Článek
Ačkoli se může zdát, že Valentýn je čistě komerční svátek a jeho hlavním účelem je maximalizovat prodejní zisk, není tomu tak. Svátek svatého Valentýna má evropské kořeny. Jeho počátek údajně sahá až do starověkého Říma. Existuje však více názorů na to, jak tento svátek vznikl.
Historický původ - varianta 1
Valentýn může souviset se svátkem zvaným Lupercalia. To byl pohanský svátek slavený v polovině února ve starověkém Římě. Během něj se obětovávala koza a pes, což mělo lidem přinést úrodu, hojnost, plodnost a očistu od všeho zlého. Krom jiného se v předvečer tohoto svátku do připravené schránky vložily lístečky se jmény dívek. Pak si každý mladý svobodný muž vytáhl lísteček a dívka, jejíž jméno vytáhl, se měla stát jeho miláčkem v následujícím roce a měli spolu tvořit pár. Pokud by v sobě našli zalíbení, pak jejich vztah mohl mít i trvalý charakter.
Protože se však křesťanům tento pohanský svátek nezamlouval, tak jej na konci pátého století našeho letopočtu církev, pod vedením tehdejšího papeže Gelasia I., zakázala. Někteří tvrdí, že byl nahrazen svátkem Hromnice (2. února). Jiní zastávají názor, že se z něj stal svátek svatého Valentýna. Jiní nesouhlasí ani s jedním a zastávají názor, že Valentýn vznikl jako svátek až mnohem později.
Historický původ - varianta 2
Podle druhé teorie si svátkem svatého Valentýna připomínáme činy křesťanského mučedníka Valentýna. A zde vzniká malý problém, protože do roku 1969 katolická církev uznávala asi 11 svátků svatého Valentýna. A křesťanská tradice hovoří o 2 svědcích, kteří by mohli být spojení s původem tohoto svátku.
Prvním z nich je Valentýn, který působil jako kněz a lékař v Římě. Zemřel mučednickou smrtí při pronásledování křesťanů císařem Claudiem II. kolem roku 270. Následně byl pohřben při Via Flaminia (cesta vedoucí Apeninami mezi Římem a dnešním Rimini). Druhým světcem by mohl být svatý Valentýn, biskup z italského Terni, který byl také umučen a pohřben na Via Flaminia, ale jinde než první světec.
Legendy o Valentýnovi
V legendách se skutky obou jmenovaných zřejmě hodně prolínají.
První příběh vypráví o tom, že si biskupa Valentýna pozval rétor Kratón, aby vyléčil jeho nemocného syna. Valentýn přijel a za chlapce se modlil tak usilovně, že jej Bůh vyslyšel a uzdravil ho. Kratón se pak i se svou rodinou a svými žáky nechal od Valentýna pokřtít. Za to ale Valentýna římští senátoři uvrhli do žaláře. Jedné noci ho pak sťali. Jeho bývalí žáci následně jeho tělo přenesli na pohřebiště při zmíněné Via Flaminia.
V další legendě vládce Říma Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Dokonce jim prý dával srdce vyřezané z pergamenu, aby jim připomněl jejich slib a Boží lásku. Byl však zatčen a uvězněn.
Soudce Asterius se nicméně rozhodl Valentýna vyzkoušet. Řekl mu, že pokud dokáže vyléčit jeho slepou dceru Julii, udělá pro něj cokoliv, oč požádá. Valentýn pak vykonal zázrak a Julii uzdravil. Za to od Asteria požadoval, aby osvobodil všechny křesťanské vězně, zničil všechny modly obklopující jeho dům a nechal se pokřtít. Asterius tak učinil spolu se svou dcerou a zbytkem rodiny. Zprávy o uzdravení slepé dívky se ale brzy roznesly po městě. Pohany zachvátil hněv, proto Valentýna odvlekli a sťali mečem.
Podle dalšího příběhu, který ale pochází až z pozdější doby, byl Valentýn před smrtí uvězněn. Údajně se zamiloval do Asteriovy dcery Julie a ráno v den své popravy jí poslal vzkaz. Ten zakončil slovy „From your Valentine“ (tedy od tvého Valentýna), což se později stalo důležitou součástí moderních valentýnek.
Svátek svatého Valentýna, jak jej známe dnes
Ať už to bylo jakkoli, Valentýn se dříve dodržoval hlavně v anglosaských zemích. Ale postupem času svátek začali přijímat lidé po celém světě. Momentálně se svátek svatého Valentýna slaví také v mnoha zemích kontinentální Evropy, a to hlavně mezi mladými lidmi. Ovšem nejedná se o žádný významný den, tedy z pohledu státního svátku. Nutno podotknout, že obchodníci se na tento svátek velmi těší a také poctivě připravují. Symboly srdíček a přání zvané Valentýnky se v obchodech objevují prakticky hned po svátku Tří králů.
Prameny a další rozšiřující informace: