Článek
Mnoho profesí má v létě uzavřená svá pracoviště. Například učitelé nebo zaměstnanci divadel. Stejně tomu je i u parlamentu, kde probíhají takzvané parlamentní prázdniny. Období, kdy se sice nekonají jednání na plénu sněmovny, ale různé schůzky a porady probíhají stále.
Není tedy pravdou, že by politici nic nedělali, avšak hlasování v parlamentu má pauzu. To znamená, že opět uslyšíme o zákonech, které se projednávaly v jarních měsících, ale nestihlo se o nich rozhodnout. Také nás čeká každoroční evergreen v podobě vypjaté debaty o státním rozpočtu, který vláda potřebuje a opozice se ho pokusí zablokovat. Nesmíme ani zapomínat na novinky, které do sněmovny teprve půjdou.
To, co se dozvídáme z médií od politiků, bývá pouze začátkem procesu změny. Mnohdy jde spíše o vyjádření záměru a dokud nedojde k odsouhlasí parlamentem, není nic jasného. Ke každému zákonu se vždy připojí hned několik pozměňovacích návrhů - jak od opozice, tak od koaličních poslanců.
Zákon roku
Nejdůležitějším zákonem, který každoročně schvaluje parlament, je státní rozpočet. Navrhuje ho ministerstvo financí a bez jeho přijetí by nastalo takzvané rozpočtové provizorium.
Neschválení rozpočtu by nutilo vládu využívat ten loňský. V praxi by to znamenalo, že se na každý měsíc uvolní 1/12 celkového rozpočtu minulého roku. S avizovanými škrty by to pro vládu nebylo vůbec komfortní.
Hospodaření státu je na příští rok naplánováno s deficitem 252 miliard korun. To by bylo v minulosti nepředstavitelné číslo. V dnešních dnech ovšem takový schodek představuje snahy o úspory.
Úsporný balíček
Návrh na různé škrty v oblasti dotací nebo změny daní byl představen již před letními prázdninami, ale k jeho schválení stále nedošlo. Toto vyjádření společností rezonovalo a slyšel o něm v podstatě každý. Jeho finální podobu ovšem ještě nikdo z nás nezná. K balíčku je tolik pozměňovacích návrhů, že se momentálně nedá odhadnout, jak bude výsledek vypadat.
Program schůze se schvaluje v těchto dnech a nezbývá nám než se nechat překvapit, co bude a nebude jeho obsahem. V případě neschválení, nebo razantních změn v balíčku bude pravděpodobné, že by se musel změnit celý návrh rozpočtu.
Další návrhy
V poslanecké sněmovně nyní čeká na schválení více než dvacítka návrhů změn, jak od opozičních, tak od koaličních poslanců. Dále je tam i několik senátních návrhů a návrhů krajských zastupitelstev.
Vládu tedy čeká spousta práce a je nejisté, kdy se jednotlivé zákony dostanou na řadu. Opozice má plné právo provádět obstrukční jednání, ale pro štěstí nás všech by bylo lepší přistupovat k jednání konstruktivně. Koalice by měla vyslechnout obavy a názory opozice, ale ta by měla na oplátku dávat konkrétní návrhy zákonů místo blokování jednání. Nezbývá nám, než se nechat překvapit, co bude schváleno a co zamítnuto.
Anketa
Zdroje: