Hlavní obsah
Zdraví

Rotaviry: zbytečné očkování? Přečtěte si můj příběh, možná to přehodnotíte

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Nej Maminka, craiyon
10. 6. 8:26

Očkování proti rotavirům patří v ČR mezi dobrovolné. Protože rotavirová infekce není braná jako něco vážného, spousta rodičů své děti očkovat nenechá. Přečtěte si můj příběh, možná pak své stanovisko přehodnotíte.

Článek

Rotaviry způsobují akutní závažné gastroenteritidy, neboli onemocnění zažívacího traktu. Týkají se zejména dětí do 5 let věku. Existuje proti nim účinné očkování, ale řada rodičů své dítě očkovat nenechá. Nejprve pár faktů:

  • ročně napadnou rotaviry 3000-5000 dětí v ČR
  • každé 10. z nich musí být hospitalizované
  • před zavedením očkování umíralo ve světě na rotaviry 150 000-215 000 dětí ročně
  • po zavedení očkování se množství úmrtí ve světě rapidně snížilo, přesto zejména v rozvojových zemích na rotavirovou infekci děti umírají stále
  • v letech 1997-2017 zemřelo v ČR na rotavirovou infekci 34 lidí

A teď k mému příběhu. Bylo horké léto a můj dvouletý syn se koupal na zahradě. Pár dní měl lehký průjem, ale už to vypadalo, že nemoc ustupuje. Bez jediného varování dostal do té doby zcela zdravý chlapec epileptický záchvat. A další. A další. Celkem 5 záchvatů během 24 hodin. Nejprve jsme byli v okresní nemocnici, poté nás sanitkou s majáky vezli do krajské. Tam nás při přijetí oddělili: syna na lehátku odvezli do příjmové místnosti, mě poslali do jakéhosi kumbálu. Bránila jsem se, chtěla jsem být s ním, ale bylo to marné. Slyšela jsem, jak syn srdceryvně ze všech sil volá „MAMA, MAMA, MAMAAA“ a najednou ticho. Z chodby se ozval hlas sestry: „Zavolejte lékařku! Rychle!“ I po několika letech se mi tahle situace stále vrací v nočních můrách.

Dva dny strávil na JIP. Přes noc jsem tam s ním být nesměla. Ale stejně pořád spal, byl pod vlivem léků, když ho vozili po vyšetřeních. CT, MRT, krev, lumbální punkce, EEG… Snažili se přijít na příčinu jeho opakujících se epileptických záchvatů. Museli vyloučit meningitidu, krvácení do mozku, tumor a kdoví, co ještě. Poté nás přeložili na infekční. Tam jsem s ním mohla být i v noci. Na tvrdé kovové židli, později na karimatce pod topením. Týden. Výsledky kultivace potvrdily, že za vším stojí předešlá rotavirová gastroenteritida. Epileptické záchvaty při gastroenteritidě nejsou nic výjimečného. Bohužel. Kdo si chce víc počíst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5987894/

Po týdnu, kdy se nesměl kvůli všem těm hadičkám zvednout z lůžka, nás propustili domů. Do auta jsme ho museli odnést v náručí, protože ho vlastní nohy neudržely. Výrazně zhubl, samozřejmě hlavně svaly. Kromě oparu, který ho od té doby trápí snad každý měsíc, si odnesl také silné trauma. I po několika letech má stále separační úzkosti a občas se v noci budí s pláčem.

Mému synovi byly dva roky, když dostal rotavirovou infekci. Nechci domýšlet, jak by dopadl, kdyby byl kojenec.

Očkování proti rotavirové infekci je formou kapek do pusy. Je dobře snášeno a je bezpečné. Není hrazeno ze zdravotního pojištění, ale řada pojišťoven na něj přispívá. Očkování proti rotavirové infekci brání vzniku komplikací a nutnosti hospitalizace. Pamatujte, že každé 10. dítě s rotavirovou infekcí musí být hospitalizované. Jako matka, která si tím prošla vám radím: nechte své dítě naočkovat!

Nejsem zaplacena žádnou farmaceutickou firmou ani očkovacím centrem. Tento příběh je, bohužel, pravdivý.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz