Hlavní obsah
Názory a úvahy

Někteří senioři si za nízké penze mohou sami

Foto: Pexels

Výše důchodů je často diskutované téma. Některým se zdají malé a některým přiměřené. Jsou lidé, kteří mají spousty peněz v aktivní fázi života, ale z důchodu jsou nemile překvapeni. A často si za to můžou sami.

Článek

Důchod se momentálně počítá ze dvou složek. První je základní výměr, což znamená 10 % z průměrné mzdy. V roce 2023 byla tato částka 4040 korun. Druhá část je procentuální výměra, která zohledňuje dobu pojištění, odpracované roky a výši mzdy.

Po tomto náročném výpočtu se dozvíte výši svého důchodu. Nebo můžete využít kalkulačku na výpočet důchodu zde. Další a zároveň nejpřesnější možností, jak se částky dobrat je skrze Českou správu sociálního zabezpečení. Ta za pomoci evidence vypočítá odhadovanou výši částky. Stačí se přihlásit za pomoci identity občana nebo datové schránky. Mnoho lidem ovšem spadne brada po zjištění, že budou mít v důchodu menší příjem, a to v některých případech i několikanásobně. Je to způsobeno jedním konkrétním způsobem vydělávání.

Běžná praxe

Naprosto běžně v České republice probíhá práce takzvaně na černo. Řada převážně řemeslníků si bokem k práci hledá další zakázky. Ty ovšem nikde nepřiznává a peníze inkasují v hotovosti. Nebudu se zde zabývat tím, že je to nelegální a okrádání státu. Mnohem větší problém je, že tím lidé okrádají sami sebe do budoucna. Jelikož z takto vydělaných peněz neplatí daně ani sociální a zdravotní pojištění, tak se jim tyto příjmy nepočítají do výměru důchodu. Takoví lidé si často na důchod nespoří ani jiným způsobem.

Další běžnou praxí je, že zaměstnavatel přiznává pouze minimální mzdu a zbytek doplácí zaměstnanci hotově na ruku bez danění. Opět se vyhneme tomu, že se jedná o okrádání státu. I když to může pro zaměstnance znít lákavě, protože část příjmu budou mít bez daně a tím pádem dostanou víc, přímo to ovlivní jejich budoucnost. Takový zaměstnanec rovněž nebude mít nárok na adekvátní důchod. A mnohdy jenom proto, že mu jeho zaměstnavatel tuto možnost prezentuje jako lepší a neuvede s tím spojená negativa.

I když platit státu a pojišťovnám se nikomu nechce, je to nejjistější cesta k důchodu v takové výši, kterou si zasloužíte. Pokud si někdo vydělává na černo a potom se diví, že dostává minimální důchod, tak si za to může sám. Buď si takto snížil důchod, protože nevěděl, jak to funguje, nebo to věděl a bylo mu milejší vydělat pár kaček navíc na úkor své vlastní budoucnosti.

Jak si přilepšit před důchodem

Existuje mnoho možností, jak si přilepšit na stáří. Jedním z nich je pořídit si v produktivním věku bydlení - klidně na hypotéku. Tu si mladí lidé mohou vzít i na 30 let. V takovém období se částka rozloží tak, že to nevychází o moc hůř než platit nájem. Ale na rozdíl od nájmu vás nikdo nemůže vyhodit pokud řádně splácíte. Na stáří tedy máte o starost méně a jisté bydlení.

Další možností je pravidelné investování. V dnešní době je nespočet možností jak své peníze zhodnocovat. Od těch konzervativních až po ty riskantní. Jednou z jistějších investic je penzijní připojištění. Tam můžete vkládat své peníze a dostávat bonus od státu a někdy i od zaměstnavatele. Dále existuje velké množství fondů, kde je vždy specifikována míra rizika. Nejriskantnější je samostatné investování do konkrétních akcií nebo kryptoměn. Tam je šance velkého zhodnocení, ale i velké ztráty.

Pokud se někdo rozhodne investovat, měl by si ověřit daný subjekt, u kterého si chce zřídit účet. Vedle bank to mohou být k firmy zaměřující se na investování. Mezi nimi jsou často i podvodníci, je tedy potřeba si danou firmu řádně ověřit.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz