Hlavní obsah
Zdraví

ADHD aneb Hyperaktivní dítě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: MyDuO aneb My s Duševním Onemocněním
28. 7. 11:28

V současné době se stále častěji setkáváme s pojmem ADHD u dětí. Označení pochází z anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder, neboli porucha pozornosti s hyperaktivitou.

Článek

Tato porucha se vyskytuje především u dětí předškolního věku, přičemž častěji bývají postiženi chlapci než děvčata.Tato porucha se vyskytuje především u dětí předškolního věku, přičemž častěji bývají postiženi chlapci než děvčata.Tato porucha se vyskytuje především u dětí předškolního věku, přičemž častěji bývají postiženi chlapci než děvčata.Tato porucha se vyskytuje především u dětí předškolního věku, přičemž častěji bývají postiženi chlapci než děvčata.

Vznik nemoci je ovlivněn jak genetikou dítěte, tak negenetickými faktory, jako je například kouření a užívání alkoholu během těhotenství, komplikace během porodu, či disharmonické vztahy v rodině, špatné sociální podmínky apod.

🟣 Příznaky nemoci

✅ Nepozornost

Děti se nedokáží dlouho soustředit, mají problém s plněním zadaných úkolů a jejich dokončením. Nevydrží u zdlouhavé či opakující se činnosti bez pomoci dospělé osoby. Děti s ADHD potřebují pracovat v krátkých intervalech, úkoly musí být podány zajímavou formou a důležitá je také pozitivní zpětná vazba okolí.

✅ Impulsivnost

Časté je impulzivní chování, reakce jsou rychlé, neadekvátní situaci, předbíhají instrukcím. Výsledkem jsou pak zbytečné chyby. Absence rozvážnosti má mnohdy za následek zapojování se do rizikových, zdraví ohrožujících činností.

✅ Hyperaktivita

Pro děti s ADHD je typická přílišná fyzická aktivita. Dítě nevydrží dlouho na jednom místě, např. při vyučování často opouští lavici, hraje si s předměty a vyrušuje.

🟣 Léčba nemoci

Pokud je u dítěte diagnostikováno ADHD, je důležitá spolupráce rodiny s psychologem a také školou. Psycholog zkoumá do jaké míry se u dítěte projevují tři základní příznaky nemoci, jaký je rozpor mezi intelektuálními možnostmi a podávaným výkonem ve škole, zda se u dítěte neprojevují i jiné psychické poruchy (častá je agresivita, deprese aj.), případně nasadí psychofarmaka. Na základě včasně stanovené diagnózy může přistoupit škola na individuální plán výuky, přizpůsobit ji možnostem dítěte, ozvláštnit vyučování tak, aby bylo pro dítě snazší zapojit se do kolektivu.

Výchova dítěte s ADHD není jednoduchá. Je důležité uvědomit si, že ač může rodič dítěti ulehčit situaci různými způsoby, v tomto případě se bez odborné pomoci opravdu neobejde. ---ma

Článek je k přečtení zde : https://www.myduo.eu/2023/07/adhd-aneb-hyperaktivni-dite.html

-----------

Líbí se vám tento příspěvek a chcete vidět víc? 🤔

Tak 💯% klikněte na Sledovat 👀 nebo na 🔔 a zůstaňme v kontaktu ! 🫶

Sledujte 👀 hashtag 👉 #MyDuO nebo #MysDusevnimOnemocnenim

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz