Hlavní obsah
Psychologie

Jaký je rozdíl mezi psychiatrem a psychologem?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

23. 7. 19:18

Když se tak dívám kolem sebe, dochází mi, že většina lidí vlastně ani neví, kdo je to psychiatr, kdo psycholog, a čím se zabývají. Ruku na srdce, že i vy si myslíte, že léčí blázny v blázinci?

Článek

Byl jsem přítomný rozhovoru dvou žen v tramvaji. Paní si stěžovala kamarádce, že má doma s manželem muka a už neví, jak dál. Chytrá kamarádka jí nabídla, ať si zajdou na sezení k psychologovi. Paní se to ale nelíbilo, snad se i smrtelně urazila se slovy, že přece není blázen, aby chodila k nějakému psychologovi. Rozhodl jsem se tedy vám zkráceně objasnit, co každý z nich dělá.

✅ PSYCHOLOG – léči duši

Jak jsem již naznačil v nadpisu je to odborník, který léči duši rozhovorem. Psycholog musí vystudovat na filozofické fakultě obor psychologie. Po studiích se často ještě dál vzdělávají na vlastní pěst. Navštěvují různá školení a kurzy. Psycholog není lékař, nepředepisuje léky. Hodně lidí si myslí, že psychologové mohou předepisovat léky na uklidnění či na spaní. Je to ale omyl. Psycholog pomáhá tím, že si s klientem o problému a trápení promluví, vyslechne si ho. Stane se jakýmsi poradcem na cestě životem. Pracuje v poradnách vedených například sociálními službami. Může rovněž působit v soukromém poradenství. Pokud se jedná o poradny v sociálních službách, jsou to služby, které financuje stát, tudíž klient této poradny za konzultaci neplatí. Je potřeba se připravit na to, že objednací lhůty do takovýchto poraden můžou být i tři měsíce dlouhé. Naopak psychologové, kteří pracují v soukromém sektoru, mají na klienty čas i tentýž týden. Jelikož je ale nikdo neplatí, jejich služby si platíte sami. Jejich cena se pohybuje od 500 Kč až do 1200 Kč za hodinu. Záleží, kolik se ten či onen psycholog nacení.

✅ PSYCHIATR – léčí tělo

Polopatě řečeno je to lékař, který léčí duši skrze tělo. Psychiatr vystudoval medicínu. Psychiatři pracují v nemocnicích, psychiatrických nemocnicích, v soukromých ambulancích. Léčí nemoci primárně mozku, které se projevují v myšlení, chování, cítění. Mohou předepisovat léky (antidepresiva, léky na spaní, na uklidnění). Jelikož jsou to lékaři, zpravidla mají podepsané smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Návštěva v jejich ordinaci vás nebude nic stát. Musíte se ale připravit, že objednací lhůty k psychiatrovi jsou běžně měsíc i dva dlouhé. Záleží na vytíženosti samotného psychiatra.

Doufám, že vám tento článek pomohl objasnit si ty základní rozdíly v obou těchto povoláních. Věřte, že nemusíte být zrovna blázen, abyste mohli vyhledat pomoc třeba psychologa. Je to objektivní osoba, která vás vyslechne a pomůže vám vrátit váš život na ty správné koleje. Nemusíte se stydět, že si jdete popovídat s někým, kdo vás nesoudí. Naší západní sousedé berou návštěvu u psychologa jako zcela běžnou věc. Není výjimkou, že každý má svého terapeuta, který jej provází životem. Nedovolte, aby vám váš strach či stud z návštěvy u psychologa zhatil šanci na šťastnější život.

Článek zde: https://www.myduo.eu/2023/07/jaky-je-rozdil-mezi-psychiatrem.html

-----------

Líbí se vám tento příspěvek a chcete vidět víc? 🤔

Tak 💯% klikněte na Sledovat 👀 nebo na 🔔 a zůstaňme v kontaktu ! 🫶

Sledujte 👀 hashtag 👉 #MyDuO nebo #MysDusevnimOnemocnenim

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz