Článek
Svět knihy začíná ve čtvrtek a hned v tento první den se uskuteční setkání s Lídií Jorge, která je jedním z nejvýraznějších hlasů současné portugalské literatury. Portugalsko je letos hlavním hostem festivalu. Námětem její knihy Milosrdenství jsou zdánlivě banální, převážně tragikomické epizody z každodenního života obyvatel domova pro seniory. Ve výpovědi hlavní hrdinky paní Alberti zaznívá vůle svést důstojně „poslední bitvu života“, nevzdat se radostí a lásky. Lídia Jorge bude besedovat od 17 h v Sále Franze Kafky a od 18 h bude podepisovat knihy na stánku Arga, na veletrhu vystoupí znovu v sobotu v 18 h v Sále Franze Kafky v besedě s Kateřinou Tučkovou a v neděli v 11 h na besedě se současnými portugalskými autorkami.
Caroline De Mulder, autorka románu Himmlerova porodnice, se setká se čtenáři v pátek v 16 h v Sále Jaroslava Seiferta. Himmlerův program Lebensborn, který měl rozvíjet árijskou rasu a produkovat nové válečníky, skrýval tragické osudy. Protagonisty románu jsou mladičká Francouzka, nechtěně těhotná s německým vojákem, zdravotní sestra Helga, která se stará o blaho nastávajících matek, ale zároveň je svědkem tragických situací „eliminace“ pro program nevhodných dětí, a Polák Marek, kterého přivezou na těžkou práci z Dachau. Spojenci jsou blízko a precizně fungující organizace domu se začíná rozkládat. Autogramiáda bude opět na stánku Arga v 17 h.
K největším hvězdám letošního veletrhu bezesporu patří Georgi Gospodinov, který v pátek v 17 h představí v Sále Franze Kafky svůj román Časokryt, za který dostal Man Booker Prize, a podělí se o své vidění času a existence. V románu, který se setkal s živým ohlasem i u českých čtenářů, popisuje život s deficitem budoucnosti, čas, který neplyne lineárně, ale který umožňuje vrátit se tam, kde bylo lidem nejlépe – což je nebezpečné a lehce zneužitelné.
Georgi Gospodinov
V ten samý čas bude v Sále Pavla Šruta diskutovat o společných tématech česká spisovatelka Pavla Horáková s jednou nejslavnějších norských spisovatelek současnosti, Vigdis Hjorth, jejíž román Je matka mrtvá vzbudil zaslouženou pozornost. Jeden z nejsložitějších mezilidských vztahů přináší otázky, zda je možné vlastní matku vyškrtnout ze života – může být matka mrtvá, i když ještě žije?

Carlo Vecce: Úsměv Cateriny
Přední světový odborník na renesanci Carlo Vecce bude o svých nejnovějších objevech, které využil při psaní románu Úsměv Cateriny o matce Leonarda da Vinciho, mluvit v sobotu v 17 h v Sále Karla Čapka. Carlo Vecce mimo jiné tvrdí, že Leonardo byl Italem jen z poloviny, protože jeho matka přišla do Itálie z Kavkazu jako otrokyně. Po besedě opět následuje autogramiáda v 18 h na stánku Arga.
Jean-Michel Guenassia patří ke kmenovým autorům nakladatelství Argo, čtenáři si ho už dávno oblíbili díky jeho románu Klub nenapravitelných optimistů a dalším knihám.

Jean-Michel Guenassia
Tentokrát představí svůj nejnovější román Děj se vůle boží. Arlèn se narodí v bezstarostných dvacátých letech, kdy je svět otevřený a všechno je možné, ale když se rozhodne prorazit hráz nízkého původu, genderových předsudků a nedůvěry – chce se stát inženýrkou a věnovat se výzkumu atomové energie, zjistí, že se doba změnila. Život se dávno neodehrává na filmovém plátně a tanečních parketech. Arlènina generace čelí válkám, krizím i společenským otřesům, na jejichž pozadí prožívá své lásky, setkání, rozchody, naději i bolest. Beseda Jeana-Michela Guenassii se uskuteční v 11 h v Sále Boženy Němcové, autogramiáda ve 12 h na stánku Arga.
#MojeArgo