Hlavní obsah
Psychologie

Ve vztahu s: Narcistická porucha osobnosti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: MyDuO aneb My s Duševním Onemocněním
27. 7. 10:37

Dnes jsem si pro vás připravil další díl nového seriálu o vztazích s lidmi, kteří trpí nějakou z poruch osobnosti. Cílem této minisérie je popsat poruchy osobnosti tak, aby partneři dokázali pochopit, čím si jejich protějšky prochází.

Článek

Možná toto pochopení pomůže zlepšit jejich vzájemný vztah. Nyní se vám pokusím popsat poruchu osobnosti, kterou odborníci nazývají narcistickou.Dnes jsem si pro vás připravil další díl nového seriálu o vztazích s lidmi, kteří trpí nějakou z poruch osobnosti. Cílem této minisérie je popsat poruchy osobnosti tak, aby partneři dokázali pochopit, čím si jejich protějšky prochází. Možná toto pochopení pomůže zlepšit jejich vzájemný vztah. Nyní se vám pokusím popsat poruchu osobnosti, kterou odborníci nazývají narcistickou.Možná toto pochopení pomůže zlepšit jejich vzájemný vztah. Nyní se vám pokusím popsat poruchu osobnosti, kterou odborníci nazývají narcistickou. Dnes jsem si pro vás připravil další díl nového seriálu o vztazích s lidmi, kteří trpí nějakou z poruch osobnosti. Cílem této minisérie je popsat poruchy osobnosti tak, aby partneři dokázali pochopit, čím si jejich protějšky prochází. Možná toto pochopení pomůže zlepšit jejich vzájemný vztah. Nyní se vám pokusím popsat poruchu osobnosti, kterou odborníci nazývají narcistickou.

Typickým znakem této poruchy je narušené sebehodnocení, přehnaný egocentrismus a necitlivost k lidem v okolí. Jak poznám, že mám vedle sebe partnera, který má takto narušenou osobnost?

Charakteristické jsou tyto projevy:

· přecitlivělost a zranitelnost,

· netolerují kritiku své osoby,

· neschopnost přijmout názor někoho jiného,

· hněv a vztek v odpovědi na běžné nepříjemné podněty z okolí,

· přesvědčení o výjimečnosti a jedinečnosti své osoby,

· nereálně přehnaný sebeobraz (výjimečná krása, talent, úspěchy),

· silná potřeba neustále pozornosti,

· sklony k exhibicionismu,

· arogantní chování k jiným lidem,

· bezohlednost,

· neschopnost vcítit se do druhých,

· sklony k žárlivosti,

· manipulace.

Jaký je vztah s narcistou?

Vztah s osobou, která touto poruchou trpí, je namáhavý. Důvodem je i to, že tyto osoby nejsou schopné navázat hluboký a trvalý vztah. Vzhledem k jejich povrchnímu chování se jejich vztahy často rozpadají a nejsou schopní si partnera udržet delší dobu. Jen málo osob je schopno tolerovat partnerovu promiskuitu. Jako partner od narcisty často pociťujete jeho citový chlad a lhostejnost k vaší osobě.

Narcistické osobnosti často najdeme v politice, mají tendence dosahovat vysokých společenských pozic. Působí totiž na ostatní sebejistým dojmem, dokážou svých chováním ovlivňovat a manipulovat masy.

Pokud máte pocit, že žijete s osobou, které vlastnosti se nápadně podobají těm výše popsaným, máte možnost obrátit se na odborníka. Podstatné je abyste si uvědomili, že osoba s poruchou osobnosti je sama se sebou spokojená a nevnímá svou odlišnost. Proto je zbytečně vysvětlovat narcistovi, že je narcista, neuvěří vám. Psycholog vám může pomoci během partnerské terapie v takovém vztahu fungovat tak, aby vám to neubližovalo. ---ma

Článek je k přečtení zde : https://www.myduo.eu/2023/07/ve-vztahu-s-narcisticka-porucha.html

-----------

Líbí se vám tento příspěvek a chcete vidět víc? 🤔

Tak 💯% klikněte na Sledovat 👀 nebo na 🔔 a zůstaňme v kontaktu! 🫶

Sledujte 👀 hashtag 👉 #MyDuO nebo #MysDusevnimOnemocnenim

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz