Hlavní obsah
Nakupování

Beru i vejce z klecového chovu, etika jde při pohledu na cenovku stranou

Foto: Freepik

Klecové chovy nejsou nic pěkného. Přesto i já často stojím při placení nákupu před určitým etickým dilematem.

Článek

Klecové chovy, chovy na podestýlce nebo chovy ve venkovním prostranství, jejichž výsledkem jsou vejce označená jako bio. K tomu lze přidat i různé prodeje „ze dvora“ či přes známé a přátele, kteří slepice sami chovají. Výběr vajec na našem trhu je tedy široký a každý má možnost volby.

Nerozhoduje jen kvalita

Ideální by bylo, kdybychom mohli vejce vybírat pouze podle kvality. V tom případě by pochopitelně vyhrála vejce domácí a ta z bio chovů. Jenže tak jednoduché to není. Vejce kupujeme za své vydělané peníze, a logicky chceme, aby nám za ně obchodník nabídl co nejvíce.

A tak stojíme před volbou: koupit velmi kvalitní, ale drahá vejce, nebo zaplatit méně za produkt s horší kvalitou a přijatelnou cenou, přičemž se smíříme s tím, že podmínky chovu slepic nejsou ideální, etické ani zodpovědné. Co teď?

Přiznáte si to?

Kompromisy jsou součástí života. I lidé s průměrným příjmem si musejí hlídat rozpočet a přemýšlet, kolik a za co měsíčně utratí. Málokdo si však otevřeně přizná, že kvalita produktů pro něj nemusí být vždy prioritou.

Často raději koupíme levnější věc, aby nám zbylo více peněz – třeba na nový mobil, televizi nebo dovolenou. Tak to prostě je. Pro jednoho je prioritou zdravá strava, pro druhého zábava, pro třetího cestování.

Přiznat si, co je pro nás důležité, není snadné. Život je plný kompromisů a musíme si vybírat, co upřednostníme. Nemůžeme mít všechno. Důležité je také respektovat, že každý má priority jinde – a to je naprosto v pořádku.

Beru i vejce z klecového chovu

A teď zpět k vajíčkům. Supermarkety si zvykly lákat zákazníky na výrazné slevy. U regálu najdu vejce za lákavou cenu, podívám se na obal – a zjistím, že pocházejí z klecového chovu. Ta z podestýlky nebo volného výběhu stojí o 40 % více. Co teď?

„Beru i vejce z klecového chovu,“ přiznávám. Etika jde při pohledu na cenovku stranou. Musím se rozhodnout, zda je mi přednější welfare slepic, nebo můj vlastní rozpočet. Jasně, vyhrávám já. Tak to prostě je. I když mi slepic líto je, v tomto případě dám přednost sobě.

Volba nebude

Pamatuji si dobu, kdy bylo běžné v obchodech najít takzvané křehčené maso. Bylo levné, protože bylo napuštěné vodou. Kvalita však byla natolik nízká, že lidé přestali tento produkt kupovat, a výrobci ho přestali nabízet. Mohlo by něco podobného nastat i u vajec?

Bohužel ne. Od roku 2027 se plánuje zákaz klecových chovů. Tento krok ovlivní nejen samotné producenty vajec, ale také nás, spotřebitele. Místo, aby o osudu klecových chovů rozhodl trh a kupní síla, rozhodne zákon. A tak se s touto možností budeme muset rozloučit – a chtě nechtě si připlatit.

Anketa

Kupujete vejce z klecového chovu?
Ano, kupuji
70,5 %
Ne, nekupuji
29,5 %
Celkem hlasovalo 78 čtenářů.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zakaz-klecovych-chovu-neprezije-15-procent-drubezaru-vejce-to-zdrazi-40479004, https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/krehcenemu-masu-odzvonilo-lide-uz-nechteji-platit-za-vodu-312463

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz