Hlavní obsah
Seberozvoj

Jak se naučit odpouštět

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: MyDuO aneb My s Duševním Onemocněním
26. 7. 13:42

Tato otázka určitě „trápí“ většinu lidí. Existuje vůbec nějaký návod, jak dokázat odpouštět, aniž bychom si připadali slabí?

Článek

Každý se během života ocitne v situaci, která pro něj není příjemná, ba může být přímo ponižující, emocionálně vysilující. Pak je namístě otázka, zda si viník odpuštění zaslouží, chceme mu vůbec odpustit, nebo se ho snažíme vytrestat tím, že mu odpuštění odepřeme a bude se cítit mizerně jako my? Každý se během života ocitne v situaci, která pro něj není příjemná, ba může být přímo ponižující, emocionálně vysilující. Pak je namístě otázka, zda si viník odpuštění zaslouží, chceme mu vůbec odpustit, nebo se ho snažíme vytrestat tím, že mu odpuštění odepřeme a bude se cítit mizerně jako my? Každý se během života ocitne v situaci, která pro něj není příjemná, ba může být přímo ponižující, emocionálně vysilující. Pak je namístě otázka, zda si viník odpuštění zaslouží, chceme mu vůbec odpustit, nebo se ho snažíme vytrestat tím, že mu odpuštění odepřeme a bude se cítit mizerně jako my? Každý se během života ocitne v situaci, která pro něj není příjemná, ba může být přímo ponižující, emocionálně vysilující. Pak je namístě otázka, zda si viník odpuštění zaslouží, chceme mu vůbec odpustit, nebo se ho snažíme vytrestat tím, že mu odpuštění odepřeme a bude se cítit mizerně jako my?

V takovéto chvíli je dobré si uvědomit jednu důležitou skutečnost – nedokážeme-li odpustit, netrestáme ani tak viníka, jako spíše sebe samé. To nás budou neustále pronásledovat myšlenky na danou křivdu.

Zkuste se na prožitou situaci podívat v širším kontextu, byla to od viníka cílená „rána pod pás“, nebo se dotkl citlivého místa aniž věděl, jak moc je to pro vás nepříjemné? Mnoho křivd bývá výsledkem špatné komunikace, z nedostatku informací. Pokud o vašich strastech nemá okolí ani tušení, může se lehce stát, že nedopatřením takzvaně „tnou do černého“ a neštěstí je na světě.

Co ovlivňuje schopnost odpustit?

Na to, jak dokážeme či nedokážeme odpustit má vliv několik faktorů. Především je to výchova a prostředí, ve kterém jsme vyrůstali. Děti přejímají vzorce chování od svých rodičů, je proto jasné, že pokud jsme žili v prostředí, kde se chyby neodpouštěly, kde na nás byly kladeny vysoké nároky apod., bude pro nás obtížnější být k okolí shovívavější.

Dále nás ovlivňují životní zkušenosti a také věk. Jinak se budeme stavět k problémům v pubertě, jinak ve vyšším věku, kdy už jsme leccos zažili, pochopili.

A neméně důležitým faktorem je naše povaha, pokud máme zdravou sebedůvěru budeme schopni odpouštět i takové chyby, které člověk citlivěji založený nedokáže přejít.

A jak se tedy naučit odpouštět?

Zaprvé je namístě si uvědomit, že prostředkem k odpuštění druhým je schopnost umět odpustit i sobě samému. Ano je to tak, mnoho lidí má v sobě silně zakořené chyby a křivdy z minulosti, které si vyčítá, a ty pak ovlivňují celý jeho život. Zkuste své pocity napsat, namalovat, či se svěřte osobě, které důvěřujete. Uvidíte, uleví se vám a dá vám to možnost nahlížet na situaci z různých úhlů. Rozhodně neduste svá trápení, vztek v sobě. Pokud je to možné, konfrontujte se přímo s viníkem. Dejte průchod svému rozhořčení, svým pocitům.

Potlačovaný vztek může zapříčinit řadu psychických problémů – nejste-li schopni se s tím vypořádat sami, vyhledejte odbornou pomoc. Špatnou cestou je snaha na křivdy zapomenout, tvářit se jako že se nic takového nestalo. Problémy tak nezmizí, budou „čekat“ v pozadí a nakonec nás stejně dostihnou, jen se s nimi pak již nemusíme umět vypořádat.

Abych to shrnul, pokud se chcete naučit odpouštět, musíte se řídit třemi základními pravidly:

1. přestaňte se ničit

2. nenoste křivdy v sobě

3. nebojte se požádat o pomoc

Samozřejmě nás mohou potkat situace, kdy odpustit nechceme, nemůžeme, nedokážeme. Jde například o případy sexuálního zneužívání v dětství, týrání apod. V takovémto případě je nejlepším řešením porada s odborníkem.

A na závěr si dovolím ocitovat spisovatele a psychiatra G. Jampolského: „Klíčem ke štěstí je odpuštění.“ ---ma

Článek je k přečtení zde : https://www.myduo.eu/2023/07/jak-se-naucit-odpoustet.html

-----------

Líbí se vám tento příspěvek a chcete vidět víc? 🤔

Tak 💯% klikněte na Sledovat 👀 nebo na 🔔 a zůstaňme v kontaktu ! 🫶

Sledujte 👀 hashtag 👉 #MyDuO nebo #MysDusevnimOnemocnenim

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz