Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kdo potopil pirátskou loď? Bartoš se přeprogramoval, Lipavský utrhl kormidlo

Foto: Piráti/Flicker.com, CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons

Česká pirátská strana na konferenci, rok 2019

Tragikomedie krajských voleb by klidně mohla nést název „Konec Pirátů v Čechách“. Dnes si povíme, jak to dopadá, když se politická strana otočí zády k vlastním programovým myšlenkám.

Článek

Žila byla skupinka svobodných banditů, která přepadávala lodě nafoukaných panovníků a šlechticů. Jak ale čas plynul, začali být umírněnější, až nakonec ohnuli páteř, zahodili všechny své hodnoty a nechali se naverbovat do řad královského námořnictva. Ne, to není pohádka, ale příběh české politiky.

Primárním důvodem volebního fiaska České pirátské strany (ČPS) nebyla ani digitalizace, ani Michailidu a dokonce ani Andrej Babiš nebo Nela Lisková. Pirátská loď se potápěla postupně již několik let a díry do její přídi hloubili sami členové.

„Zhulení ajťáci“ táhnou do boje s korupcí

ČPS vznikla v roce 2009 jako jedna z revolučních stran s velkým potenciálem, který však zanikl prosazením se v politice. Obvykle to tak bývá, jelikož politika je systém, kde hlavní roli hraje koryto a kdo k němu čuchne, rázem na revoluci zapomene. A pokud nezapomene, tak je byrokraticky vyštípán.

Piráti přišli jako neohrožení bojovníci za svobodu. Bylo to hnutí prosazující svobodný internet, otevřený software, chtěli legalizovat konopí a občas zaujali i anti-systémové rebely, jako byli anarchisti, squateři, odpůrci kapitalismu apod. Zkostnatělí byrokraté, jak by řekl Antoine de Saint-Exupéry, kteří se dvacet let snažili o typicky pravičáckou konzervativní politiku založenou na myšlence „co je nejlepší pro nás a podnikatele, to je nejlepší pro všechny“, stáli najednou ve volebním boji proti mladým lidem požadujícím sociální spravedlnost a konec korupce.

Nutno také dodat, že ČPS je součástí celoevropského hnutí DiEM25. Tento spolek, celým názvem Democracy in Europe Movement 2025, byl založen 9. února 2016 a k jeho členům patří například i zakladatel WikiLeaks, Julian Assange. Abych pravdu řekla, Assange dost obdivuji a celkově s mnoha myšlenkami hnutí DiEM25 souzním, Piráty bych však rozhodně nevolila.

ČPS se totiž dle mého názoru v mnoha aspektech odvrátila nejen od myšlenek DiEM25, ale i od svého vlastního programu. Legalizaci konopí nahradila regulace, decentralizaci internetu státem řízená digitalizace a svobodě slova byly nastaveny přísné limity.

Svobodu slova ano, nejste-li Dostál nebo Michailidu

Pro účely tohoto článku jsem si přečetla nynější pirátský program a našla jsem nespočet vody, kterou Piráti kážou, a přitom sami pijí víno. Stále hlásají svobodu šířit informace nebo třeba svobodu léčby. Když ale s těmito myšlenkami kandidoval právník Ondřej Dostál na post ministra zdravotnictví, dostal od Pirátů pěknou čočku. Dostál totiž řekl, že médiím není nic do toho, zda je nebo není očkovaný proti covid-19, načež mu dle deníku Echo Piráti a jejich příznivci vyčetli, že „s tak vážným postem, o který usiluje, rozhodně nepřispívá k motivaci ostatních, aby se šli naočkovat.“ Ač se tedy Piráti jako strana postavili proti povinnému očkování, s trochou nadsázky řečeno, dostal Dostál nůž na krk „propaguj to, anebo nejseš Pirát.“

Podobně na tom byla i další členka Pirátské strany, biotechnoložka Jana Michailidu. Ta si pro změnu dovolila účastnit se akce s názvem „Dny antikapitalismu“, kvůli čemuž se dostala do sporu s Ivanem Bartošem a byla odvolána z vedení ČPS. Prý dělá špatné jméno Pirátům a tak dále, bla bla bla, prostě „je to komunistka a my ji tady nechceme“. Tak zaprvé, nechápu, proč by Michailidu nemohla sama za sebe navštěvovat různé akce, a za druhé, neměli by to být (a nebyli) právě Piráti, kdo se staví zády ke kapitalismu? Program hnutí DiEM25 zahrnuje ideologii, někdy nazývanou jako „postkapitalismus“. Tento pojem odkazuje na nedefinovaný souhrn různých myšlenek systémů lepších, než je tradiční kapitalismus. Řadí se sem například ekonomický nerůst (též víceméně dobrá myšlenka, která se zvrhla), ale i anarchistické, socialistické, případně komunistické kruhy a komunitní či nekorporátní nezávislé projekty jako Linux. Zcela odlišně však vizi postkapitalismu definoval rakouský guru moderního managementu Peter F. Drucker. Pokud tedy Pirátům vadí antikapitalismus, znamená to, že jsou kapitalisté? A mohou se vůbec ještě řadit k DiEM25? Ne, Michailidu opravdu nedělá Pirátům ostudu. Ostudu si dělají Piráti sami svým postupným převlékáním kabátů a hnaním do extrému některých témat, jako jsou například „práva“ LGBT komunity.

Decentralizace není digitalizace a Green Deal taky není úplně „green“

Pirátská ublíženost vůči jiným názorům zdaleka nezůstala jen uvnitř strany, ale zastihla i širokou veřejnost. Příkladem může být třeba bývalý premiér Andrej Babiš nebo doněcká aktivistka Nela Lisková, kteří pocítili tíhu žalob za dle tvrzení oznamovatelů lživé výroky a zdaleka nebyli jediní, komu Piráti přičítali poklesy počtu volebních hlasů. Ať se Piráti soudí s kým chtějí, ale nehlásají absolutní svobodu slova, přestože vědí, že absolutní nikdy nebyla a nebude. Skutečnou fraškou je pak návrh boje proti dezinformacím, který zveřejnili na svých stránkách 17. května 2024. Konkrétně ve čtvrtém bodě tohoto plánu začali pirátští politici jako Markéta Gregorová, Jan Lipavský nebo Marcel Kolaja prosazovat (pozor, slyšíte správně) monitoring internetu. Jasně, asi nikdo nečekal, že díky Pirátům ve vládě budeme všichni brouzdat netem s Torem na Linuxu a jointem v puse, ale že taková strana bude lobovat za špehování, to už je opravdu kocourkov.

Nakonec jsme se dočkali i mizerné digitalizace, díky níž se do systému stavebního řízení přihlásí i tisíc let mrtvý faraon. Ne, že bych měla něco proti faraonům, ať si klidně postaví novou pyramidu, ale snad každý programátor začátečník by měl vědět, co znamená „input validation“. Jestlipak si ti Piráti na ajťáky jenom nehrají?! Zamyslel se ale někdo nad tím, k čemu nám ta digitalizace vůbec bude? Mně osobně z toho smrdí zase „Velký bratr“, schovaný za usnadnění již nadmíru pohodlného konzumního života. A přitom to není tak dávno, co Piráti nechtěli digitalizaci v rukou státu, nýbrž decentralizaci, tedy pravý opak.

Podobný případ je i takzvaný „Green deal“. Přiznám se, že ten název bytostně nesnáším a raději používám tradiční „ekologie“, případně „enviromentalismus“ či „udržitelnost“. Tyto pojmy ale nemají s evropským zeleným údělem takřka nic společného, jelikož momentální ochrana přírody podle EU, které Piráti tleskají, slouží zejména zájmům korporací a pracující třídu doslova ničí. A víceméně ubližuje i přírodě samotné, ale o tom už si popovídáme zase jindy. Krásně tedy vidíme, jak Piráti ohýbali hřbet, až klesli na úroveň, kterou sami opovrhovali. A nemůžou se divit, že jim to jejich původní voliči neodpustí.

Lipavský jako poslední hřebíček do rakve

Největší tragédií pro ČPS je ale bezpochyby politikaření Jana Lipavského. Zatímco jedno zaškobrtnutí Michailidu byl problém, jeho okaté poplivávání pirátských myšlenek a myšlenek DiEM25 jaksi Ivanu Bartošovi nevadí. Lipavského prosazování Izraele dokonce rozhněvalo i Pirátskou stranu Řecka, která v příspěvku na síti X napsala, že je Lipavský zakuklený konzervativec, jenž si přivlastnil myšlenky Pirátského hnutí pro svůj osobní zisk, osočila ho z podpory zločinů proti lidskosti a doufá, že ho brzy uvidí u mezinárodního soudu v Haagu.

Abych pravdu řekla, tak za takhle otevřený a odvážný post mají u mě řečtí Piráti palec nahoru. Inu, nutno uznat, že proti řecké politice je ta česká taková neslaná nemastná hra. Letos v březnu například skupina drážních pracujících společně s Komunistickou stranou Řecka zablokovala vlak s tanky jedoucí směrem na Ukrajinu a někteří aktivisté se dokonce nezdráhali tanky posprejovat.

Zpět ale k Pirátským myšlenkám. Ty totiž, stejně jako ideologie hnutí DiEM25, zahrnují rovnost, spravedlnost, ale i antisionismus a antiatlantismus, tedy česky odpor vůči NATO. Taktéž se staví proti nadnárodním korporacím, které skrze technologie společně s imperialistickými vládami ovládají svět, což krásně nastínil právě Julian Assange v knize When Google Met WikiLeaks, kterou sepsal na základě rozhovorů s ředitelem Google, Ericem Schmidtem.

A k těmto myšlenkám se hlásí strana, co si zakládá na spolupráci s NATO, hlasuje pro vojenskou „pomoc“ Ukrajině, jde do holportu se Starosty, tedy hnutím, jejichž členové figurují v korupčních kauzách, a ministr zahraničních věcí z jejich řad projevuje sympatie izraelské vládě a de facto pod pirátským šátkem provozuje politiku TOP09, ODS, KDU-ČSL a dalších konzervativců. Není divu, že takové straně odchází voliči i členové. A když Lipavský prohlásil onu větu „Musíme se zbavit komoušů a vypnout fórum,“ zatloukl tím poslední hřebíček do rakve ČPS.

Faktem ale je, že „komouši“ posilují a přebírají právě Pirátům mladé voliče. Řekla bych, že ještě před pár lety byla KSČM stranou „pro důchodce“ a jakési ČSNS a SD-SN nikdo neznal, vznik koalice Stačilo!, k níž odešel i Ondřej Dostál, dal levicové politice nový neokoukaný směr, který je daleko rebelštější než „digitálně-grýndýlistický“ a pokřivený PirSTAN.

Co dodat? Politika je špinavá hra a každého nečestného hráče nakonec dostihne karma.

Zdroje:

Wikipedia. Democracy in Europe Movement 2025. Dostupné z: cs.wikipedia.org/wiki/Democracy_in_Europe_Movement_2025

DiEM25. About Us. Dostupné z: diem25.org/about-us/

Deník Referendum. (2013). Piráti představili program: V případě volebního úspěchu do vlády nevstoupí. Dostupné z: denikreferendum.cz/clanek/16436-pirati-predstavili-program-v-pripade-volebniho-uspechu-do-vlady-nevstoupi

Pirátská strana. Program. Dostupné z: www.pirati.cz/program/

Echo24. (2024). Piráti se bouří proti vlastnímu kandidátovi na ministra zdravotnictví kvůli očkování. Dostupné z: echo24.cz/a/iXPaG/pirati-se-bouri-proti-vlastnimu-kandidatovi-na-ministra-zdravotnictvi-kvuli-ockovani

TN Nova. (2024). Piráti odvolali z vedení strany Janu Michailidu. Dostupné z: tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/507966-pirati-odvolali-z-vedeni-strany-janu-michailidu

Pirátská strana. (2024). Jak Piráti pracují: Právo nebýt manipulován - Piráti představili plán pro boj s dezinformacemi. Dostupné z: www.pirati.cz/jak-pirati-pracuji/pravo-nebyt-manipulovan-pirati-predstavili-plan-pro-boj-s-dezinformacemi/

Pirátská strana Řecka. (2023). Twitter Status. Dostupné z: x.com/PiratepartyGR/status/1834182929984938399

Anadolu Agency. (2024). Activists in northeastern Greece stop train carrying NATO tanks. Dostupné z: aa.com.tr/en/europe/activists-in-northeastern-greece-stop-train-carrying-nato-tanks/3173638

Novinky.cz. (2024). Lipavský: Musíme se zbavit komoušů a vypnout fórum. Dostupné z: novinky.cz/clanek/domaci-lipavsky-musime-se-zbavit-komousu-a-vypnout-forum-40490036

Assange, Julian. When Google Met WikiLeaks. OR Books, 2016. ISBN: 1944869115

Zdroj úvodního obrázku a licence: https://www.flickr.com/people/pirati/, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz