Článek
V obchodech na nás ze všech koutů už dávno kouká baculatý Santa Claus. Ale u nás naděloval a nadělovat bude vždycky jenom Ježíšek! Kdo naděluje v dárky ve světě?
Ježíšek
Ježíšek, který neviděn obdarovává při východu první večerní hvězdy, naděluje ještě v Maďarsku, Rakousku, Slovensku, ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku. Obdarovává také ještě část Chorvatska, Polska (děti dostávají dárky od Mikuláše, na Štědrý den naděluje dospělým Ježíšek), jižního Německa, Jižního Tyrolska a pozor, také část Brazílie. Ovšem na severu Německa už chodí zrzavý vánoční mužík Weinachtsmann.
Santa Claus vděčí za svoji známost Coca-Cole
Nejznámější vánoční postavou je baculatý stařík s červenou čepicí a sobím spřežením. Za svůj věhlas vděčí společnosti Coca-Cola, která jeho notoricky známou vizualizaci zpopularizovala asi ve 30. letech. Dostala ho tak do povědomí všech, nejen v USA a Kanadě, kde podle tradic naděluje právě on. Naděluje dokonce i v Asii, kde je přes 90% buddhistů. Vánoce se zde však jako komerční svátek slaví a naděluje Santa (je to podobná komerce jako u nás Valentýn a Halloween).
Jižní Amerika
V Jižní Americe nepadlo jablko daleko od stromu, nebo spíš Santa od saní. Ve všech státech totiž dárky nosí dědouškové podle předlohy Santa Clause. V Kolumbii je to Papá Noel, v Chile vánoční stařík, ve Venezuele Santa Claus osobně.
Skřítci, čarodějnice i kůň
Vánoční kůň Magi stále ještě vítězí nad Santa Clausem a v Argentině naděluje on. Děti mu před dveře chystají seno s vodou a on jim na oplátku naděluje dárky do bot. Ne jako u nás pod stromeček.
V celkem nedaleké Itálii, s výjimkou Jižní Tyrolska, už naděluje úplně jiná postava. Dokonce žena, čarodějnice Befana, která ovšem naděluje až 6. ledna. Podle vyprávění je strašně ošklivá, ale o to hodnější má povahu. Do obydlí se dostává sice komínem, ale zato na koštěti. Na Štědrý večer se dárky rozbalují až od půlnoci a pod stromek je dává Babbo Natale.
13 vánočních mužíků si užívají na Islandu. Nadílka u nich trvá 13 dní. Podle legendy je nosí mužíčci, trpaslíci, synové bohyně Grýly, která jedla děti. Drsná severská mytologie se tady opravdu nezapře. První mužík přichází nadělovat 25. prosince a po něm každý den přichází další.
V Dánsku nadělují skřítci Nisserové. Obvykle jsou oděni do národních barev, červené a bílé. Lidé si jejich postavičkami zdobí obydlí. Zde, ostatně jako v všech skandinávských zemích, je tradicí jít zapálit svíčku na hřbitov a vzpomenout na své blízké. V některých oblastech se drží tradice vánočního posla - osoby, která zaklepe na dveře a dá malý dárek, který vtipně charakterizuje obdarovanou osobu. Ve Švédsku naděluje Jultomten.
V Anglii naděluje Otec Vánoc, další ze „Santovců“. Děti mu hází dopisy s přáním do krbu, dopisy mají odletět na Severní Pól. Father Christmas pak dětem naděluje dárky do punčoch pověšených na krbu. Ve Francii naděluje také otec Vánoc, ovšem pod jménem Peré Noel - nadílku obvykle nosí až 25. prosince.
V Belgii se děti těší na Sinterklasse (ve Vlámsku) a na Saint Nicholase (ve Valonsku). Je to náš Mikuláš, který v Belgii naděluje.
V Řecku naděluje také Mikuláš, ovšem tomuto jižnímu kolegovi z vousů teče slaná voda. Na 24. prosince chodí děti koledovat.
Děda Mráz
Jeho podobu si jistě každý pamatuje z bezesporu známého filmu Mrazík - děda s bílými vlasy, dlouhými bílými fousy, ledovou berlou a saněmi. Ten naděluje v Rusku, na Ukrajině, v Srbsku a ve Slovinsku. V poslední době se však jeho podoba začíná nápadně prolínat se Santou Clausem - začíná nosit stejně červené šaty s bílým kožíškem. Ovšem pozor, Děda Mráz naděluje pod jolku (ozdobený stromek) až o Silvestrovské noci, kvůli Juliánskému kalendáři. A nechodí sám, doprovází ho Sněhurka.
Zdroje: