Článek
Co je vlastně sebevědomí? Pojďme se podívat, co nám řekne Wikipedie.
Sebevědomí je sociálně psychologický pojem, skládající se ze dvou slov, které vyjadřují jeho význam, a to vědomí si vlastní ceny. Definice sebevědomí, by mohla znít: „Sebevědomí je vědomí vlastní ceny …přesvědčení, že člověk jedná správně, vhodně a účinným způsobem.… stav mysli nebo pocit, který se vyznačuje nepřítomností nejistoty, ostychu nebo rozpaků a je provázený klidnou vírou v sebe a své schopnosti, beze stop podceňování nebo nadutosti“.[1]
Se sebevědomím se člověk nerodí, ale pěstuje si ho od narození. Nezastupitelnou hodnotu pro vývoj sebevědomí má na člověka od jeho narození jeho vlastní rodina. Otec a matka v jejich klasickém vnímání jsou vědomě či nevědomě tvůrci sebevědomí jejich potomka. Jejich chování bere dítě jako vzor, co je špatně a co je dobře.
Zvláštní vztah se rodí mezi matkou a synem a další specifický vztah je mezi otcem a dcerou. Podle psychologů je vztah mezi otcem a dcerou klíčovým pro rozvoj jejího sebevědomí. Ať už otec v rodině funguje, či nikoliv.
Otec pro dceru představuje prvního muže v jejím životě a nastavuje standart chování ve výběru partnera a vztahům k dalším mužům v její budoucnosti. Čím silnější a pevnější je vztah mezi dcerou a otcem, tím více se to odráží i na sebeúctě dívky a také na ostatních aspektech jejího života.
Podle otce si dcera v dospělosti hledá partnera, i když nevědomě. Pokud byl vztah s otcem láskyplný, hledá si někoho podobného. Pokud ne, může si hledat někoho, kdo je opakem jejího otce.
Chování otce má dceru vždy nějaký dopad. Přísný otec, který vyžaduje disciplínu a výsledky, může u dcery vzbudit pocity vlastní nedostatečnosti. Ať udělá, co udělá, pořád mu to bude málo. I poznámky o tělesné hmotnosti nebo studijním prospěchu mohou zanechat následky, které si dcera nese celý život. Je velmi důležité, aby dceři dával najevo svoji bezpodmínečnou lásku a podporoval tak její sebevědomí.
Naopak tam, kde ji otec láskyplně učil a vedl životem, vyroste z dcery silná osobnost s vědomím vlastní hodnoty i hodnoty ostatních. Bude si vědoma ženské a mužské energie a jejich rozdílnosti.
Jsou i případy a není jich málo, kdy otec o dceru nejeví zájem a i tady formuje její sebevědomí. Nepřítomnost otce v dceři může vyvolávat pocity, že ho není hodna. Že pro něj není dost dobrá, když se o ni nezajímá, a tím pádem jí to může způsobit traumata, kterých se bude těžko zbavovat či se s nimi bude prát celý život. Tyto myšlenky se bohužel mohou projevovat v následných vztazích s muži, kde o sobě bude pochybovat. Může se dostavit i potřeba zavděčit se za každou cenu a přehnané empatie vůči ostatním.
Naštěstí, i když vlastní otec nebude poblíž, lze toto ,,otcovské” pouto sdílet s jiným mužem v rodině - např. dědeček, strýček nebo nevlastní otec, který ji dá potřebnou lásku, pochopení, ochranu a mužské vedení.
Moc ráda bych přála všem dcerám laskavého, ohleduplného otce, který je vždy ochrání a ukáže jim správnou cestu. A všem otcům bych přála potřebnou sílu tuto úlohu zvládnout tak, jak nejlépe dovedou. Pokud si uvědomí, jak náročný úkol to je, je z poloviny vyhráno.
Největší dárek, který můžeš někomu dát, je tvůj čas, tvá pozornost a tvoje láska.
Mějte se krásně, vaše NK