Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Deváťáci budou dnes mít těžké spaní. Velká část z nich pochybuje více o svých nervech než znalostech

Foto: Pixabay

V pátek čeká zhruba 159 tisíc mladých lidí v Česku velmi důležitý a také stresový den. Jedním slovem - přijímačky. Celkový počet přihlášek do čtyřletých a kratších oborů čítá 373 tisíc, tedy více než loni. Kde to bude nejtěžší a pro koho?

Článek

Pro mě je tohle téma teď opravdu osobní. Moje patnáctiletá dcera se právě ve svém pokoji „drtí“ na přijímačky. Stejně jako někteří její spolužáci si udělala „prázdniny na učení“, protože to bere vážně zodpovědně. Ačkoli je jedničkářka, má obavy, protože se bojí, že nad vědomostmi zvítězí nervozita. Strach není jen špatný pán, ale i sluha. V některých situacích pomáhá přežít, jinde nabudit k výkonu. Ale je třeba ho mít pod kontrolou.

Školy děti podpořily, Cermat jim dal zásah sekyrou do týla

Každý pátek už snad více než dva měsíce měly děti z naší školy speciální přípravu, testy. Plus docházely také velmi dlouho ve středu a ve čtvrtek, tedy 2× týdně, po škole do gymnázia, kam se hlásí, kde se taky připravovaly. Celkem se tedy přípravě věnovaly třikrát týdně. Myslím si, že vstřícnosti ze se stran škol snad už ani být nemůže být větší. A nejen školy žákům pomáhají, existuje i nespočet aplikací v mobilu, které jsou výborné. Jen Cermat do toho „hodil vidle“. Pro deváťáky připravil přijímačky nanečisto, které mohli absolvovat na začátku roku. Jenomže to tedy podle některých učitelů i žáků úplně nevyšlo, protože připravil k matematice příliš těžké úlohy z minulých let, na kterých hodně žáků pohořelo a rozhodně jim to sebevědomí nedodalo. Právě naopak.

Foto: Pixabay

ilustrační obrázek - testy

Přínosné ale rozhodně byly zmiňované návštěvy „budoucí školy“ se zkouškami nanečisto. Protože, když si několikrát zkusíte napsat test za podmínek, které odpovídají těm zkouškovým, přímo na tom místě, kde budou probíhat zkoušky „naostro“, pomůže to vystresovanému žákovi zvyknout si na tu atmosféru, eliminuje krok do neznáma, zlepší to jeho schopnost pracovat pod tlakem. Dělá to tak hodně škol a je to skvělé. Dalším velkým, a školními psychology doporučovaným pomocníkem, je například i aplikace Nepanikař.

Menší zájem o gymnázia, větší o učňovské obory

Letos výrazně vzrostl zájem o lycea. Zájem o čtyřletá gymnázia naopak mírně poklesl. Méně je letos přihlášek do oboru informační technologie, nárůst zájemců pak ještě na učiliště. V prioritě tři, tedy třetí místo v pořadí v zájmu deváťáka, jsou více než ve třetině nematuritní obory. Hodně žádané jsou i obchodní akademie, ekonomika, podnikání nebo praktická sestra. Přijímací zkoušky se skládají z didaktického testu z matematiky a českého jazyka a literatury. Časový limit pro test z českého jazyka a literatury je 60 minut, na test z matematiky je vyhrazeno 70 minut. Povolenými pomůckami jsou pouze modře, či černě píšící propisovací tužka, nelze používat gumovací pera či fixy, u matematiky navíc obyčejná tužka a rýsovací potřeby. Nesmí se používat slovníky, Pravidla českého pravopisu, kalkulačka, matematicko–fyzikální tabulky. Prostě nic.

Foto: Pixabay

Tisíce deváťáků čekají dnes poprvé přijímačky. V cizích třídách, lavicích, mezi cizími. Pro mnohé z nich je to více stresující než samotné testy.

Hlavně klid. Hlavně klid…

Weby jako statniprijimacky.cz nebo to-das.cz mluví o tom, že důležitý je teď, kromě jiného, i dostatek spánku, který je klíčový pro koncentraci a paměť. Tedy aspoň 7-8 hodin. A také fyzická aktivita, do které se počítá i procházka, která uvolní endorfiny. Vyvážené jídlo, pravidelné přestávky při učení, a hlavně - nastavit si realistické cíle a nebýt na sebe zbytečně tvrdý. Není možné se naučit vše dokonale a tak je nutné se teď zaměřit na to nejdůležitější. Chyby jsou normální, přirozené, děláme je všichni a hlavy se za to netrhají. I proto je tu druhé kolo přijímaček. Hlavní je myslet pozitivně, hecovat sám sebe s tím, že to dokážu, to všechno může stres snížit. Stejně jako hudba, blbnutí u ní s kamarády, pokec s rodiči. Ulevte si, postěžujte si, sdílejte obavy – prostě normální život bez sevření v tom, co zítra bude. Dobře to dopadne!

zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz