Článek
„S táborem začala před lety naše ředitelka Věra Doušová, která v 90. letech organizovala přesídlení krajanů z českých vesnic, které byly zasaženy černobylskou havárií. V té době bylo možno přestěhovat zpátky do vlasti více než 1800 lidí, jenomže plno českých vesnic tu šanci nedostalo, protože nebyly přímo ohroženy následky jaderné havárie,“ vzpomínají organizátoři tábora. Češi se dostali na Ukrajinu a do Rusi po roce 1860, kdy je car prostřednictvím českých národních buditelů pozval, aby nejezdili přes oceán za půdou do Ameriky, ale aby přišli na západ Ukrajiny . Protože věděl, že jsou dobrými a vyspělými zemědělci, nabídl jim půdu zdarma, náboženské svobody a další výhody a naši předkové opravdu přišli, přinesli vyspělou zemědělskou techniku, houževnatost a píli a brzy byli uznávanými hospodáři. Založili české vesnice, děti chodily do českých škol, a české zvyky a tradice, které si přinesli, dodržují dodnes.

Děti přijedou na tábor z Oděsy, Bohemky, Malinovky, Malé Zubovščiny, Žitomíra, Kyjeva, kde stále ještě žijí české menšiny.
Na všesokolský slet v loňském roce nacvičovaly děti bohužel v bunkru. Díky štědrosti Sokola si pak skutečně zacvičili na pražském stadionu
Dnes už je to, bohužel, jinak. O všechna pole, mlýny, pivovary a cukrovary přišli hned po říjnové revoluci, ale nevzdali se. Dodnes to jsou nejlepší zemědělci, kteří milují půdu a podle toho se k ní i chovají. Je mezi nimi mnoho lékařů, učitelů a hudebníků, ale od té doby, co vypukla válka, mnoho z nich muselo opustit své domovy, mnoho zahynulo, další statečně stále dělají dobré jméno naší zemi. I ve válkou pronásledované Malinovce děti nacvičily skladby na všesokolský slet 2024 v Praze. Nacvičovaly často v bunkru, kde často probíhá i školní výuka. Díky štědrosti českého Sokola měly možnost přijet do Prahy a zacvičit si na stadionu.

Chceme, aby alespoň pár dní v roce zažily dětské radosti, jezdily na výlety, smály se a ochutnaly běžné dětské radosti., říkají organizátoři
Letní tábor pro zhruba 35 dětí se koná už třetím rokem u Poděbrad v areálu učiliště pro osoby s mentálním postižením, kde je o prázdninách k dispozici nejen dostatek pokojů a vybavená kuchyně, ale i herny, hřiště, bazén, louka i les a na stejném místě by si měly děti užít léto, kamarády a klid i letos. Peníze na něj získávají organizátoři jak jen to jde. Jednou tábor sponzorovala nadace, jednou Nadace Dobré dílo sester Boromejek. Letos žádají o pomoc také veřejnost na dárcovské platformě Znesnáze. Loni byly náklady na tábor čtvrtmilionů korun, děti platí pouze dopravu autobusem do Prahy a zpět, pobyt mají zdarma.

Děti si odvážejí z tábora zážitky, které jim pak po celý rok pomohou překonat stres z války a ztrát a těší se na další tábor.
„Děkujeme, že nám pomůžete připravit dětem našich krajanů alespoň kousek bezstarostných prázdnin. Děti přijedou z Oděsy, Bohemky, Malinovky, Malé Zubovščiny, Žitomíra, Kyjeva, kde stále ještě žijí české menšiny,“ vzkazují s vděčností organizátoři tábora z Potravinové banky Praha a Středočeský kraj.