Článek
„Blíží se eurovolby a napříč Evropskou unií roste nespokojenost s unijním náboženstvím, respektive se záchranou planety skrze zastavení produkce CO2. Začalo to německých Energiewende, pokračovalo Green Dealem a zhmotnilo se to v regulacích Fit for 55,“ napsal Tomáš Jirsa, senátor a starosta Hluboké nad Vltavou (ODS) v MF Dnes.
„Vedení EU a současný europarlament vytváří dojem, že když Unie do roku 2050 radikálně zruší produkci CO2, zachrání planetu před shořením. Mlčí však o tom, že celá EU vytváří necelých devět procent světové produkce CO2. A že všechen oxid uhličitý, který EU za cenu drastických regulací ušetří, každoročně navýší zbytek světa, zejména Čína a Indie, několikanásobně. Z hlediska záchrany planety tedy nic. A na evropské státy začínají dopadat důsledky této ideologie, kdy rostou ceny elektřiny, zboží a služeb. Ztrácí konkurenceschopnost a průmysl odchází do zahraničí za levnějšími energiemi,“ konstatoval.
Vedení EU podle Jirsy se záchrany planety chopilo jako cíle a z jeho dosažení vytvořilo klimatickou ideologii. „Alarmisté, protagonisté záchrany planety v čele se „svatou“ Gretou Thurnbergovou se netají tím, že jim nejde o její záchranu, ale zničení kapitalismu,“ upozornil senátor.
Klima mění, ale měnilo se tisíce a miliony let a měnit se bude stále
V Evropské unii tak zcela logicky roste popularita stran, které kritizují tuto zelenou dekarbonizační ideologii a varují před jejími důsledky. Ty slibují výměnu europarlamentu, Evropské komise a bruselské byrokracie, která dekarbonizační politiku vytváří. Ovšem úředníci a politici, kteří s (domnělou) záchranou planety spojili kariéru, vědci, kteří nechtějí přijít o granty a dotace a na ně navázaný klimaticko-průmyslový komplex (tedy dodavatelé solárních panelů, větrníků či elektroaut) se nehodlají vzdát bez boje. A tak do voleb budou média zahrnuta alarmujícími zprávami, jak změna klimatu zrychluje a jak musíme přidat v úsilí o záchranu planety.
„Nepopírám, že se klima mění, ale měnilo se tisíce a miliony let a měnit se bude stále. Zeptejte se specialistů na ekologii čtvrtohor. Za dva miliony let proběhlo třicet dob ledových a meziledových. Představa, že by se svět neměl měnit a bylo by v pořádku, kdyby klima bylo stabilní, je bizarní. Slavný dánský vědec Bjorn Lomborg o tom publikoval několik knih se závěrem - nebláznit, ale pragmaticky se přizpůsobit,“ vysvětlil Tomáš Jirsa.
K tématu Green Dealu se vyjádřil i europoslanec ODS a lídr koalice Spolu do evropských voleb Alexandr Vondra. „Musíme hledat balanc. Green Deal není jen zachraňování planety, ale i zásadní přerozdělování vlivu, bohatství a moci v Evropě i ve světě,“ konstatoval. Dle něj tam, kde hodně svítí slunce, například ve Španělsku, na tom vydělají. Tam, kde fouká vítr na moři, jako u Německa, Dánska či Nizozemska, to také bude zisk. „Pro nás, kteří máme omezený potenciál větrné a sluneční energie, je evidentní, že bez té jaderné to prostě nedáme. Těžko bychom zvládali rychlou zelenou transformaci, kterou před námi Evropská komise a europarlament narýsovaly,“ domníval se.
Můžeme se v něčem omezit, ale nemůžeme si u toho zničit průmysl
Jak ale sladit všechny tyto zájmy v Evropě? „Musíme hledat spojence v jednotlivých věcech na mezinárodní úrovni a pak v europarlamentu a pokusit se je změnit či pozastavit. Lepší situace by mohla nastat po červnové volbě nového evropského parlamentu, jenž podle mě už tak zelený nebude. Lze si vynutit některé změny, ovšem to vyžaduje ohromnou a složitou práci,“ myslel si europoslanec.
„Jsem pro ochranu biodiverzity, pro lepší nakládání s krajinou, pro zadržování vody v ní, jsem dokonce pro dekarbonizaci, protože nepopírám globální oteplování a podíl člověka na tom. Ale, proboha, pokud chceme něco zlepšit, tak se to nemůže totálně ekonomicky obrátit proti lidem. To by bylo nebezpečné a mohlo by to mít vážné politické a společenské důsledky. Já jako konzervativec jsem pro to, abychom naši zemi i planetu předali dalším generacím v lepším stavu, než jsme je přebrali. Dělejme to ovšem v souladu s elementárními ekonomickými možnostmi, musí to být sociálně únosné. Pokud tomu tak nebude, nejenže nezachráníme planetu, ale ještě podkopeme demokratické základy státu,“ zdůraznil.
„Musíme vědět, kdy a kde jsou ta opatření schopna přinést reálný efekt. Můžeme se v něčem omezit, ale nemůžeme si u toho zničit průmysl, nemůžeme tím neustále zvyšovat ceny energií a v důsledku toho ceny potravin či dopravy. Nemůžeme se obětovat ve vyšším zájmu, když to nepřinese žádné vykoupení. Lidi jsou ochotni se něčeho vzdát, ale jen tehdy, když za to dostanou něco jiného. Druhou věcí je, že my v Evropě produkujeme osm procent celosvětového množství CO2 a pořád to klesá. Ale ani když se rozkrájíme, tak nevyřešíme bez Číny nebo Indie globální problém, protože tyto země nerespektují pravidla hry. Tím můžeme z Evropy vytvořit nekonkurenceschopné území. Konkrétní příklad, jenž se nás týká - my svážeme naše automobilky a spotřebitele nejrůznějšími regulacemi, omezeními, zákazy a příkazy, a tím otevřeme Číně dokořán náš automobilový trh. To je přece absurdní. Pět let na to v europarlamentu poukazuji. Ne všichni to slyší,“ uzavřel Alexandr Vondra.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tomas-jirsa-greendeal-eurovolby-co2.A240510_094442_domaci_roku
https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/eurovolby-apokalypsa-nebude-ale-jit-volit-je-potreba.A240510_210549_p_politika_nef
https://www.ods.cz/clanek/25460-alexandr-vondra-rychly-a-nepromysleny-green-deal-podkope-prosperitu-evropy-muze-nas-to-uvrhnout-do-nicotnosti