Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Chcete vědět, kolik berou vaši kolegové? Už brzy to bude možné

Foto: Fauxels / Creative Commons / pexels.com

Na stejné pozici v jedné firmě může pracovat i několik pracovníků. Jenže každý z nich za obdobnou práci pobírá rozdílnou mzdu. To by se ale teď mohlo změnit, protože bude možné si výši platu kolegů ověřit.

Článek

Když se účastníte pracovního pohovoru, dost často dostanete otázku, jakou máte představu o výši své mzdy. Mnoho z nás se v takovém případě snaží vypadat skromně, aby nevzbudili u zaměstnavatele negativní dojem. Jenže mnohdy si řekneme málo a takovou mzdu pak dostaneme.

V tu chvíli nám to sice nevadí, protože nevíme, kolik mají naši kolegové, kteří už nějakou dobu ve firmě pracují. Když se to od nich ale náhodou dozvíme, můžeme se vzhledem k naší nízké mzdě cítit dotčeně. Jenže co s tím?

V současnosti se tento trend tak trochu obrací. Ve firmách pracují stálí zaměstnanci, kteří v ní zůstávají buď z loajality ke svému zaměstnavateli, nebo z obavy, co by bylo, kdyby dali výpověď. Často tak může docházet k situaci, kdy je dlouhodobý zaměstnanec podhodnocen a u jeho mzdy dochází jen k minimálnímu navyšování v průběhu let. V důsledku nedostatku pracovní síly na trhu práce ale mnohdy dostávají nový zaměstnanci větší mzdu, protože je firma potřebuje na něco nalákat. A tak vzniká nepoměr, o kterém zaměstnanci často ani neví, což může následně vést k nespokojenosti a pracovním rozepřím.

Tomu by ale mohl být od roku 2026 konec. Firmy, které mají nad 100 zaměstnanců, by měly mít povinnost uvádět platové rozmezí na jednotlivé pozice, které u ní její zaměstnanci mohou pobírat. Zaměstnanci by tak měli mít možnost utvrdit se v tom, že žádný z jejich kolegů nebere daleko větší mzdu, stejně tak bude tato informace pro ně dobrým odrazovým můstkem při žádostech o zvýšení platu. Pokud se nacházím ve spodní části rozmezí, vím, jaké zvednutí platu mohu požadovat, abych se stále udržel ve firemních intencích. Částka, kterou pak zaměstnavateli navrhnu, nemůže být přestřelená.

Zveřejňování mezd zaměstnanců by také mělo pomoci k vyrovnání rozdílů ve výši mezd mužů a žen. V Česku totiž rozdíly ve mzdách v závislosti na pohlaví stále existují a nejsou ojedinělým jevem. Ženy by pak mohly požadovat dorovnání své mzdy, aby se vyrovnala té, kterou berou muži.

Jedná se sice o převratnou novinku, ale právě ve firmách, které budou mít toto povinnost zveřejňovat, tedy u firem nad sto zaměstnanců, bývá dobrým zvykem, že se tyto mzdy v určitém předem daném rozmezí pohybují. Navíc nikde není přesně dáno, jak velké může takové rozpětí být. Může se tak stát, že jeho rozpětí bude takové, že informace z takového údaje získané budou stejně nicneříkající. Firmy pod sto zaměstnanců, kde je takové riziko nerovností větší, povinnost zveřejňování mít nebudou, a tak se pro jejich zaměstnance stejně nic nezmění.

Pokud skutečně toto pravidlo začne platit, bude to s účinností nejdříve za více jak jeden a půl roku. Do té doby na tom budou zaměstnanci stejně jako do teď. Nedozvědí se, kolik berou kolegové, a dost možná budou pracovat za méně, než noví zaměstnanci.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz