Článek
Minulý víkend proběhlo v prostředí divadla Jatka78 něco zcela mimořádného. Český rozhlas Radiožurnál uspořádal 24hodinový charitativní maraton, prostřednictvím kterého propojil 12 pomáhajících organizací s posluchači - zejména těmi mladšími - s Generací Z. Právě dospívajícím patřil celý den, bez jediného zastavení, a jako zázrakem bez jediného zaškobrtnutí. Protože vysílat nepřetržitě 24 hodin za účasti zhruba dvou stovek hostů, včetně živých koncertů, aniž by se cokoli „podělalo“ skutečně považuji za malý zázrak.
U mikrofonu se vystřídaly nejen známé osobnosti, ale hlavně zástupci organizací, které pomáhají mladé generaci s řešením jejich problémů, ať už je řeč o šikaně, kyberšikaně, sebepoškozování, domácím násilí, závislostech, nebo například enormnímu nárůstu počtu pokusů o sebevraždu. Za poslední tři roky jde o nárůst počtu sebevražd mladistvých o víc než 110 procent. Přispěly k tomu zejména pandemie covidu a kyberšikana. Navíc je téma sebevražd dětí a mladistvých stále z velké části tabu a systém prevence selhává kvůli velkému nedostatku profesionální pomoci. Jedním z cílů celého projektu Radiožurnálu je i podpora finanční. Peníze, které se po rozdělení sbírky mezi dvanáct organizací na účet Linky bezpečí dostanou, budou sloužit právě na navýšení počtu operátorů. Tak, aby se dětí a teenageři s vážným problémem skutečně pomoci dočkali. V tuto chvíli se totiž kvůli omezeným kapacitám dovolá jen každý druhý mladý člověk v nouzi.

Pokáč nejen zahrál, ale také představil svůj projekt na Znesnáze - Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého pomáhá mladým talentovaným lidem.
Tématu jsem věnovala článek před týdnem, který měl sloužit jako pozvánka k poslechu, ale také jako vzkaz mladé generaci. Vlastně jsem s nápadem věnovat první ročník právě generaci Z přišla, protože sama mám „puberťáka“ doma, protože sama nemám ráda označení „sněhové vločky“, kterým se povyšujeme nad dnešní mladou generaci, aniž bychom si alespoň na chvíli dokázali připustit, že sami bychom měli velký problém v současné době vyrůstat a lidsky zrát. Moji kolegové z rozhlasu a kamarádi v jednom vůbec nad důležitostí tématu nezapochybovali a nezaváhali a všichni jsme se okamžitě pustili do práce. Tím, kdo s celou myšlenkou charitativního maratonu přišel a dokázal za čtvrt roku tak obrovskou věc zorganizovat, byl Ondřej Suchan. Šéfredaktor Radiožurnálu a ředitel zpravodajství, pro kterého rozhodně nešlo o „čárku v seznamu dobrých skutků“ stanice. Ondru nějaký ten pátek znám a dobře vím, kolik dobrého v naprosté tichosti a skromnosti dělá a jak dobrý chlap to je. Tohle tedy ale rozhodně tiché nebylo. Naopak. Bylo třeba to vykřičet do světa. Tak, aby se informace dostala k mladým lidem, ke kterým bylo třeba se dostat. Říct jim o organizacích, které jim můžou s jejich trápením pomoci. A právě proto tak zásadní roli hráli influenceři a youtubeři, kteří se k Dobrému dni Radiožurnálu také přidali. Osobně, ve vysílání, v call centru a především na svých sociálních sítích. Ve svém čase, nezištně, z přesvědčení. Velké díky za to!

Moderátorské špičky napříč médii i desítky muzikantů, kterým jinde utíkal „kšeft“. Všichni přišli bez nároku na honorář, aby pomohli Generaci Z.

Petr Král a Petr Pospíšil v hovoru s moderátorem Janem Pokorným. Oba pánové zajistili hosty i chod napříč dnem i bezesnou nocí.

A tady je ten, kdo to všechno vymyslel - šéf Radiožurnálu Ondřej Suchan. Omlouvám se za ostrost, únava se projevila. Ale nikoho z nás nezastavila.

Martina Sedláková zajistila nejen účast influencerů a youtuberů, ale také okamžité posty na sítě, které pomáhaly v propojení s generací Z.
Na tomto místě najdete reportáže, které představují práci všech dvanácti organizací, které se Radiožurnál snažil propojit mezi sebou, ale hlavně s mladými posluchači. Ale také mnoho rozhovorů pracovníků pomáhajících organizací, které v Dobrém dni Radiožurnálu živě zaznívaly. Doporučuju si je poslechnout, protože jde o příběhy, které by se měly dostat také ke každému rodiči. A nebo dárci, který může ještě do Velikonočního pondělí přispět na konto sbírky, která se následně rovným dílem rozdělí mezi organizace Paraple, Člověk v tísni, Dejme dětem šanci, Dětské krizové centrum, Charita, Linka bezpečí, Centrum Locika, Nevypusť duši, Podané ruce, Sofa, Výbor dobré vůle a Znesnáze. Tak, aby se jejich důležitá práce dočkala podpory a osvěty.

Mikýř i Jakub Voráček. Přišli, aby se postavili za Generaci Z - neprávem nazývanou Sněhovými vločkami.
Velké díky všem! Těm, co přišli. Těm, co přispěli. Těm, co přispějí. Těm, co poslouchali a sdíleli. Těm, co přijít chtěli, ale nemohli, a tak šířili a podporovali jinou cestou, jako třeba Ben. Díky skvělým lidem z Jatka78, kteří poskytli úžasné prostory a zázemí. Díky všem nadšeným a odhodlaným lidem z Radiožurnálu a Českého rozhlasu jako takového. A hlavně díky vám, naše úžasné děti, studenti a studentky , vnuci a nučky, mladí sousedé nebo spolužáci… že jste jací jste. Jste skvělí! A rozhodně nejste křehcí. To doba je tvrdá. Ale máte nás a my vám chceme a budeme naslouchat! ❤