Hlavní obsah
Bydlení a architektura

Bytů v Praze přibývá stejně jako lidí, kteří by v nich rádi bydleli, ale…

Foto: Olina Táborská

Na Barrandově se už nestaví pouze směrem od něj k Holyni, ale i opačně - směrem do sídliště. Výhled do Prokopského údolí se pro nové obyvatele změní na výhled do bytu sousedů naproti.

Kdo vymyslí řešení bytové situace v Praze, bude tak slavný jako ten, kdo vynalezne univerzální lék na rakovinu. Obojí se zdá být neřešitelné.

Článek

Praha je rozestavěné město s prázdnými byty a unavenými obyvateli. Kam se hnu, tam se staví. Přesto „nejsou byty“.

Anebo jen nerespektuji, že už se nestaví pro bydlení, ale pro podnikání. Je to český fenomén. Kdo přijde k penězům, koupí investiční byty. Nic proti tomu, každý ať podniká, jak umí, ale je nepříjemné slyšet pořád, že byty nejsou, když jsou.

Z Barrandova na staveniště

Na Barrandov jsme se stěhovali v roce 1995. Tehdy poklidná čtvrť na okraji města. Bylo tu ticho, příroda – Prokopské údolí, lesy, postupně vznikala tramvajová trať, konečná byla tři minuty od mého domu. Všechno se změnilo v roce 2005, kdy začala mohutná výstavba směrem k Holyni a Slivenci. Dnes tu najdete stovky nových bytů, rozšířenou tramvajovou trať. Paráda. Akorát je s tím pro nás, obyvatele, spojen hluk, prach a nekonečný příliv těžké techniky. Jeden mladý lékař mi řekl, když jsem přišla kvůli chronickému zánětu průdušek: „Odstěhujte se z Prahy.“ A já se ho pokouším poslechnout. V inzerátu na prodej mého bytu bude – nevhodná lokalita pro lidi s nemocemi dýchacích cest.

Podobně to ovšem vypadá i jinde. V Praze 10 vzniklo od roku 2012 přes 400 nových staveb. V Uhříněvsi a na Černém Mostě dalších několik stovek.

Od nás směrem k Holyni přibylo nové město, je plné cizojazyčných obyvatel. Mně tito lidé nevadí, učím se jazyky a rozumím jim, oni se zase učí česky…  Pro ně není překážka ani průměrná cena nové bytu. V Praze přesáhla 150 000 Kč/m² .

(zdroj: Deloitte Real Index 2024).

Mimochodem, město samo skoro nestaví – dominuje developerský trh a cena je diktována trhem. V některých komplexech je až 40 % bytů prázdných.

(zdroj: IPR Praha).

Foto: Olina Táborská

Rozestavěný Lihovar

Reálně tedy platí: Byty se kupují, aby se v nich nebydlelo. „Trh si poradí.“

Co zůstává neviditelné

Tento článek není stížnost. Je to výpověď o tom, co zůstává za novostavbami nevidět:

Lidé vytlačovaní z vlastních čtvrtí.

Děravá městská bytová politika.

Developerské impérium bez zpětné vazby.

Město, které se staví víc než kdy dřív – a stejně „nemá byty.“

Nejde o to výstavbu zastavit. Zastavit by se měla slepá víra, že to, co se staví, řeší krizi bydlení.

Další zdroje:

https://www.dpp.cz/spolecnost/pro-media/tiskove-zpravy/detail/278_1630-dpp-dokoncil-stavbu-tramvajove-trate-barrandov-holyne-od-zitrka-na-ni-zahaji-pravidelny-provoz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz