. V některých zaměstnáních je zapotřebí, aby nový zaměstnanec absolvoval řadu školení nebo tzv. kolečko po odděleních. Na zhodnocení pracovní náplně tak mnohdy zbývá jen málo času.
U vedoucích pozic dojde k prodloužení maximálně na 8 měsíců.
Samorozvrhování směn zaměstnanci směřuje k větší efektivitě na pracovišti, neboť zaměstnanci si mohou nově sami určit, kdy budou pracovat. Odpadnou tak situace, kdy zaměstnanec sedí v práci „naprázdno“ a úkoly se mu nahromadí těsně před koncem směny. Firmám se tím sníží administrativní zátěž, kterou plánování směn obnáší. Doteď to platilo pouze pro práci z domova. Nově bude tato možnost platit i pro některé zaměstnance na pracovišti.
Slaďování rodinného a pracovního života bude snazší. Návrat po rodičovské na stejnou pozici bude zákonem garantován až dva roky. Nyní tato záruka platí jen po dobu mateřské, tedy 28 týdnů. Také zástupy za rodiče na mateřské a rodičovské se dočkají zákonné úpravy. Zastupovat bude moci stejný zaměstnanec až po dobu 9 let. To v současnosti není možné kvůli pravidlu třikrát a dost, které zabraňuje nekonečnému řetězení pracovních smluv na dobu určitou.
Trh práce velmi úzce souvisí s kvalifikací. Žijeme v době překotných změn, a proto jsou některé dovednosti nyní žádanější, než byly v minulosti, a naopak. Proto je flexinovela součástí širšího kontextu a v budoucnu by měla být podpořena dalšími opatřeními souvisejícími s celoživotním vzděláváním a podporou při hledání zaměstnání.
Podpora v nezaměstnanosti až 80 % – v příštích měsících chystá MPSV tzv. redesign podpory v nezaměstnanosti. Podpora by měla v prvních dvou měsících dosahovat výše 80 % předchozí čisté mzdy. To by mělo stačit na to, aby zaměstnanec získal finanční jistotu během hledání nové práce a nebyl nucen kývnout na první nabídku. Z průzkumů vyplývá, že lepší práci si člověk najde během 2-3 měsíců. Nový systém podpory navíc nebude penalizovat ty, kteří mění zaměstnání dobrovolně. To má pomoci většímu pohybu na pracovním trhu.
Efektivnější systém rekvalifikací pomůže zaměstnancům získat práci, která bude více odpovídat jejich preferencím. Díky novým úpravám bude systém rekvalifikací lépe vyhodnocován, a bude tak fungovat mnohem efektivněji.