Hlavní obsah
Satira

Vyhrála jsem deset milionů na los z pošty. Věnovala jsem ho ale před tím pracovníkovi za přepážkou

Foto: Pixabay

Znáte to. Jdete si vyzvednout složenku na pokutu nebo balíček s oblečením pro děti, které po čtvrt roce zase o číslo vyrostly, a ještě vám nutí pracovník za přepážkou los. S tím, že vyhrát může každý. Může!

Článek

Snažím se to chápat. Pokud los nebo omalovánky pracovník nebo pracovnice za přepážkou pošty zákazníkovi nevnutí, tratí na tom sám na odměnách, možná i pracovním místu. Říkala mi to alespoň moje bývalá kolegyně, jejíž maminka bývala, pošťačka. Byla pod tímto enormním tlakem zaměstnavatele tak dlouho, až se kvůli tomu psychicky složila a šla do předčasného důchodu. Podlehla jsem tomu tlaku na chudáky pošťáky natolik, že si čas od času nějaký nesmysl koupím. Včetně losu. A když je pracovník pošty opravdu milý, tak mu ten los pak nechám. Hraju tuhle „laskavou hru“ s mladíkem na místní poště dlouhodobě, zatím (prý) nic nevyhrál. Až do minulého měsíce. Z pošty zkrátka zmizel. A když jsem se ptala kolegyň, řekly mi, že už má jiné „starosti“, že dostal los od jedné mladé paní a ten los byl výherní. Myslela jsem, že mě omyjou a nohy mě ze schodů sotva snesly.

Foto: Pixabay

Kdo odchází z pošty bez zakoupeného losu, pastelek nebo autíčka s trumpetou, je u mě fakt tvrďák.

Spoléhat na to, že se s vámi obdarovaný rozdělí, je opravdu naivní

Někteří to tak dělají, když někomu los darují. Dají si s ním ruku na to, že když vyhraje, tak jdou „půl napůl“. Těžko říct, jestli skutečně věří tomu, že právě tohle k zaručení dělby výhry stačí. Z příběhu Američanky Tondy Dickerson, kterou o výhru z výherního losu, co dostala místo spropitného, chtěli připravit následně skoro všichni, soudím, že ne.

Losy za relativně nízkou cenu nabízejí lákavou šanci stát se milionářem nebo třeba doživotním rentiérem, opravdu časté jsou ale pouze výhry nízkých částek. Ty vysoké najdete jen na losech drahých. Zákon o hazardní hrách rovněž stanovuje, že úhrnná cena výher nesmí být nižší než 40 % a vyšší než 80 % herní jistiny (součin počtu vydaných losů a prodejní ceny za jeden los), na což dohlíží i Celní správa.

Foto: Pixabay

Můj bývalý kamarád s pošty poslal online pohlednici s vlastní fotkou kolegům. Zrovna naposled jsme se bavili o tom, jak je ta apka super vychytávka.

U stíracích losů máte větší šanci vyhrát pouze drobné částky – dle odhadů se šance na „jakoukoli“ výhru pohybuje v pravděpodobnostním poměru 1:3 až 1:4 – typicky jde však o něco málo vyšší, stejný nebo (většinou) nižší obnos než cena daného losu. Šance na hlavní cenu je pochopitelně daleko mizivější, v řádu jedna ku x-miliónů (závisí na počtu losů v dané emisi). V tomhle ohledu je důležité zmínit poměrně spolehlivě měřitelnou hodnotu RTP – Return to Player. Ta se u stíracích losů pohybuje mezi 50 až 70 % – čili v souhrnu na každých 100 Kč vložených do losů hráči v průměru vyhrají 50 až 70 Kč. U klasických velkých loterií je RTP nižší, udává se 30 – 50 % (mimochodem u sportovních sázek je RTP přes 80 %).

Návod na to, které stírací losy nejvíce vyhrávají ale skutečně existuje. Alespoň podle encyklopediehazardu.cz, která dává poměrně přehledný návod s tabulkou pravděpodobných výher, samozřejmě i s varováním, že takový nákup máte důkladně zvážit. Přesto na ten správný los v díře u přepážky vám nikdo neukáže. Ani pracovník pošty, který už by tam jinak dávno neseděl. Stejně, jako ten můj. Pravdou je, že ten „můj“ (kterému losy skutečně kupuju) čerpá placené volno a příští týden se zase uvidíme. Můj los nevyhrál. Je to Apríl! Ale věřím, že až zase budete někomu darovat los, tak si na tenhle hloupý fórek vzpomenete. :-)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz