Hlavní obsah
Aktuální dění

Okurková sezóna skončila. Co na nás chystají politici dál?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
6. 9. 12:16

Letní měsíce jsou obdobím dovolené pro většinu z nás. Výjimku netvoří ani členové parlamentu a vlády, kteří mají také prázdniny. Jako každý rok nás po nich i nyní čeká debata o rozpočtu a mnoho dalšího, co sněmovně chybí k projednání.

Článek

Mnoho profesí má v létě uzavřená svá pracoviště. Například učitelé nebo zaměstnanci divadel. Stejně tomu je i u parlamentu, kde probíhají takzvané parlamentní prázdniny. Období, kdy se sice nekonají jednání na plénu sněmovny, ale různé schůzky a porady probíhají stále.

Není tedy pravdou, že by politici nic nedělali, avšak hlasování v parlamentu má pauzu. To znamená, že opět uslyšíme o zákonech, které se projednávaly v jarních měsících, ale nestihlo se o nich rozhodnout. Také nás čeká každoroční evergreen v podobě vypjaté debaty o státním rozpočtu, který vláda potřebuje a opozice se ho pokusí zablokovat. Nesmíme ani zapomínat na novinky, které do sněmovny teprve půjdou.

To, co se dozvídáme z médií od politiků, bývá pouze začátkem procesu změny. Mnohdy jde spíše o vyjádření záměru a dokud nedojde k odsouhlasí parlamentem, není nic jasného. Ke každému zákonu se vždy připojí hned několik pozměňovacích návrhů - jak od opozice, tak od koaličních poslanců.

Zákon roku

Nejdůležitějším zákonem, který každoročně schvaluje parlament, je státní rozpočet. Navrhuje ho ministerstvo financí a bez jeho přijetí by nastalo takzvané rozpočtové provizorium.

Neschválení rozpočtu by nutilo vládu využívat ten loňský. V praxi by to znamenalo, že se na každý měsíc uvolní 1/12 celkového rozpočtu minulého roku. S avizovanými škrty by to pro vládu nebylo vůbec komfortní.

Hospodaření státu je na příští rok naplánováno s deficitem 252 miliard korun. To by bylo v minulosti nepředstavitelné číslo. V dnešních dnech ovšem takový schodek představuje snahy o úspory.

Úsporný balíček

Návrh na různé škrty v oblasti dotací nebo změny daní byl představen již před letními prázdninami, ale k jeho schválení stále nedošlo. Toto vyjádření společností rezonovalo a slyšel o něm v podstatě každý. Jeho finální podobu ovšem ještě nikdo z nás nezná. K balíčku je tolik pozměňovacích návrhů, že se momentálně nedá odhadnout, jak bude výsledek vypadat.

Program schůze se schvaluje v těchto dnech a nezbývá nám než se nechat překvapit, co bude a nebude jeho obsahem. V případě neschválení, nebo razantních změn v balíčku bude pravděpodobné, že by se musel změnit celý návrh rozpočtu.

Další návrhy

V poslanecké sněmovně nyní čeká na schválení více než dvacítka návrhů změn, jak od opozičních, tak od koaličních poslanců. Dále je tam i několik senátních návrhů a návrhů krajských zastupitelstev.

Vládu tedy čeká spousta práce a je nejisté, kdy se jednotlivé zákony dostanou na řadu. Opozice má plné právo provádět obstrukční jednání, ale pro štěstí nás všech by bylo lepší přistupovat k jednání konstruktivně. Koalice by měla vyslechnout obavy a názory opozice, ale ta by měla na oplátku dávat konkrétní návrhy zákonů místo blokování jednání. Nezbývá nám, než se nechat překvapit, co bude schváleno a co zamítnuto.

Anketa

Jste spokojeni s prací sněmovny?
Ano
0 %
Částečně
0 %
Nevím
0 %
Spíše ne
0 %
Vůbec
0 %
Celkem hlasovalo 0 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz