Hlavní obsah
Aktuální dění

Ekonomika, migrace a bezpečnost. Tři hlavní důvody Trumpova triumfu

Foto: Oldrich Szaban

Američané zvolili 47. prezidentem USA Donalda Trumpa.

Odborníci předpovídali nejtěsnější americké prezidentské volby a dlouhé počítání hlasů. Mýlili se. Trump vyhrál přesvědčivě a získal od voličů silný mandát.

Článek

Sázkové kanceláře v amerických prezidentských volbách mírně favorizovaly Donalda Trumpa. Postupně však jeho kurz klesal, a stával se tak favoritem větším. Narozdíl od předpovědí různých odborníků. Uvažoval jsem, že si na něj vsadím. Od toho mě odradila hlavně zkušenost z minulých voleb, kdy se výsledky počítaly několik dní. Nechtělo se mi na výhru tak dlouho čekat. Když jsem se však ve středu ráno probudil, bylo téměř jisté, že Trump vyhraje. Což se zanedlouho potvrdilo. Jeho vítězství nad Kamalou Harrisovou je jednoznačnější a přesvědčivější, než se čekalo. Možná, že tohle nečekal ani Trump. K tomu republikáni získali většinu v Senátu a mají k tomu nakročeno i ve Sněmovně reprezentantů. Velké vítězství.

Rozhodla ekonomika, migrace a bezpečnost. Američané čelí v průměru o 13 tisíc dolarů vyšším nákladům než před čtyřmi lety. Ceny za Bidena vzrostly a řada lidí už na to nemá. Jde o jídlo, nájem, plyn, doktory. A měli pocit, že papaláše z Washingtonu to moc nezajímá. Nepřipadá vám to něco? Uvidíme za rok při našich volbách.

„Vypadá to na solidní červenou vlnu na americké politické scéně. Američané tím jasně vzkazují, že touží po změně. Současný režim, který jim přinesl vyšší náklady na život, nižší disponibilní příjmy, rostoucí nerovnost v bohatství a geopolitickou nestabilitu jim zkrátka nevyhovuje. Doufají, že velká část těchto problémů se vyřeší změnou režimu a tedy zvolením Donalda Trumpa do čela USA spolu s republikány v Senátu a Sněmovně reprezentantů,“ uvedl v tiskové zprávě ekonomický analytik BHS Timur Barotov. K tomu jen upřesním, že rozhodně nejde o změnu režimu, ale změnu politické reprezentace u moci. Co se týče ekonomiky všímá si Barotov, že od úterního rána hlavní americké indexy raketově rostou, bitcoin poskočil o osm procent a dolar posílil.

Biden se nechal unést hysterickým progresivním křídlem své strany

„Biden se nechal unést hysterickým progresivním křídlem své strany a stal se prvním pokrokářským prezidentem. Pod jeho autogramem se šířily utopické programy. Lidé byli přesvědčováni, že pro jejich životy je například skvělá nekontrolovatelná migrace. A kdo nesouhlasí, je špatný. Nakonec se z migrace stalo jedno z hlavních témat, jež zlomilo poraženým vaz,“ napsal v MF Dnes Milan Vodička. Migraci měla na starosti Kamala Harrisová, která měla navíc blízko k progresivnímu křídlu demokratů.

Jedním z důvodů volebního výsledku je také vzpoura proti elitám. „Demokrati vsadili na popkulturu, na vzdělané, na studenty, na bohaté. Na ty, kteří jsou součástí establishmentu, na elity. Trump na chudé, na pracující, na střední třídu. Na ty, kteří nejsou moc slyšet,“ konstatoval na sociálních sítích Vadim Petrov, člen Rady České televize.

Ano, ti druzí skutečně nechodí do debat v televizích, ale ukazuje se, že rozhodují volby. I proto možná vznikl mylný dojem, že to budou naprosto vyrovnané volby. „Vzhledem k výsledkům amerických voleb jsou krajně zarážející dvě věci. Jak moc tradiční média ohýbala realitu a jak moc malý vliv vlastně už mají. Z jednoznačné věci udělala vyrovnané klání, ale fakticky je americká veřejnost z dosud nevídané většiny už vůbec nebrala vážně,“ povšiml si na síti X ekonom Lukáš Kovanda.

Dobře to bylo vidět na referování o současném prezidentovi Joe Bidenovi. „Biden byl skvělý a bystrý, USA se pod ním dobře dařilo, a kdo řekl, že vidí něco jiného, byl ušlapán médii,“ konstatoval v analýze MF Dnes Milan Vodička. Pak však přišla debata s Trumpem, kde se plně ukázaly Bidenovy nedostatky. A od té chvíle nás média (a to i v Česku) bombardovala dennodenně zprávami o Bidenových neuvěřitelných přeřecích. Předtím nic a najednou byl úplně totálně neschopný. To si mnozí řekli, že z nich média dělají blbce.

Cestou k volebnímu vítězství musel přežít dva atentáty, několik ústavních žalob

Trump je v historii druhým prezidentem, který se vrátil do Bílého domu po porážce. Vyhrál i v celoamerickém součtu hlasů o pět milionů hlasů. Cestou k volebnímu vítězství musel přežít dva atentáty, několik ústavních žalob, vyšetřovací výbor Kongresu, vyšetřování od dvou zvláštních vyšetřovatelů, byl tahán po soudech, ochromili jeho firmu. Přesto se nezlomil. Prokázal velkou odolnost a houževnatost. A svým chováním po atentátu i statečnost.

Samozřejmě, že se často mluví o Trumpově nevypočitatelnosti. Zmiňovali ji i politologové, které oslovila ČTK. Martin Jirušek z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně mínil, že staronový prezident výrazně nezmění americkou politiků vůči Izraeli či Íránu. Očekává ale menší angažovanost Spojených států v konfliktu na Ukrajině, což Trump avizoval v předvolební kampani. „Evropa bude muset převzít větší odpovědnost za podporu Ukrajiny,“ uvedl Jirušek. Dopady na vztahy s EU jsou vzhledem k Trumpově nepředvídatelnosti těžké odhadovat. V kampani mluvil například o zavedení dovozních cel na ochranu amerického trhu. „Každá akce ale vyvolá protiakci a Trump si je vědom toho, že by případná odvetná opatření ze strany EU mohla mít negativní dopady na americké spotřebitele,“ dodal politolog.

Také Ladislav Mrklas z Vysoké školy CEVRO očekává změny amerického postoje k Rusku a Ukrajině. „Tak jak je Donald Trump nevypočitatelný, tak já si troufám tvrdit, že jeho postoj vůči Putinovi bude daleko tvrdší, než byl ten současný, a že se možná ještě budou všichni divit, jak ten tlak na Putinův režim bude silný,“ řekl Mrklas. Vůči Evropě bude podle něj Trump nesmlouvavý ve dvou základních bodech. Prvním je dodržování závazků členských států NATO k výdajům na obranu, které mají dosáhnout minimálně dvou procent hrubého domácího produktu členské země. „Nebude chtít žádné kompromisy a bude tlačit na spojence. Pokud to nebudou dodržovat nebo nenaplní v rozumném čase, je možné, že se začne z Evropy programově stahovat,“ uvedl Mrklas.

Trump podle něj také bude naléhat na EU, aby se jasně vyslovila, na čí straně stojí v obchodních vztazích mezi USA s Čínou. „To bude možná složitější, protože obchodní vztahy jednotlivých států v Evropě jsou různorodé a koordinace a jasná podpora Spojených států bude dost složitá,“ dodal. Bývalý a i budoucí prezident USA se před volbami zmiňoval o zavedení šedesátiprocentních cel na import veškerého čínského zboží.

Američany při volbách zajímaly hlavně vnitroamerické problémy. Jaká bude nyní americká zahraniční politika, to uvidíme. Při prvním Trumpově prezidentství v ní ale k žádnému zásadnímu obratu nedošlo. A o tom, že by byla Bidenova zahraniční politika nějak zvlášť úspěšná, se dá pochybovat.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/politologove-trump-je-nepredvidatelny-eu-se-musi-starat-o-obranu/2592028

https://www.newstream.cz/trhy/timur-barotov-akciove-trhy-vrele-vitaji-trumpovo-vitezstvi

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/trump-harrisova-washington-elity-usa-republikani.A241106_183956_zahranicni_laci#paywall-locked

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-prezidentske-volby-trump-harrisova-peanut-kampan-hlas.A241104_181747_zahranicni_ceve#paywall-locked

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz