Článek
My tady, řekla bych, na miliardáře spíš nadáváme, ale to proto, že je nejzřetelněji reprezentuje Andrej Babiš. Podbízí se těm nejchudším, ale zrovna jeho zaměstnanci si za platy, které jim vyplácí, moc neužijí. Jestlipak je vůči nim aspoň před Vánocemi štědrý? Většina potravinářských společností z Agrofertu platí podprůměrně.
Jeho nadace Agrofert nicméně několika projekty pomáhá samoživitelkám, jiné projekty jsou zaměřeny na pomoc handicapovaným občanům či některým regionům.
Díky tomu, že jsem se zajímala o jeho filantropické chování, objevila jsem další miliardáře, o nichž bychom mohli vědět nejen to, že vydělali moc peněz, někteří, pravda, poněkud spornějším způsobem. Dnes mě totiž zajímalo jen to, jak jsou velkorysí vůči společnosti.
Petr Kellner (PPF Group) podporoval a zajisté v tom rodina po jeho smrti (2021) pokračuje vzdělanost. Nejznámější projekt Nadace The Kellner Family Foundation se se snaží o zlepšování kvality českého vzdělávacího systému. Podporuje studenty z méně privilegovaných rodin. Financuje prestižní gymnázium Open Gate.
Karel Komárek (KKCG Group) s nadací Karel Komárek Family Foundation výrazně podporuje festival Dvořákova Praha a českou filharmonii. Společně s manželkou pracují na plánech rekonstrukce Vltavské filharmonie.
Daniel Křetínský (Energetický a průmyslový holding) pomáhá s nadací EP Corporate Group osamělým seniorům a rodinám, které ztratily živitele. Těm má ročně přispět částkou až čtvrt miliardy korun.
Zdeněk Bakala a jeho Nadace Zdeňka Bakaly podporuje české studenty studující na zahraničních univerzitách a také knihovnu Václava Havla. V minulosti spolufinancoval kulturní akce a projekty, včetně literárních festivalů.
Radim Passer (Passerinvest Group) financuje komunitní a sociální projekty ve svém administrativním areálu BB Centrum v Praze. Podporuje církevní aktivity křesťanských komunit. V roce 2002 založil křesťanskou organizaci Maranatha. Podporuje také sociální a humanitární aktivity, vzdělávání a zdravý životní styl.
Pavel Tykač (Sev.en Energy) v roce 2018 přispěl s manželkou univerzitě v Oxfordu 1,2 milionu liber. Díky tomu zde bude moci pokračovat výuka češtiny a bohemistiky příštích dvacet let.
Martin Roman (bývalý šéf ČEZ) založil vzdělávací projekt „Čtení pomáhá“, který propojuje úroveň čtenářství u dětí. Podílí se také na rekonstrukci a obnově kulturních památek.
Eduard Kučera a Pavel Baudiš (Avast) společně založili Nadaci Avast, která podporuje projekty zaměřené na pomoc seniorům, lidem s těžkým onemocněním a dětem s handicapem.
Jan Světlík (Vítkovice Machinery Group) finančně podporoval přeměnu Dolní oblasti – Vítkovic na kulturní a vzdělávací centrum v Ostravě.
Libor Winkler (RSJ) aktivně podporuje neziskové organizace zaměřené na vzdělávání a kulturu. Finančně podporuje moderní české umělce a galerie.
Někteří „velcí hráči“ jsou častěji spojováni s kontroverzemi kolem zneužívání dotací, politických vlivů nebo vlivu na trh (například monopolizací některých sektorů), než s mecenášstvím či investicemi do kultury, vzdělání nebo veřejného prospěchu. U Babiše navíc často rezonuje paradox, že na jedné straně jeho firmy ovládají potravinářský průmysl, a na druhé straně se potraviny stávají pro mnoho lidí čím dál dražší.
K tomuto článku mě motivovala kniha Pavla Kosatíka Podnikání pod Davidovou hvězdou. Jeden by zaplakal, oč byli podnikatelé končící monarchie a první republiky lidštější. Popper, Kolben, Baťa a další se snažili o zlepšení životních podmínek svých zaměstnanců, přičemž netušili, že je fašismus a komunismus o všechno, co vybudovali, nejen okrade, ale že to i zplundruje. Bohužel k poslednímu bodu se připojili i někteří jejich současní následníci. Co zbylo například z Kolbenova ČKD na mnoha místech v republice, Baťova Svitu hlavně ve Zlíně, Poldi Kladno?
Abych ale končila pozitivně, uvedu nejčerstvější příklad mecenášství, podobající se už velkorysosti miliardářů ve vyspělých zemích. Dalibor Dědek (Jablotron) se podělí se zaměstnanci o zisk. Úplně každý dostane 300 tisíc.
Mecenáši ovšem můžeme být i my ostatní. Stačí se podělit o svoji lásku a sounáležitost s těmi, kteří se před Vánocemi cítí opuštěni a na svátky se netěší. Je toho mnoho, co pro ně lze udělat. Zavolat jim, navštívit je, pozvat, darovat maličkost, někdy stačí účast a porozumění. Já vám všem přeju z celého srdce spokojené Vánoce.
Zdroj: https://www.kellnerfoundation.cz/o-nadaci https://www.komarekfoundation.org/o-nadaci
https://forbes.cz/lists/nc22/daniel-kretinsky/
https://www.bakalafoundation.org/zdenek-bakala/
https://www.radimpasser.cz/vira/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Tykač,
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/regiony-zpravy-praha-charitativni-projekt-cteni-pomaha-behem-deseti-let-podporil-572-projektu-182805
https://press.avast.com/cs-sk/nadace-avast-otevira-programy-na-odstranovani-prekazek-rovnosti-a-svobody-v-digitalnim-svete
https://forbes.cz/lists/nej-filantropove-ceska-2022/libor-winkler/
https://www.echo24.cz/a/HeSNH/zpravy-ekonomika-dotacni-system-experti-analyza-podnikani-dotace-inovace-vlada
https://forbes.cz/jezisek-v-jablotronu-zamestnancum-pripsali-k-vyplate-tri-sta-tisic-na-nasporene-penize-dosahli-driv/